szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Laoszt, Mianmart, Thaiföldet, Vietnamot és Kambodzsát érintő folyó vidéke régóta híres gazdag, sajátos növény és állatvilágáról.

Ördögszarvas gőte, szárazság-ellenálló bambusz és egy vulkánról elnevezett majom is benne van abban a 200 új fajban, amit csak az elmúlt két évben fedeztek fel a környéken – írja a CNN. A WWF jelentésében felsorolt felfedezések között szerepel egy Thaiföldön talált új gekkó, egy vietnami eperfa faj, valamint egy nagyfejű béka Vietnamban és Kambodzsában, amelyet már az erdőirtás is veszélyeztet. A furcsább teremtmények közé tartozik a Popa Langur, egy hosszú végtagokkal és hosszú farokkal rendelkező majom, amely nevét a kialudt Popa vulkánról kapta, ahol mintegy 100 ilyen majom – a faj legnagyobb populációja – él. Ott van a Mianmarban felfedezett, halvány sárgásfehér színű barlangi hal, amely annyira szokatlan és más, mint az ugyanabba a családba tartozó többi hal, hogy a tudósok úgy döntöttek, egy teljesen új nemzetséget hoznak létre számára.

A 224 felfedezés kiemelte a Thaiföldet, Mianmart, Laoszt, Kambodzsát és Vietnamot magában foglaló Mekong régió gazdag biológiai sokféleségét – közölte a WWF. Ugyanakkor rávilágít a széttöredezett és leromlott természetes élőhelyeken található vadvilágot fenyegető veszélyekre is, és a szakértőkkel, valamint tudósokkal együtt nagyobb nemzetközi együttműködést sürgetnek a megmaradt élővilág megőrzése érdekében.

A Mekongban tett felfedezések „azt mutatják, hogy a régió még mindig a tudományos feltárások élvonalába tartozik, és a faji sokféleség egyik gócpontja” – áll a jelentésben. „Ezek a felfedezések azonban arra is emlékeztetnek, hogy mit veszíthetünk, ha az emberi települések és a fejlesztési tevékenységek a régióban továbbra is pusztítják a természeti környezetet”. „Sok faj kihal, még mielőtt felfedeznék őket, az élőhelyek pusztulása, az emberi tevékenység által terjesztett betegségek, az invazív fajok, valamint az illegális és fenntarthatatlan vadgazdálkodás pusztító hatásai miatt.” – írja a közlemény.

A terület a világ néhány legveszélyeztetettebb fajának ad otthont. Egy tavalyi ENSZ-jelentés szerint a vadon élő állatok kereskedelme Délkelet-Ázsiában a koronavírus okozta korlátozások miatti átmeneti fennakadást követően ismét fellendülőben van.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!