Mészáros Lőrinc beszállni készül az áfacsalásokkal sújtott, ám sok EU-pénzzel kecsegtető kertészkedésbe
Egyre aktívabbak az áfacsalók a zöldség-gyümölcs kereskedelemben – állítják kertészek, akik szerint az ok abban keresendő, hogy a magyar adókulcs kétszer-háromszor akkora, mint a szomszéd országokban. Az adóelkerülést a romló gazdasági környezet is ösztönzi. Viszont az ágazathoz hamarosan dőlnek az olyan uniós pénzek, amelyeket Brüsszel sem blokkol.
Az Eiffel-torony tövében olcsóbban lehet gyümölcsöt venni, mint egy magyarországi multiban. Egy átlagos magyar turista is dohoghatna így Párizsban, de ezt az ország egyik közepes méretű zöldség-gyümölcs termelője mondta a HVG-nek. Miért épp a magyar termelő panaszkodik, ha Magyarországon magasabbak az árak? – adódik a kérdés. Mert nem az ő áruja van a boltokban, hanem a külföldi termelőé. Ilyen helyzetben a versenynek elvileg le kéne törnie az árakat, csakhogy a piaci logikát felülírják az áfacsalók – magyarázzák forrásaink, szigorúan név nélkül. A bizonyíték közvetett, és a számokban rejlik.
„A gond az, hogy a környező országokban 5–10 százalék a friss zöldség és gyümölcs áfakulcsa, így az áfacsalás bölcsője lettünk, a feketézők ide jönnek áfát csalni” – magyarázza egy másik gazda, hogy mi a hátránya a 27 százalékos magyar adókulcsnak. Ha egy termék árának közel a negyedét meg lehet úszni, az sokakat simlisségre csábít. Elég csak az online kereskedelmi platformokon körbenézni, máris látszik, hol trükközhetnek az áfával. Az államháztartás idei adatai is arról vallanak, hogy az inflációban elértéktelenedő jövedelmek mintha megint többeket hajtanának a szürkezóna irányába, ami viszont tönkreteheti a tisztességes vállalkozókat.
Raskó György: Az Orbán-kormány az elefánt az élelmiszerboltban
Az Orbán-kormány 13 éve tör-zúz az élelmiszer- és agrárpiacon, kezdve a kiskereskedelmi különadótól, át a plázatörvényen és az ársapkán, egészen az ukrán gabona körüli kavarásig, írja szerzőnk. Döntéseit kizárólag hatalompolitikai érdekek alapján hozza. És nem unta meg a „mocorgást". Raskó György agrárvállalkozó, közgazdász részletes elemzése az elmúlt bő egy évtized kormányzati politikájáról.
Az elmúlt években több, egykor virágzó kertészet és zöldség-gyümölcs kereskedő zárt be, a rendszerváltást is túlélt Zöldért már csak nyomokban működik, és húzódik vissza a kertészetek termőterülete is.