szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A kereset szerint a női utasok közt volt olyan, akit elraboltak, szexuálisan bántalmaztak, megvertek, megerőszakoltak az Uber sofőrjei.

San Franciscóban nyújtották be szerdán annak az 550 nőnek a keresetét, akik azt állítják, hogy az Uber sofőrjei zaklatták őket.

„A szexuális zaklatás egy szörnyű rémtett, és mi minden egyes jelentést komolyan veszünk – nyilatkozta az Uber egyik szóvivője a BBC-nek. Nincs fontosabb a biztonságnál, ezért az Uber új biztonsági intézkedéseket vezetett be, túlélőközpontú szabályokat fektetett le, és átláthatóbban kezeli a súlyosabb ügyeket. Bár a folyamatban lévő perről nem beszélhetünk, a biztonság továbbra is a munkánk lényegi eleme lesz.” (A túlélőközpontú megközelítés a szexuális traumát átélt nők jogait, igényeit és kívánságait helyezi előtérbe, továbbá biztosítja számukra a megfelelő egészségügyi, pszichológiai és jogi támogatást – a szerk.)

Az Uber a múlt hónapban adta ki a második biztonsági jelentését, amelyből kiderül, hogy 2020-ban 998 esteben került sor szexuális zaklatásra a szolgáltatás használata során az Egyesült Államok területén, amelyből 141-szer megerőszakolás miatt tettek panaszt.

A kereset szerint az állítólagos szexuális bűnügyek számos államot érintenek, 150 további lehetséges esetet pedig jelenleg is vizsgálnak. A dokumentumban azt írják, az Uber már 2014-ben tisztában lehetett azzal, hogy a sofőrjei közül többen szexuálisan bántalmazzák és megerőszakolják a női utasokat, de a cégnek fontosabb volt a „terjeszkedés, mint az ügyfelek biztonsága”.

Hasonló vádakat fogalmazott meg hétfőn a cég egy korábbi vezető beosztásban lévő tagja, Mark MacGann is, aki szerint az Ubernél volt egy úgynevezett „kill switch”, amelyet egy hatósági megkeresés esetén azonnal aktiválni tudtak volna, hogy a rendőrség semmilyen információhoz ne jusson hozzá.

Magyarán szólva, ahogyan a mostani keresetben olvasható, a cég szándékosan eltitkolta, hogy a sofőrjei nőket zaklatnak, és miközben azt hirdették, hogy az ügyfelek biztonságban vannak az utazás során, pontosan tudták, hogy ez nem fedi a valóságot. A dokumentum továbbá azt is a problémák közé sorolja, hogy az Uber nem vetette alá szigorú átvilágításnak a sofőrjeit.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!