szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ha rosszul használjuk a fültisztító pálcikát, és befelé toljuk azzal a fülzsírt, fülzsírdugó, rosszabb esetben gyulladás lehet a vége.

Hallójárat-gyulladást, sőt hallásromlást is előidézhet a helytelen technikával végzett fültisztítás. A leggyakoribb hiba az, hogy nem megfelelően használják a fültisztító pálcikát – hívta fel a figyelmet a Semmelweis Egyetem Fül-Orr-Gégészeti és Fej-Nyaksebészeti Klinikájának adjunktusa.

Krasznai Magda szerint naponta keresik fel a klinikát azzal, hogy a vattapálcikával befelé, a dobhártya irányába tolt fülzsír miatt elzáródott a hallójáratuk. Nyáron, a meleg és a víz tovább fokozza a problémát – magyarázta.

A szakember emlékeztetett: a hallójárat egészségének védelmét biztosító fülzsír a levált hámsejtekkel, valamint a bejutott szennyező anyagokkal együtt természetes módon ürül. Nincs tehát szükség különösebb tisztításra, elegendő rendszeresen megmosni és megtörölni a hallójárat bemenetét. Éppen a spontán tisztulást akadályozzák meg azok, akik befelé, a dobhártya irányába tolják a tisztító pálcikával a felhalmozott fülzsírt.

Flickr / Creative Commons / Fabio Sola Penna

Rosszabb esetben fülzsírdugó alakulhat ki, amely akár az egész hallójáratot is kitöltheti, és elzáródhat a külső fül. Az egyetemi adjunktus szerint egy kis hámsérülés is elég már ahhoz, hogy gyulladás alakuljon ki a hallójáratban. Extrém esetben akár az is előfordulhat, hogy annyira betolja valaki a pálcikát, hogy megsérti a dobhártyát, vagy károsodást okoz a középfülben lévő hallócsontocskákon.

Ha az átlagosnál több vagy sűrűbb állagú fülzsír termelődik, vagy valaki porosabb, párásabb, nedvesebb helyen dolgozik, figyelmesebben kell tisztítani a fület. Ilyenkor érdemes paraffinolajat cseppenteni a hallójáratba, mert ez elősegíti a spontán tisztulást és megkönnyíti a fülmosást.

Vannak olyan esetek, amikor már szakember segítségére van szükség, aki egy néhány perces, fájdalommentes beavatkozással távolítja el a bennrekedt fülzsírt. Ennek egyik módja, hogy langyos víz sóoldat befecskendezéséval kimossák a hallójáratot, de az is gyakori, hogy kiszívják, vagy akár horoggal távolítják el a fülzsírdugót. Gyulladás esetén gyógyszeres kezelést is alkalmaznak.

Fotó: Flickr / Creative Commons / Fabio Sola Penna

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!