szerző:
-k-
Tetszett a cikk?

133 száraz nap. Ennyi maradna az évből annak a sörisszának, aki minden nap másfajta különleges belga sört szeretne megkóstolni – idehaza. Nem egy rossz arány. Lehet ismételni, és gyónni.

Ott a legjobb a sör, ahol a papok isznak – tartja egy mondás, amely állítólag a 16. századból ered. A világ kevés országában igazabb ez, mint Belgiumban, ahol manapság is hat trappista kolostorban főzik a világszerte híres árpalevet, és se szeri, se száma az apátsági söröknek. Utóbbiak ugyan már valamelyik modern sörfőzdében készülnek, de a hagyományos receptek alapján. Ilyen például a legnagyobb mennyiségben gyártott – egykor valóban kolostorban főzött –, nálunk is nagyon népszerű apátsági sör a Leffe, amelyet már bármelyik szupemarket polcáról levehetünk.

Ha viszont tényleg különlegességekre vágyunk, akkor irány a budai rakpart.

Gy.Zs.

Egy húzásra három belga tetthely. A már szinte patinás, legrégebbi Belgian Brasserie, a Matróz Kocsma Söntés és az éppen a szomszédjába, új helyre költözött Belga Sörök Háza, ahol még gyóntatószék is van, hogy bevallhassuk bűneinket. A feloldozást valószínűleg sörben mérik...

Gy.Zs.

Belgium, ha a sörök sokféleségét és az egy sörfőzdére jutó lakosok számát nézzük, mindenképp sörnagyhatalom. És ez akkor is igaz, ha a világ legnagyobb sörkonszernjére, az AB-Inbev-re gondolunk. Ez utóbbi sörei azonban nem a Belga Sörök Háza választékát színesítik, ahol azok a különlegességek kaphatók, melyek lassan húsz éve – a Belgaco nyomán – itthon is hozzáférhetőek. Jelenleg 232 féle sörből válogathatunk.

Gy.Zs.

 Köztük például a legerősebbnek számító 13 százalék alkoholtartalmú Bush de Nuits, a La Guillotine, vagy magyar kézműves sörfőzőket is megihlető Duvel, a népszerű Delirium Tremens, a spontán erjedésű Lindemans Gueuze Cuvée René, vagy az igazi újdonságnak számító Gulden Draak Brewmasters Edition Nr.3 whiskys hordóban érlelt sör. De itt a Kastell Rouge, a Gauloise, a Caroulus, a Paljas, vagy éppenséggel a Hercule stout. Csak a felsorolást folytathatnánk jó ideig, hiszen hol vagyunk még a 232-től. S akkor még nem is kóstoltunk semmit. A "valamit" viszont hazavihetjük magunkkal 0,75 literes csatos üvegben frissen csapolva. Köszönhetően annak a különleges palackozó berendezésnek, amely úgy tölti az általunk kiválasztott sört, hogy az otthon kinyitva tökéletes illúzióját adja a kocsmai csapoltnak.

H.V.

Mondhatni, sörparadicsom ez, ahol "sörtörténelmet" palackoznak. Nem véletlen, hogy  Belgiumot különösebben nem csapta meg a legújabbkori, sokat emlegetett sörforradalom szele, hiszen a belgák sokkal inkább hatottak a kézműves sörfőzőkre, mint azok rájuk.  A belga sörfőzdék mindig a hagyománytisztelettel párosuló kreativitást tartották szem előtt, megtartották és továbbfejlesztették a sörfőzés tradicionális módszereit, folyamatosan használták a legkülönbözőbb sörfőzési technikákat, a kendertől a korianderig sok mindennel fűszerezték a söreiket, nem is szólva a legendás gyümölcsösökről.   

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!