szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Akár még életed is teljesebb lehet, ha megfogadod Takács-Sánta András tanácsait, aki nem csak elméletben dolgozta ki a cselekvő remény filozófiáját, de gyakorlati ötletek tucatjaival is szolgál annak, aki szeretne enyhíteni az ökológiai katasztrófa és a fogyasztói társadalom válságán és emiatt érzett szorongásán. Ki tudja, talán nagyobb változásoknak is megágyazhat, ha vállalod az önkéntes egyszerűséget és ökologikusabb életmódra váltasz, miután meghallgattad a zCast legfrissebb adását.

Zhvg
A világ egyik legsürgetőbb problémája a környezet védelme, a klímaválság, a fenntarthatóság. Ezekre nekünk különös figyelmet kell fordítanunk, ezért kiemelt helyen is kell kezelnünk. Innen új alrovatunk címe is: Zhvg.
Friss cikkek a témában

Szélsőséges időjárási jelenségek, fajok kihalása, talajok romlása a természeti környezetünkben; egyre növekvő vagyoni egyenlőtlenség, feszültség és szorongás az ökológiai katasztrófától a társadalomban – mind azt jelzi, hogy az ökológiai válság korában élünk, de Takács-Sánta András humánökológusnak van egy viszonylag egyszerű módszere arra, hogyan kezeljük a helyén a problémát úgy, hogy a végén akár még jól is kijöhessünk belőle. 

Az ELTE humánökológia mesterszakának oktatóját, a Kisközösségi Program és az Új Koma Háló alapítóját, egyebek mellett arról faggatta Fait Federika a zCast ötödik évadjának hatodik részében, hogy  miért érdemes és hogyan lehet átalakítani a szorongást cselekvéssé, hogyan kezeljük az ökokatasztrófát, és vágjunk bele barátainkkal, kisebb közösségünkkel egy jobb világ építésébe. 

Andrásnak egy kész válaszai vannak arra, miért érdemes megkérdőjelezni és felülvizsgálni kétségkívül válságba került civilizációnk alapjait, miért veti el a technooptimizmust – ami úgy hiszi, hogy a tudomány és technológia mindent gondot megold – és az ökokatasztrofizmust – ami azt mondja, hogy már nyakunkon a cudar világ és nem lehet tenni semmit, csak alkalmazkodni –, és

miért beszél cselekvő reményről, amikor nem is szereti önmagában a reményt mint szót. 

Mindehhez nem csupán az elméleti alapokat adja meg Világeleje címen idén megjelent könyvében,  hanem több mint 120 gyakorlati tanács is van a tarsolyában (a Kiutak.hu oldalon), amikkel bárki képes lehet akár csak egy kicsit is, de mégis tenni a változásért. Úgy érzed, nincs remény? Az emberiség nem tud megváltozni? Elkerülhetetlen az ökokatasztrófa? Podcastunkból az is inspirációhoz juthat, aki kételkedik abban, hogy bármi értelme lenne egyéni erőfeszítéseinek, gyere velünk!

No Title

No Description

Kövesse és hallgassa meg a HVG Podcastok műsorait az alábbi platformok bármelyikén: Spotify, Apple Podcasts, SoundCloud, YouTube,

Vagy iratkozzon fel a zCast csatornájára itt: Spotify, Apple Podcasts

00:05 Mit jelent a cselekvő remény?

06:07 Milyen konkrét példái vannak a cselekvő reménynek?

44:20 A cselekvő remény része lehet a vidékre költözés és az önellátó életmód?

51:25 Három jó tanács azoknak, akik el szeretnék érni a cselekvő reményt

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!