szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Az Opera szakszervezete szerint kevesebben fertőződtek volna meg, ha időben leállítják a próbákat, az igazgató szerint a „militáns” szakszervezet keltette, politikai alapú botrányhírről van szó.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

Az Origón megjelent publicisztikájában válaszolt Ókovács Szilveszter, a Magyar Állami Operaház igazgatója a Magyar Narancs cikkére, amelyben a lap megírta: összesen 288, az Operában dolgozó vagy ott fellépő ember fertőződött meg az elmúlt egy év alatt koronavírussal.

A Magyar Narancs információi szerint a Magyar Állami Operaházban 2020. szeptember és 2021. március 10. között 234 fő fertőződött meg koronavírussal, míg 8 munkatársat gyanúsnak találtak. A 234 fertőzött java az operaházi előadásokat prezentáló művészek közül került ki: az énekkarból 61, a zenekarból 57, a balettkarból 45 fő. A fertőzés majdnem az énekkar felét érintette, 43 százalékuk lett beteg, a balettkarnak 32, a zenekarnak 30 százaléka. Ugyanakkor azt is írják, az Opera által készített összesítés nem tartalmazza a külsős fellépők pillanatnyi megbetegedéseit, ezzel együtt viszont összesen már 288 megbetegedésről van szó.

A lap beszámol az Operaházi Dolgozók Független Szakszervezete véleményéről is; a szakszervezet igazolva látta novemberi figyelmeztetését, amikor a nagy létszámú részvételt igénylő próbák és az online előadások azonnali leállítására szólította fel az Opera vezetőjét, mivel Ókovács Szilveszter a kormány által november 11-én elrendelt járványügyi szigorítások után sem szüneteltette a próbákat, csak a közönség jelenlétében tartott rendezvényeket iktatta ki, és egészen az újabb szigorításokig zajlott a munka a színházban, még március 6-án este is volt online bemutató – írja a Narancs. A szakszervezet szerint „az Opera színpadán és környékén az elmúlt hónapokban a dolgozók a fertőzésveszély szempontjából sokszoros kockázatnak voltak kitéve” a magyar fertőzöttségi rátához képest.

Ókovács Szilveszter minderre a kormány szócsövén, az Origón megjelent publicisztikában válaszolt, mert állítása szerint a Narancs újságírója egy csak sajtóanyagok kiküldésére használt e-mail-címre küldte el a kérdéseit; Ókovács hozzáteszi azt is, a cikk szerzőjét „Nagy-Magyarországot ábrázoló műbőr dzsekiben ismertem meg, és a Jobbiktól jobbra állt”. Kijelenti azt is, a Narancsnak csak akkor célpontja az Opera, ha „ostoba politikai okból, amelynek semmi köze a kultúrához, botrányhír kell”, ráadásul „a Magyar Narancs nevű sajtótermék az Operában működő militáns szakszervezet üzemi hírharsonájaként működik”.

Ókovács a megbetegedések számáról azt írja:

236 esetből kevesebb mint 10 igényelt kórházi ellátást. 236 eset a dolgozók mintegy 20%-a, a magyar társadalom bizonyított és látens fertőzöttségének összegétől nem tér el. Rengeteget tesztelünk, ezért rengeteg tünetmentes személyt is kiszúrunk. Kollégáink tömegközlekednek, járnak boltba, gyerekeik iskolába, van házastársuk, rokonuk, barátjuk, aki máshol dolgozik – mint mindenkinek, tehát a veszélynek ők is mindenhol ki vannak téve, akár jobban is, mint az Operában.

Hozzáteszi: egy varrodai kolléganő elhunyt, de „nem operai fertőzés áll a háttérben. Ez az adat viszont kevesebb mint fele az országos átlagnak”. Ókovács beismeri azt is, hogy megpróbált különutas oltást szervezni az örökös tagok és a Mesterművészek számára, de ez nem volt lehetséges. Azt írja: a zenekar tagjai „amerikai professzionális plexi határolólapok” mögött dolgoznak, a megtartott előadások pedig operaházi mércével nem számítanak nagy létszámúnak.

Sorait azzal zárja: „amikor Fekete-Győr András az etikátlan, szakmájuk, sőt hivatásuk alapvető normái ellen vétő újságírókat fogdosná össze jövő ilyenkortól, talán pillantson be majd ebbe a szerkesztőségbe is, amely tehát eltervezetten dezinformálja egy állami intézmény működéséről a közvéleményt”.

 

Még több Élet + Stílus a Facebook-oldalunkon, kövessen minket:

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!