szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Négy Galápagosi óriásteknős ügyében nyomoz az ecuadori hatóság, amelyeket a gyanú szerint azért vadásztak le, hogy megegyék őket.

Négy galápagosi óriásteknős maradványait találták meg egy nemzeti parkban az Ecuadorhoz tartozó Isabela-szigeten. A veszélyeztetett faj vadászata 1933 óta tilos, ennek ellenére az elmúlt két évben több, mint egytucatot leöltek. 2021 szeptemberében például 15 teknős maradványait találták meg ugyanezen a szigeten, ami ekkor nagy felháborodást váltott ki. Ezeket az állatokat feltehetően azért vadászták le ekkor, hogy megegyék, a teknősök húsa ugyanis sokáig ínyencségnek számított – írja a BBC.

A maradványok, amelyeket most találtak ugyanerre a félelemre adnak okot. A tetemeket szakértők fogják kivizsgálni, valamint a park dolgozóit is kikérdezik, hogy megtudják, mi történhetett a teknősökkel.

A 19. században körülbelül 200 ezer óriásteknős élt, ez a szám mára csupán tizenötezer, miután az állatokat levadászták elfogyasztás céljából.

A galápagosi óriásteknősök akár több mint száz évig is élnek. A fajra Charles Darwin irányította rá a figyelmet, aki az óriásteknősök tanulmányozásával alapozta meg evolúciós elméletét. A The Beagle nevű hajó, amelyen Darwin utazott, 30 élő teknőst vitt magával a Galápagos-szigetekről Polinéziába. A hosszú úton többségüket megette a legénység.

(Képünk illusztráció.)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!