Miért nem esnek az élelmiszerárak? – interjú Ifj. Bárány Lászlóval, a MasterGood baromficég vezetőjével
Már a háború előtt is „szankcionálta” az orosz piacot a több mint százéves családi vállalkozásként felépített MasterGood. Ifj. Bárány László, a baromfi-feldolgozó cég negyedik generációs vezetője arról is beszél, hogy idehaza az ágazatban az igazán nehéz év csak most következik.
HVG: A fő exportpiacuk Európa, a keleti felével együtt. Ez utóbbiba Oroszország is beleértendő?
Ifj. Bárány László: Nem, az EU keleti blokkját jelenti. Nagyon egyszerű a képlet: a csirke hátsó felét keletre adjuk el, az első felét nyugatra, ezenkívül beszállítói vagyunk az európai McDonald'snak is. Nem exportáltunk Oroszországba, amióta 18 évvel ezelőtt megégettük magunkat. Amikor a három kamionunk átlépte a belorusz–orosz határt, kaptunk egy telefont a sofőröktől, hogy kivették alóluk a teherautókat, és vagy fizetünk több tízezer eurót, vagy nem engedik vissza őket. Fizettünk, de megfogadtuk, hogy oda soha az életben nem szállítunk többet.
HVG: Tömegesen áramlik be az ukrán baromfi az unió területére, nem rontja ez az önök üzletét is?
I.B.L.: A háború előtt 70 ezer tonna volt az ukrán baromfihús behozatali kvótája. Azzal, hogy az EU tavaly vámmentességet biztosított minden agrártermékre, ez felment 280 ezerre, ami a magyarországi termelés kétszeresének felel meg. Persze hogy letörte az árakat. Az Európai Baromfi Terméktanács azzal próbált érvelni a vámmentesség ellen, hogy az ukrán baromfiipar 80 százaléka egyetlen oligarcha kezében van: most ennek az egy embernek segítünk, nem az ukrán népnek. Többször javasoltuk, hogy a baromfitermékek megvámolásából származó bevételt adjuk oda Ukrajnának, költsék a honvédő háborúra, de ne egy oligarchát pénzeljünk belőle! Meglátjuk, hogy az érvelésünk értő fülekre talál-e Brüsszelben.
A magyar gabonapiac az összeomlás szélén, de Brüsszel nem ad pénzt
Az EU szerint a gyenge tavalyi termés miatt nem okoz gondokat Magyarországon az ukrán gabonaimport. Brüsszel döntése szakmai tévedés, mondja a magyar kormány, viszont a válságban játszott saját szerepéről hallgat.