szerző:
Tóth Sándor
Tetszett a cikk?

Fogadjunk, hogy nem egy sorban állós gyorsétkezdébe várnánk meghívást, ha valaki Michelin-csillagos helyre invitálna minket. Igaz, momentán előbb repülőjegy kellene Szingapúrba.

    A világon először a szingapúri  Hong Kong Soya Sauce Chicken Rice büfé és ugyancsak egy itteni kifőzde, a Hill Streat Tai Hwa Pork Nudle  részesült szó szerint az utcáról a sokak által vágyott elismerésben.

   Chan Hong Meng, az 51 éves szakács először azt hitte, hogy viccel vele a két titokzatos idegen, aki beállított hozzá egy meghívással a Michelin-kalauz 2016-os szingapúri kiadványának gálavacsorájára és díjátadására a Resorts World Sentosa báltermébe. Mint kiderült, már jártak a standjánál, hogy meggyőződjenek róla, tényleg ő készíti közel s távol a legjobb szójás csirkét. Nem voltak restek sorban állni. Hogy ezt addig hányszor tették meg bárhol is Michelin-inspektor létükre, arról nem szól a fáma…    

„Amikor megkaptam a meghívást elbizonytalanodtam – ismerte be Chan Hong Meng egyik nyilatkozatában. – Megkérdeztem tőlük: Viccelnek? Miért jön a Michelin az én étkezdémhez? Még sohasem hallottam, hogy a Michelin-ellenőrök egy utcai standhoz látogatnak.”

AFP/Roslan Rahmann

Mint hamarosan bebizonyosodott, nagyon is komoly volt a meghívás a ceremóniára, amelyet a Michelin Guide először rendezett meg a délkelet-ázsiai városállamban, lévén hogy ez alkalommal jelent meg ( július 21-én – a szerk.) a vörös kalauz első ottani kiadványa, figyelemmel az ázsiai/szingapúri konyha egyre nagyobb vonzerejére, népszerűségére. A díjátadón 29 Michelin-csillagos éttermet jelentettek be: mindjárt lett egy háromcsillagos, hat két- és huszonkettő egycsillagos vendéglátóhely. Köztük igazi különlegességként két kis étkezde, az egyik, a már említett Chan Hong Meng, a másik pedig a Hill Street Tai Hwa Pork Noodle családi kifőzde, amelyet Tang Chay Seng második generációs tulajdonosként visz.

AFP/Roslan Rahman

 Mindkettőjüknek személyesen gratulált a színpadra szólításuk után Michael Ellis, a Michelin Guide nemzetközi igazgatója.

A két étkezde magas szintű minősítése a Michelin éttermi kalauz által egyben annak a gasztrokultúrának a díjazása is, amely a legelterjedtebb Szingapúrban, s az ország idegenforgalmában is jelentős szerepet játszik. Felmérések szerint hozzájuk hasonló, a street food fogalomkörébe sorolható étkezőhelyek száma mintegy hatezerre tehető. A legtöbbjük, mint Chan Hong Meng (specialitása a szójaszószos csirke) és Tang Chay Seng (a párolt  sertéshúsok mestere), saját, illetve a családban örökölt receptek szerint készítik ételeiket. Nem beszélve arról, hogy meglepően olcsón.

AFP/Roslan Rahman

 A Hong Kong Soya Sauce Chicken Rice kínálja a világon a legolcsóbb Michelin-kategóriás fogást, mindösszesen két és fél szingapúri dollárért (SGD), ami alig több mint 500 forint. Árait az étkezde nem emelte a minősítés kihirdetése óta. Csak a csillagos pultnál sorban állók száma lett több, és már nem elegendő az ételekhez addig felhasznált napi 150 csirke. Manapság legalább 180 szárnyas végzi a serpenyőkben. „Többel, mint ez, már nem tudok megbirkózni naponta, s azt sem akarom, hogy az emberek tőlem nem a minőségnek megfelelő ételt kapjanak” – mondta el az AFP-nek Chan Hong Meng, aki 17 órát dolgozik naponta kis konyhájában, hogy továbbra is megfeleljen a kihívásnak. S úgy tűnik, a hirtelen jött világhírrel is tud mit kezdeni a malajziai származású szakács, mivel saját főztjéről ezt vallja: „A valóság, s ezt a csillag is mutatja, az olyan egyszerű étel is, mint a miénk, méltó egy globális díjra…”

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!