szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ha nincs elég természettudományos tanár, nem biztos, hogy legközelebb lesz az országban olyan tudáscentrum, amely egy járvány idején képes a szükséges gyógyszerek gyártására – figyelmeztet a Richter Szerkezetkutatási Osztályának vezetője. Márpedig az egész országban összesen 33 fizika szakos és 31 kémia szakos tanárjelölt kezdte meg a tanulmányait szeptemberben.

Többször írtunk már arról, hogy a természettudományos tanárok mára brutálisan elfogytak, miközben alig néhány végzős fizika-, kémiatanár akad, évente több százan mennek nyugdíjba e területről.

A szakemberek régóta kongatják a vészharangot, a Válasz interjújában most a Richter Gedeon Nyrt. vezetői is aggasztó jövőképet festenek fel e téren. Szántay Csaba, a Szerkezetkutatási Osztály vezetője kijelenti „nekünk üzleti érdekünk, hogy legyenek nagyon jó tanárok. Mert csak akkor élünk túl, csak akkor van még 100 évünk. Ha nincs elég és elég jó tanár, akkor nincs, aki felhozza a tehetségeket.”

Hozzáteszi, az alapkutatástól az alkalmazott kutatáson keresztül az innovációig minden szint jelen van a Richternél. "Egy gyógyszer kifejlesztése 10-15 év is lehet, és kell hozzá farmakológus, fizikus, kémikus, analitikus – nagyon-nagyon sok ember és szakma dolgozik együtt.”

Pellioniszné Paróczai Margit támogatáspolitikáért és alapítványi tevékenységek koordinálásáért felelős vezető ezzel kapcsolatban azt hangsúlyozza, hogy az utánpótlást tekintve a számok nem túl biztatók: „a tanári korfa – különösen természettudományos területen – azt jelzi, hogy 10-15 év múlva tényleg nem lesz, aki átadja a tudást. Ma még a vidéki iskolában megoldás lehet, hogy visszahívják a nyugdíjas gyógyszerészt kémiaórát tartani. Később talán már erre sem lesz lehetőség.”

Pellioniszné Paróczai Margit: Fontos, hogy nem csak a zseniket keressük.
A világ működéséhez normális természettudományos gondolkodású emberek tömkelegére van szükség. Ahhoz, hogy a Richter kijöjjön egy új termékkel, kell 10 zseni és 100 „harcos”.
Szántay Csaba: Kérdés, hogy ki a zseni. A kutatások világában jól ismert jelenség, hogy egy iskolai vagy egyetemi évei alatt semmilyen kiugró teljesítményt nem nyújtó fiatalember, amikor saját maga kutatni kezd, hirtelen szárnyra kap benne valami, és briliáns kutatóvá válik.
Holtzer Péter: Úgy látom, hogy teljesen magukra vannak hagyva az általános iskolák, muszáj segíteni nekik akár pályázattal, akár mobil laborral, hogy ápoljuk a tehetségeket, nyitogassuk az érdeklődést. Így tudjuk húzni a diákságot középiskola felé, majd pedig a középiskola felől az egyetem felé. Szerencsére a Richter és más vállalatok is tartanak már ott a gondolkodásban, hogy nem elég a középiskoláig visszamenni. Egyelőre az alsó tagozatig látunk, de van olyan céges szakember, aki az óvodákat is bevonná ebbe a körbe.
Az interjúban több lehetséges megoldás is elhangzik, ezek egy része a vállalatok lehetőségeit érinti. Holzer Péter, a Szabó Szabolcs Alapítvány elnöke szerint teljesen magukra vannak hagyva az általános iskolák, "muszáj segíteni nekik akár pályázattal, akár mobil laborral, hogy ápoljuk a tehetségeket, nyitogassuk az érdeklődést. Így tudjuk húzni a diákságot középiskola felé, majd pedig a középiskola felől az egyetem felé. Szerencsére a Richter és más vállalatok is tartanak már ott a gondolkodásban, hogy nem elég a középiskoláig visszamenni. Egyelőre az alsó tagozatig látunk, de van olyan céges szakember, aki az óvodákat is bevonná ebbe a körbe."

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!