szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az erotikus tartalmat szolgáltató közösségi oldal azzal az ígérettel csábított magához csaknem 240 millió felhasználót, hogy egy biztonságos közösségépítő környezetet – és nem utolsó sorban megélhetést – kínál. A csillogó felszín mögött azonban ez az ígéret sokszor semmit sem ér. 

A Reuters ötrészes oknyomozó riportja az OnlyFans sötét és aggasztó bugyraiba enged betekintést, ahol nők kizsákmányolásának, gyerekekkel való visszaéléseknek, sokba kerülő átveréseknek ad teret a felnőtt tartalmakra specializálódott oldal. A 2016-ban létrehozott oldalnak csaknem 240 millió felhasználója van, a tartalmat szolgáltatók között pedig celebek, pornósztárok, feltörekvő influenszerek és pénzszűkében lévő családanyák is vannak. Az itt megkeresett bevételnek azonban sokszor fájdalom az ára. 

Az OnlyFans azt állítja, hogy „a világ legbiztonságosabb közösségi médiaplatformját” építi. A Reuters oknyomozása azonban 128 olyan esetet azonosított, amelyekben nők és férfiak jelentették az amerikai bűnüldöző szerveknél, hogy az OnlyFans oldalára az engedélyük nélkül kerültek fel őket ábrázoló szexuális tartalmak 2019 januárja és 2023 novembere között, és ezeket gyakran nyereségvágyból értékesítettek. 

Emma és Eddie: Ilyen az élet, ha webcam pornósztár az ember Budapesten

Hörcher Gábor dokumentumfilmje, az Emma és Eddie: A képen kívül csak első ránézésre szól egy a webcam pornóiparban vállalkozó házaspár kulisszatitkairól, valójában egy abuzáló párkapcsolat dinamikájáról ad nagyon pontos képet.

Az OnlyFans az „önmegvalósítás” álmát kínálja a felhasználóinak, de sokan úgy találják magukat az oldalon, hogy nem adták a beleegyezésüket ehhez. A Reuters egy különösen hátborzongató történettel mutatja be ennek a csapdáját. A cikksorozatban megszólaltatott Sammy ugyanis a saját megerőszakolásának a felvételét látta viszont az OnlyFans-en. „Egy teljes cég csinált pénzt a traumámból” – mondta a 21 éves nő. Sammy a nemi erőszakot elkövető két férfit és az OnlyFans-t is beperelte. De egyre több olyan per indul, amelyben azzal vádolják a közösségi oldalakat, hogy a szexuális tartalmakkal való visszaélésekből hasznot húznak. 

Az OnlyFans vezérigazgatója, Keily Blair azt mondta, hogy a tartalmak „100 százalékát” moderátorok ellenőrzik, akiket mesterséges intelligencia segít. A Reuters által dokumentált esetek, köztük a Sammy állítólagos megerőszakolásáról készült videó, azonban jelentős hiányosságokra utalnak ebben a rendszerben. „Az áldozat egyértelműen nemet mond” a videón – hívta fel a figyelmet Todd Falzone, Sammy ügyvédje. – Tehát ha valóban moderálták volna a videót, akkor ezt látták és hallották volna”. 

Kezünkben a lehetőség – és a fegyver 

Az biztos, hogy a technológia rányomja a bélyegét a modern kapcsolatokra és a pornóiparra is. Ma már lényegében bárki tud felnőtt tartalmat létrehozni és megosztani, ha van egy telefonja és internete. Az együttlétek videós rögzítése ma már sok kapcsolatnak része is, de adódik a kérdés, hogy mi van, ha ez a felvétel a kapcsolaton kívül érvényesül. És akkor még nem beszéltünk azokról az esetekről, amikor a felvétel az egyik fél tudta nélkül készül. A Reutersnek nyilatkozó áldozatok történeteiből az látszik, hogy sokan hiábavalóan harcolnak az igazukért, és az igazságszolgáltatás sokszor nem tud mit kezdeni a nem belegyezésen alapuló pornófelvételeket terjesztőkkel. 

képünk illusztráció
AFP / Roos Koole

A másik oldalon pedig ott van a sokk, hogy meztelenül látják vissza magukat egy közösségi oldalon, megalázó haszonszerzés tárgyaként. Ahogy az egyik áldozat fogalmazott: „Az egész testemet öt dollárért árulta. Még a McDonald’s-ban sem tudsz venni egy menüt öt dollárét.” 

A tartalmakat ingyen kínáló, a bevételeiket hirdetésekből biztosító pornóoldalakkal szemben az OnlyFans bevételét a csaknem 3,2 millió, többségében amatőr tartalomgyártója generálja. Általában 4,99 és 50 dollár közötti havi díjért tartalmat értékesítenek az előfizetőiknek, azaz a „rajongóiknak”. A videók és képek egyszeri értékesítése az oldal közvetlen üzenetküldő funkcióján keresztül még jövedelmezőbb lehet. Mindez nyilvánvalóan vonzó a tartalomgyártóknak, akik a „rajongóik” befizetéseinek a 80 százalékát megtarthatják, de még nagyobb aranybánya magának az OnlyFans-nek, amelynek a adózás előtti profitja 2022-ben elérte az 525 millió dollárt, ami három év alatt csaknem százszoros növekedést jelent. A legutóbbi pénzügyi jelentése szerint a felhasználók 1,1 millárd dolláros bevételt termeltek a cégnek 2022-ben. 

Nem gyereknek való vidék

A Reuters oknyomozása nemcsak a beleegyezés terén talált lyukakat az OnlyFans biztonsági hálójában, hanem a gyerekek kizsákmányolása terén is. Amerikai rendőrségi és bírósági dokumentumok szerint több száz panasz érkezett kiskorúak – egészen kicsi gyerekektől kezdve tinédzserekig – szerepeltetése miatt az oldalon. Mindez szemben áll az oldal vezérigazgatójának a határozott kijelentésével, miszerint senkit nem engednek a platformra 18 év alatt, és bonyolult rendszerben monitoroznak minden felhasználót és minden tartalmát. 

Ehhez képest az amerikai rendőrséghez beérkezett jelentések nyomán több 200 gyerekekről készült explicit képet és videót találtak – néhány felvételen kisgyerekek voltak az áldozatai az orális szexuális aktusoknak. 

A magyar média cikkei úgy tesznek, mintha az OnlyFansen végzett erotikus munka csakis pozitív lenne

Egy hatósági kutatás szerint rendkívüli morális jelentőséggel bír, milyen képet festenek a tartalom megosztó platformról a magyar weboldalak.

Érzelmek viharában 

Az OnlyFans azzal az illúzióval is kecsegteti a felhasználókat, hogy közvetlenül kommunikálhatnak a tartalomgyártókkal, csakhogy sokan ennek a lebonyolításához harmadik felet, úgynevezett „csevegőket” alkalmaznak, akik megszemélyesítik őket online, illetve arra csábítják az előfizetőket, hogy még több pénzt adjanak ki explicit tartalmakra. A megfelelő szó talán a szélhámos lenne rájuk – egyes előfizetők szerint csalásnak minősül ez a fajta megtévesztés – , és hiába nem tartoznak az OnlyFans-hez, a cégnek komoly bevétele van belőlük. 

Mégis ezeknek a „csevegőknek” nagyon komoly hatásuk van a felhasználókra, ezt bizonyítja egy bizonyos Patrick Kunz története is, aki 2022 áprilisában kezdett el csevegni egy szőke magyar bombázóval, a Nikki nevű pornósztárral. A nő nagyon hasonlított az első barátnőjére, a 42 éves férfi pedig beleszeretett. Megosztották egymással a legbelső titkaikat, a szexuális fantáziáikat – vagy legalábbis Kunz ezt hitte, hiszen kölcsönösen szerelmet vallottak egymásnak –, és a férfi több száz dollárt fizetett Nikkinek, csak hogy neki készítsen szexvideókat, és több ezer dollárt pengetett ki borravalóként.  

Kunznak azonban hamarosan rá kellett jönnie, hogy több emberrel csetel, Nikki ugyanis csevegőket alkalmazott, akik néha belegabalyodtak a mondataikba. „Belezúgtam, de nem vagyok hülye” – mondta a férfi, aki úgy látja, elcsábította az intimitás illúziója, amelyet egy „csalárd” rendszer teremtett. És valahol igaza van, hiszen az OnlyFans azt hirdeti magáról, hogy „autentikus kapcsolatokat” segít kialakítani a tartalomgyártók és a követőik között azzal, hogy lehetővé teszi az üzenetküldést közöttük. 

A csevegők alkalmazása, a kommunikáció kiszervezése azonban ellentmond ennek az ígéretnek, miközben a követők azt hiszik, hogy magánjellegű beszélgetésben vannak, és gyakran intim részleteket tárnak fel ezekben a esetekben. A Reutersnek véleményt mondó jogi szakértők szerint a vállalat ezzel potenciálisan megsérti az amerikai vagy európai fogyasztóvédelmi és adatvédelmi törvényeket. Márpedig a csetelés még nagyobb üzlet, hiszen míg a havi előfizetéseknél 4,99 és 50 dollár közötti összeget fizetnek be a követők, addig a közvetlen üzenetekben több ezer dolláros borravalók kifizetésére vehetik rá őket, illetve arra is, hogy még több pénzért „személyre szabott” szex videókat vásároljanak. 

„A felizgult férfiak szívesen költenek sokat” – mondta a Reutersnek 23 éves Fülöp-szigeteki csevegő. A cél ezért az, hogy felizgassák őket, mert ilyenkor nem tudnak józanul és racionálisan gondolkodni, és elkezdenek „impulzívan vásárolni”. 

AFP / AltoPress / Dinoco Greco

A Reuters 15 csevegővel beszélt, akik leírták, hogyan veszik célba a szerelmes vagy szexre éhes férfiakat, és hogyan játsszák ki azokat a helyzeteket, amikor az előfizetők megkérdőjelezik a személyazonosságukat. 

Kunz összességében 7300 dollárt költött Nikkire, az OnlyFans ennek a 20 százalékát tette zsebre.

A férfi azt mondta, hogy azok az emberek, akik álmai nőjének adták ki magukat, annyira összetörték, hogy terápiára kellett járnia, és betegszabadságot kellett kivennie. „Nagyon szoros volt a kapcsolatunk – mondta a Reutersnek. – Bíztam benne.” Még a születési dátumát is a szíve fölé tetováltatta – „legalábbis azt, amit én a születési dátumának hiszek”.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!