szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Ma az egyik legsikeresebb stand-upos előadóművész, de nagyon hosszú utat tett meg idáig. Azt sokan tudják róla, hogy jó a humora, de azt eddig csak kevesen tudták, hogy ennek mekkora része fakadt fájdalomból. Az Így Lettem adásában poénból nem csattan sok, cserébe viszont megismerünk egy mélyen érző, hiteles embert, aki nagyon sokat dolgozott azon, hogy gyerekkori traumáit maga mögött hagyja. Kovács András Péter adott interjút az UNICEF Magyarország podcast- és videosorozatában, az Így lettem vendégeként.

A gyerek nem problémát lát maga körül, hanem az életét. Tehát, ha valamiben felnősz, akkor azt nem problémának látod, hanem adottságnak. Vagy, ha az osztálytársaid elkapnak a fiú wc-ben, és vörösre püfölik a hasad hétfőn, kedden és szerdán minden héten, akkor te nem azt mondod, hogy abúzus áldozata lettél, hanem hogy hétfő van

– mondja Kovács András Péter humorisa az UNICEF podcast- és videosorozatának legújabb részében.

Arról mesél, hogy gyerekként nemcsak az iskolai rendszeres zaklatással kellett valahogy megküzdenie, de édesapja alkoholizmusa is rányomta a bélyegét a család életére. „Ez igazából nem egy ember problémája, hanem ez mindig egy családé. Nem egy embert darál ez fel, hanem akörül az ember körül még három-négy másikat. Ha van 800.000 alkoholista ma Magyarországon, akkor ez nagyjából 3 millió embert érint, abból kb. 800.000-1 millió gyereket. Ezek a gyerekek ugyanazt élik meg, amit én, nem problémaként látva azt, hanem a mindennapok részeként.”

A stand-upos előadóművész azt mondja, hogy az alkoholizmus egy olyan jelenség, amit sokszor nem lát a külső szemlélő, hiszen mindenki takargatja, rejtegeti az ilyesmit, ahogy az ő édesanyja is tette annak idején.

„Én szerettem apámat, és ahogy idősebb lettem már én is próbáltam rajta segíteni. Egy idő után már tényleg azt veszi észre az ember, hogy ő neveli az apját. Nem érzed klasszikus apának, és az apaképet sem benne keresed.”

Az Így lettem minden szerdán új epizóddal, egy újabb gyerekkor felidézésével jelentkezik a műsor oldalán, az UNICEF Magyarország YouTube-csatornáján és Spotifyon. Az első adás vendége Orvos-Tóth Noémi klinikai szakpszichológus volt, a második Istenes Bence, a harmadikban Palya Bea mesélt emlékeiről. Később Halász JuditSzlávik János, Zwack Sándor, Pokorny Lia és Fördős Zé voltak a vendégek. A velük készült beszélgetések megtekinthetők és meghallgathatók az említett felületeken

Eszébe jutottak a szülei, a testvérei, egy régi tanára, edzője, barátja, szomszédja, vagy más kedves ismerőse, aki sokat tett önért vagy fontos volt önnek gyerekkorában? Valaki, aki hatással volt az életére? Üzenje meg neki, hogy gondol rá – egy virtuális UNICEF képeslappal!
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!