A milánói Borromeo Szent Károly-kórház aulájában szokatlan kép fogadja a betegeket vagy a látogatóba érkezőket: egy tucat, az intézményben készült röntgenfelvételt tettek közszemlére, mindegyik képen brutális erőszak következményei láthatók.
Egy eltört orr, egy összezúzott csukló, ripityára szaggatott kézujjak, egy mellkasba fúródott konyhakés, kettéhasadt sípcsont és bordák.
Az orvosi diagnózis felállításához szükséges felvételek alatt pedig nevük elhallgatását kérő nők idézetei. Olyanok, mint azé a nőé, akit partnere előbb arccal nekivágott a falnak, majd ököllel zúzni kezdte a fejét. 43-szor ütötte meg. "Számoltam az ütéseket, hogy eltereljem a figyelmem a fájdalomról, különben meghaltam volna" – áll az egyik kép alatt egy felkavaró vallomás.
A bántalmazott nők röntgenképeinek kiállítása a kórház egyik sebészének, a 26 éve praktizáló Maria Grazia Vantadorinak az ötlete volt. Az 59 éves orvos rendszeresen gyógyít bántalmazó kapcsolatban élő nőket, és úgy gondolta, hogy az erőszakra utaló felvételeknek azért lesz nagy hatása a látogatókra, mert anonim képek. Bárki az áldozat helyzetébe képzelheti magát általuk.

Olaszországban tavaly 142 nő halt meg a családon vagy párkapcsolaton belüli erőszak következtében. Ez a szám 0,7 százalékkal magasabb volt a 2017-es adatokhoz képest. A The Local információi szerint az elmúlt öt évben az országban 538 ezer nőt bántalmazott fizikálisan és/vagy erőszakolt meg a partnere, de ez a szám vélhetően magasabb, hiszen a családon belüli erőszakra azokban az esetekben nem derül fény, amikor például a nő fél elhagyni a párját, vagy nem akarja otthagyni a gyerekeit, így inkább tűri a bántalmazást.