szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A válások száma világszerte a legtöbb helyen csökkenő tendenciát mutat. A legkevesebb válás – népességarányosan – Indiában van, a legtöbb a Maldív-szigeteken. A magyar adatok Európában kifejezetten alacsonynak számítanak.

A nyugati társadalmakban (az Egyesült Államokban és Európában) hagyományosan magasabb a válások aránya, mint Ázsiában és Latin-Amerikában.

A válási ráta (a válások száma ezer főre vetítve a legutóbbi évben) az Egyesült Államokban 2021-ben például 2,5 volt, míg Malajziában, Japánban és Dél-Koreában csak 1,6 – idézi a divorce.com összeállítása a World Population Review adatait.

A nyugati országokban tapasztalható magas válási arányt a szociológusok annak tudják be, hogy csökkent a válással összefüggő megbélyegzés, miközben nőtt a nők anyagi függetlensége. A válások mennyiségét ugyanakkor a vallás, a helyi válási törvények, valamint az elváltak szociális támogatásának és foglalkoztatási lehetőségeinek hiánya is befolyásolja, továbbá minden országban vannak regionális sajátosságok is e tekintetben.

Az 56 országból származó 2022-es adatok azt mutatják, hogy a világon átlagosan 1,6 körül volt a válási ráta.

A legalacsonyabb számokat Indiából (0,1), Vietnámból, Srí Lankáról, Peruból (0,2) jelentették, Európában pedig Máltáról (0,5) és Írországról (0,6).

A másik végleten a Maldív-szigetek, Kazahsztán, Oroszország áll, azaz ezekben az országokban a legmagasabb a válási ráta, sorrendben 5,52, 4,6 és 4,4, a dobogósok mögött Fehéroroszország, Kína és Kuba áll, de magas az arány (2,4-2,7) a skandináv országokban is.

A tanulmány szerint a Maldív-szigetek kiugró értékei mögött az van, hogy ott a válási eljárás viszonylag egyszerű és olcsó, továbbá, hogy a nők férj nélkül is el tudják tartani magukat. Azt is kiemelik, hogy a Maldív-szigeteken alig van megbélyegzése a válásnak.

360 ábra, ábrák 30 hvg 2022 – ezer lakosra jutó válások az EU-ban és Magyarországon
Eurostat, KSH, HVG-számítás

Ami a magyar válási adatokat illeti, azok kifejezetten alacsonynak számítanak, 2020-ban a világátlagnál egy tizeddel kevesebb, 1,5-ös értéket mutattak, igaz, 2021-ben már 1,8-ra nőttek.

A vizsgálatban szereplő európai országok közül az említett Málta és Írország mellett csak Olaszországban alacsonyabb ez az arány, mint Magyarországon.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!