szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

Ártalmatlan erdei csótányok szaporodtak el tömegesen a nagyvárosok kertjeiben. A szakértők szerint néhány napon belül maguktól elpusztulnak, és betegségeket sem terjesztenek.

Néhány hete többek között a Redditen és más fórumon is jelezték budapesti és más nagyvárosi lakosok, hogy egyre több csótánnyal találkoznak. Ez az utóbbi időben elterjedt fajta az erdei csótány, ez egy 1-1,5 centiméteres barna faj, amely hasonlít ugyan a német csótány nevű fajtára, de nem szabad vele összekeverni. Úgy lehet őket megkülönböztetni, hogy a német csótány hátán két párhuzamos csík látható, az erdei csótánynál ilyen nincs. Márpedig a német csótány betegségeket is terjeszt, és konyhai maradékokon megtelepszik, míg az erdei csótány korhadékon, növényi táplálékon él. Az is árulkodó jel, hogy az erdei csótány tud és szeret repülni, míg az amerikai és a német fajták inkább csak másznak.

A HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont azt közölte, hogy a most elszaporodott erdei csótányok ártalmatlanok, nem terjesztenek betegséget, és néhány napon belül elpusztulnak a lakásban. Éppen ezért nincs szükség arra, hogy irtani kelljen őket, mint a szúnyogokat – írja az MTI. Ha minél hamarabb szeretnénk megszabadulni tőlük, a szakértők azt javasolják, hogy használjunk rovarhálót, és esténként a szellőztetésnél ne kapcsoljunk villanyt, mert az vonzza őket.

„Az egyik leggyakoribb, idegenhonos faj, a kertvárosi erdei csótány (Ectobius vittiventris) Olaszországtól a Balkánig, Törökországon keresztül a Kaukázusig előfordul. Hazánkban először 2005-ben észlelték, főleg a fővárosban és környékén a kertes, parkos élőhelyeken” – mondja Korányi Dávid szakértő.

A melegedő klíma és az intenzív áruszállítás lehet az oka annak, hogy hirtelen elszaporodtak a csótányok a nagyvárosokban, a mediterrán eredetű fajok a melegebb idő miatt könnyebben áttelelnek és maradnak fenn. Sokszor megtalálhatók kertészetekben, különböző szállítmányokban is. Azért mostanában repked ennyi belőlük, mert a rajzási időszakuk nyár végén, ősz elején van.

Kihalt csótányfajra bukkantak magyar kutatók egy 85 millió éves ajkai borostyánban

Eddig ismeretlen, már kihalt rovarfajt, egy metálfényű őscsótányt azonosítottak magyar kutatók egy ajkai kőszénmocsárból származó, késő krétakorból való borostyánban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!