szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A félelem és a járvány összefüggéséről is elméletet gyárt Főnix című új könyvében a megosztó és provokatív pszichiáter. Csernus Imre az önmagát is elégetve újjászülető mitikus madárral jelképezi a kívánatos megújulást.

A zsákutcába vezető tulajdonságokat fel kell égetni – mondta a HVG-nek adott interjúban Csernus Imre. Az új, Főnix című könyve apropóján a pszichiáter arra figyelmeztetett, hogy „a magyar emberek jelentős része öntudatlanul viszonyul az életéhez, sodródik, és közben strukturálisan nem sok mindent tesz azért, hogy rendbe rakja a maga világát. Az öntudatlan ember retteg, pedig ez gyengíti az immunrendszert, aminek védelmére a járvány idején nagy szüksége lenne. A vitaminokat és az antioxidánsokat talán beszedik, de kevesen sepernek a saját házuk táján.”

Ami a kiseprűzést illeti, Csernus Imre nagy ellenfele az önbecsapásoknak, a hazugságoknak, a fizikális javakhoz való görcsös ragaszkodásnak. A pszichiáter úgy véli, a koronavírus itt van velünk, és itt is marad, a bezártság és a szorongás leküzdésére pedig azt javasolja, hogy mindenki használja azt az eszközt, amije van. Ő például kertészkedett a karantén idején. Hogy mit üzen azoknak, akiknek viszont egy szűk panelben kellett átvészelni ezt az időszakot?

„Lakótelepi lakásban én elkezdtem volna rendet tenni otthon. Az egy másfajta kertészkedés, hogy kiválogatom a sok összegyűjtött lom közül a fölöslegest. Tanultam vagy olvastam volna, megkérdezem a másikat, hogy valójában milyen érzések vannak benne.”

Csernus Imre szerint „a merev, elkényelmesedett ember krízishelyzetben gyáva megújulni”. A pszichiáter a panaszok élét azzal veszi el, hogy

Nehéz körülmények az egész városokat leromboló második világháborúban voltak. Most van víz, élelem, az internet révén kapcsolattartási lehetőség.

A Csernus Imrével készült teljes interjút a HVG e heti számában, illetve a hvg360-on olvashatják.

HVG
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!