Mint két napja megírtuk, az Európai Színházi Iskolák és Akadémiák Uniójának (E:UTSA) bizottsága 2021 márciusában úgy határozott, hogy kizárja az európai hálózatából a budapesti Színház- és Filmművészeti Egyetemet (SZFE). Döntésüket azzal magyarázták, hogy tavaly szeptember óta jelentős változások álltak be a budapesti intézmény vezetésében, és úgy vélik, a jelenlegi SZFE nem tekinthető ugyanannak az intézménynek, amelynek tagsági kérelmét annak idején elfogadták.
Az alapítványi fenntartásba került egyetem a fejleményekre reagálva a hvg.hu-nak azt válaszolta: a kizárás egy
meglehetősen udvariatlan, politikai érdekeket is szem előtt tartó gesztus,
ráadásul szerintük az E:UTSA indoka nem is áll meg a lábán. "Arra hivatkoztak, hogy a modellváltás miatt ez már egy másik egyetem, mint aki belépett annak idején. De ilyen kizárási indok nincs a szervezet alapszabályában" – fogalmaztak.
Kiemelték, hogy "vélhetően a saját szabályzatukat megszegve távolították el az SZFE-t", mert az Európai Színházi Iskolák és Akadémiák Uniójának alapszabálya szerint a kizárás csak az után történhet meg egy titkos szavazáson, hogy előtte meghallgatták az érintett felet. "Ilyen meghallgatás nem volt" – szögezi le az SZFE. Arra a kérdésre, hogy kérvényezni fogják-e az újbóli felvételt a szövetségbe, azt felelték, hogy előbb ezt a helyzetet szeretnék tisztázni.
Megjegyezték azt is, hogy a kizárás semmiféle hátránnyal nem jár az egyetemre nézve, mivel "az európai színművészeti egyetemekkel az együttműködések más formái jól működnek, közvetlen a kapcsolat."
Hogy melyek ezek az európai intézmények, és mit takarnak az egyéb együttműködések, arra nem tértek ki. Kérdés, hogy vajon azok az egyetemek is ide tartoznak-e, amelyek a Freeszfe diplomamentő akciója keretében formálisan átveszik az SZFE 150 hallgatóját, és amelyeknek Szarka Gábor kancellár a napokban levelet írt.
Az E:UTSA is segítette a diplomamentést
Márciusban derült ki, hogy az SZFE tiltakozó hallgatói egy nagyszabású mentőakció keretén belül menekülnek az egyetemről. Akkor az oktatók lapunknak elmondták, az átmenekítést nem a nulláról kellett felépíteni, többek között az E:UTSA nagyon komolyan vette a modellváltás autonómiára gyakorolt hatását, és az elejétől fogva igyekeztek segíteni az intézménynek, de jó néhány oktatónak egyénileg is sokféle egyetemi kapcsolata volt Európában.
Még több Élet + Stílus a Facebook-oldalunkon, kövessen minket: