szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Dungaree zenekar a legendás londoni Toe Rag stúdióban rögzítette új albumát. Kisfilmet készített minderről, s az itt a hvg.hu-n már látható.

A vintage hangzásáról híres stúdió 1991-ben épült, és falai között az évek során olyan zenekarok is megfordultak, mint a White Stripes, a Tame Impala, a Supergrass, a Madness, a Wolf Alice, a Temples, a Wytches, a Kills, a Metronomy, az Electric Wizard vagy az Undertones.

Az új Dungaree-lemez producere pedig a stúdió alapító gazdája, Liam Watson volt. Róla elég azt tudni, hogy a White Stripes 2003-as Elephant című Grammy-díjas albumának a hangmérnöke és keverője is volt egyben.

A maszterelést elvállaló hangmérnök sem kisebb név a szakmában. Noel Summerville amellett, hogy szintén dolgozott Jack White-ékkal, olyan előadók anyagait is összegyúrta, mint a Clash, a My Bloody Valentine, a Kraftwerk, Elvis Costello vagy Sinéad O’Connor.

A Drum&Monkey kiadónál megjelenő Electric Altar című új Dungaree-lemez hat dalát a zenekar egyben játszotta fel, teljesen analóg körülmények között, szalagra rögzítve, Liam Watson vezényletével 2018 áprilisában.

„Liam boszorkányosan ügyes fickó, és az esze mellett a szívével is dolgozik. Amikor megkérdeztük, miért nincs monitor a stúdióban, csak annyit mondott: a zenét nem bámulni kell, hanem hallgatni. Ami jól szól feljátszva, az jól fog a lemezen is. Ez nyilván egyértelmű lehet egy laikusnak, de a mai digitális világban erre biztosan sok hangmérnök ráncolná a szemöldökét. Ő mindenesetre beleáll ezekbe, maximálisan kiáll a saját munkamódszere mellett, és szerintem az eredmény öt igazolja” – idézte fel Horváth Zoltán gitáros a Liam Watsonnal közös munkát.

„A gatya egyértelműen tele volt, mielőtt odaértünk volna a stúdióba, de amint találkoztunk Liammel, elmúlt a félsz,és tudtuk, hogy jó helyen vagyunk. Egy szigorú és őszinte ember, akinek mindene a munkája. Mielőtt elkezdtük a felvételeket, csak annyit mondott, hogy játsszatok és érezzétek jól magatokat, akkor lesz a legjobb. Ezt egy életre megtanultuk tőle" – mesélte Balogh Attila basszusgitáros.

Gergely László énekest is elvarázsolta a közeg, amelyben dolgoztak: „Liam iszonyat precíz arc! Ez már az elején kiderült, amikor szerelte összes a cuccot. Lázas szenvedéllyel dolgozott végig. Látszott rajta, hogy bejön neki az anyag, és hogy nagyon élvezi, amit csinál. A csúcspont talán az volt, amikor megmutatta, hogyan is készül egy analóg preverb effekt: csavargatta a potikat, visszafelé tekerte a szalagot és dugdosta a kábeleket. A végeredmény egészen sátáni lett; rázott minket a hideg, mintha Belzebub szorongatná a torkunkat."

A lemez exluzív megjelenést kapott és azóta is meghallgatható a műfaj egyik legjelentősebb csatornáján, az amerikai Stoned Meadow Of Doom-on!

A zenekar készített egy 20 perces dokumentum-útifilmet londoni kalandjairól. Ezt már itt a hvg.hu-n meg is nézheti:

Még több Élet + Stílus a Facebook-oldalunkon, kövessen minket:

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!