Elvitte a fagy és a hőingadozás a kajszitermés háromnegyedét
A tavasszal a kajszitermesztők számára az elképzelhető legrosszabb időpontban volt fagy, ennek most már látszanak is a kárai.
A tavasszal a kajszitermesztők számára az elképzelhető legrosszabb időpontban volt fagy, ennek most már látszanak is a kárai.
A természet helyreállítását célzó új uniós környezetvédelmi szabályok erős indulatokat váltottak ki az agrárlobbi és az őket támogató európai pártok, illetve az EU intézményei körében. Mindez komolyan megkérdőjelezheti a közös klímacélok megvalósulását.
Több tízezer hektárnyi jól termő mezőgazdasági területet pusztulhat el a Nova Kahovka-i gátrobbantás miatt Ukrajnában, nagyobb részben az oroszok által megszállt régiókban. Hosszabb távon reális veszély az ökológiai-gazdasági katasztrófa, a terület elsivatagosodása és az, hogy az ukrajnai gabona hiányozni fog a globális éhínség elleni küzdelemben. A Deutsche Welle riportja.
Feleannyi cseresznye teremhet idén, mint tavaly, a kamara a kormányhoz fordult.
A mai nappal életbe lépett az ukrán mezőgazdasági termékek vámmentes behozatalát biztosító uniós szabály, amely újabb egy évig tartja fent a kereskedelem könnyítését célzó rendelkezéseket. Magyarország kedvezményekben részesül, bár ennek elérésében nem igazán működik együtt a Bizottsággal.
Környezetvédők és gazdák marakodnak egy nemzeti park apadó vizéért Andalúziában, ahol a korai hőhullám és az eső hiánya máris aszályt váltott ki. Spanyolország szinte egész területén drámai a vízhiány. Már Brüsszelt is elérték a spanyol politikai viták.
Folytatódik a Mérlegen, a hvg.hu üzleti podcastja: a legfrissebb epizódban a Pilóta keksz, az anarcho-antikapitalizmus és a repoharak kerültek a fókuszba, az adás második felében pedig Gyükeri Mercédesz, a hvg.hu Gazdaság rovatának vezetője mesélt Ecuadorban szerzett tapasztalatairól.
Alig maradt már a tiszta hazai kukoricából, csak az aflatoxinos alja maradt a feldolgozóknak. A kormány maga is hozzájárult a problémához azzal, hogy betiltotta az ukrán importot. A helyzet egyre súlyosabb, a hazai élelmiszerlánc-biztonság is veszélyben van, és nem látni, hogy a kormány igyekezne rajta javítani, figyelmeztet a Magyar Bioüzemanyag Szövetség.
2080-ra az emberiség létszáma 10 milliárd fölé nőhet az ENSZ előrejelzése szerint. Hogy lehet ennyi embert ellátni, miközben a klímaváltozás ugyancsak befolyásolja a mezőgazdaság teljesítőképességét? A CNN gazdasági rovata vezető agrárszakértőket kérdezett.
Az EU gesztust gyakorolt az ukrán gabona ügyében, a magyar kormány mégis tovább izmozik. Az exlex állapot a teljes magyar agráriumot sújtja.
Az ukrán katonák leterheltsége miatt csak lassan megy az oroszok által korábban megszállt, majd az ukránok által visszaszerzett területek aknamentesítése. A tavasz beköszöntével azonban már vetni kellene a szántóföldeken. Egy ukrán gazda úgy döntött, saját kézbe veszi a dolgot.
A korábban becsültnél jóval kevesebbe, de így is bő 5 milliárd forintba kerül idén az államnak, hogy a kormány ingyenessé teszi az öntözővizet a gazdáknak, vagyis kifizeti helyettük. Ez a részletes szabálytervezet szerint szerződésmódosítással és a már befizetett vízdíj visszatérítésével jár.
Az Orbán-kormány 13 éve tör-zúz az élelmiszer- és agrárpiacon, kezdve a kiskereskedelmi különadótól, át a plázatörvényen és az ársapkán, egészen az ukrán gabona körüli kavarásig, írja szerzőnk. Döntéseit kizárólag hatalompolitikai érdekek alapján hozza. És nem unta meg a „mocorgást". Raskó György agrárvállalkozó, közgazdász részletes elemzése az elmúlt bő egy évtized kormányzati politikájáról.
Nem örülnek a gabonafeldolgozók és -kereskedők az ukrán gabonára kivetett importtilalomnak. Az állattartók nehéz helyzetbe kerülhetnek. A termesztők azok, akiknek jól jött az importstop.
Hihetetlen körülmények között próbálják a földjeiket megművelni az ukrán gazdák, különösen az ország megszállt keleti és déli részein – ez derült ki Markian Dmitraszevicsnek, Ukrajna agrárpolitikai és élelmiszerügyi miniszterhelyettesének a szavaiból, aki Brüsszelben, az Európai Parlament szakbizottsági ülésén szólalt fel.