Vidnyánszky nem árulta el, hol fog működni februártól az SZFE, de új épületről beszélt

A Színház- és Filmművészeti Egyetemet fenntartó kuratórium elnöke elég titokzatosan nyilatkozott.

  • hvg.hu hvg.hu
Vidnyánszky nem árulta el, hol fog működni februártól az SZFE, de új épületről beszélt

Free SZFE

Egyre nagyobb az ellenállás a hallgatók és a tanárok részéről a Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) autonómiájának csorbításával szemben a kormány döntése miatt, miszerint az egyetem alapítványként működhet tovább Vidnyánszky Attila vezetése alatt. Az SZFE körül kialakult szolidaritási mozgalomhoz egyre több világhírű művész csatlakozik, Vidnyánszkyék mégsem tágítanak. Az SZFE-botrány legfrissebb fejleményeit cikksorozatunkban követheti.

Február elsejétől új helyszíneken folytatódik az oktatás – erősítette meg az InfoRádiónak Vidnyánszky, de erről egyelőre – nem tudni miért – további részleteket nem közölt, csak annyit, hogy ott már meg is kezdődtek a felújítási és egyéb munkálatok.

Arra a kérdésre, hogy várhatóak-e addig újabb tárgyalások a diákokkal, akik a járványügyi intézkedések miatt arról döntöttek, hogy feladják a több hónapja tartó blokádjukat, úgy válaszolt: ez nem a fenntartón múlik, azonban a hallgatók részéről nem történt újabb megkeresés az utóbbi napokban, hetekben.

Vidnyánszky Attila, akiről kiderült nemrég, hogy pozitív lett a koronavírustesztje, ezért online próbákat tartott a Nemzeti Színház művészeinek, végül hozzátette:

egy sokkal nyitottabb, színesebb és gazdagabb életet élő egyetemet vizionálnak.

Mint kedden megírtuk, az SZFE november 11-től digitális oktatásra áll át, a korlátozások értelmében a diákok az épületeket, a kollégiumot elhagyják. Mivel követeléseik nem teljesültek, a minisztériummal pedig nem kezdődtek meg az érdemi tárgyalások, a blokádot nem feladják, hanem magukkal viszik. (Bővebben a blokádról és a tiltakozás folytatásáról itt írtunk.)

Vidnyánszky Attila egyébként jó dolognak tartja, hogy jelen állás szerint a színházakban továbbra is folyhat a munka, így legalább próbálhatnak, felújíthatnak darabokat, vagy készülhetnek új produkciók. Illetve az állandó jellegű munkálatokra is lehetőség van, mint a karbantartás, esetleg a díszletek és jelmezek rendbetétele. Mivel a közönséggel nem tudnak találkozni, a színházak online jelenlétének az erősödése várható: a Nemzeti Színház is tervezi néhány produkciója rögzítését. Az igazgató ugyanakkor még kényszerhelyzetben sem nagy rajongója az ilyesfajta prezentálásnak, és egy más műfajnak tekinti.

Vidnyánszky azt elismeri, hogy a zárás miatt csökkenni fognak a bevételi mutatóik, de hangsúlyozta, hogy minél többet játszik valaki, annál drágább az ő léte. A Magyar Teátrumi Társaság által készített felmérés szerint a tavaszi bezárást körülbelül nullára hozták ki az érintettek, mert bár csökkentek a bevételek, hasonló módon a kiadások is. Sőt, voltak színházak, amelyek azt jelezték, pluszban vannak a leállás eredményeként. „Hogy egy csúnyát mondjak, ha nem játszik egy színház, akkor működik a legolcsóbban.”

Vidnyánszky szerint a kőszínházaknak biztosított az anyagi háttér ahhoz a létezéshez, amibe most kerülnek. Vagyis „Magyarországon nincsenek megszorítások, és a színházak megkapják a számukra megítélt támogatásokat”.

A színházi világnak a piacból élő része viszont már megsínyli ezt a helyzetet. „Azok a művészek, akik nem társulati tagok, hanem szabadúszók, azok számára valószínűleg megint ki kell találni valami mentőövet.”

Tíz évbe telt, mire rájöttünk, hogyan lehet tökéletes a bécsi szelet – Wolfgang Puck és fia a HVG-nek

Tíz évbe telt, mire rájöttünk, hogyan lehet tökéletes a bécsi szelet – Wolfgang Puck és fia a HVG-nek

Budapesten is kitart a jó minőség mellett Wolfgang Puck és fia, Byron Lazaroff-Puck – deklaráltan meg is kérik az árát. A világ egyik legismertebb séfje ma is töretlenül aktív a globális étteremhálózatának ügyeiben, de a Spago éttermeket már fiára bízza. Apát és fiát a menü összeállításáról, az öröklés terhéről, egymással való viszonyukról és arról is kérdeztük, milyen kést használnak. Arról is szó esett, hogy miben erősek a budapesti piacok.