szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Klaus Teuber játéka nélkül ma közel sem lenne olyan a társasjátékos világ, mint amilyen.

Kevéssel 71. születésnapja előtt meghalt Klaus Teuber, a Catan telepesei című, mérföldkőnek tartott társasjáték alkotója – írja a CNN.

„A Catan Studio mély szomorúsággal jelenti be a legendás játéktervező, a szeretett Catan alkotója, Klaus Teuber halálát” – írta a játék kiadója közleményében. „Klaus hozzájárulása felbecsülhetetlen a társasjátékiparhoz, de mi kedves és önzetlen emberként, inspiráló vezetőként és legfőképp barátként fogunk rá emlékezni. Az öröksége az elkövetkező években is inspirálni fogja a játékos közösséget” – írják.

Az 1952. április 1-jén született Teuber a 80-as években kezdett játékokat tervezni, a Catan telepesei 1995-ben jelent meg, és hatalmas siker lett, jelentős része volt az összetettebb társasjátékok forradalmának beindításában is, ahogy arról nemrég mi is írtunk két olyan játékról, a Brass: Birminghamről és az Ark Nováról szóló kritikánkban, amelyek szintén aligha készülhettek volna el a Catan nélkül: „Ugye, mindenki emlékszik még a Catan telepeseire? Akik ma szenvedélyes társasjátékosok, és minden hónapban az jelenti számukra az egyik legnagyobb kihívást, hogy ne költsenek lehetőségeiken felül újabb és újabb játékokra, azok közül rengetegen vannak, akik számára a Catannal kezdődött minden. Az a folyamat, amely végül a mai, hihetetlenül összetett, minimum három-négy órás játékidejű, egész estés, visszavágóval akár egész napos szórakozást nyújtó játékok elterjedéséhez vezetett” – írtuk akkor.

Kipróbáltunk két zseniális társasjátékot a toplisták éléről

A társasjátékos világ egy új és egy korábbi nagyvadját néztük meg: mindkettő ott van a világ összes társasjátékát több tízezer játékos szavazatai alapján rangsoroló lista legjobbjai között. És a sikerük abszolút megérdemelt.

A 40 nyelven elérhető Catanból 40 millió példányt adtak el világszerte, ezzel a Monopoly és a Rizikó mellett a világ legsikeresebb játékai közé került.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Kovács Bálint Élet+Stílus

Végre itthon is kapható a társasjátékok nagyvadja: kipróbáltuk a Lisboát

Évekkel megelőzte a legendája a magyar kiadását, rengetegen keresték, de még az angol verzióját sem volt könnyű beszerezni az egyik, ha nem a legnagyobbra tartott társasjátékkészítő szupersztár 2017-es, gyönyörű játékának. De már nálunk is kapható, úgyhogy megnéztük, rászolgált-e a hírére a Lisboa.