szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Sokunknak ismerős a menetrend: elalvás előtt még görgetjük közösségi oldalakat, válaszolunk az üzenetekre, belenézünk egy-két videóba, majd amikor érezzük, hogy kezd leragadni a szemünk, magunk mellé tesszük a telefont, és már alszunk is. Ártalmatlan esti rituálénak tűnik, mégis több káros hatása lehet.

Rémálmokkal, alvászavarokkal és egyéb problémákkal szembesülhetünk, ha a telefonunk közelében alszunk el. Kutatások szerint ugyanis az okostelefonok olyan káros sugárzást bocsátanak ki, amely megzavarhat bizonyos önszabályozó folyamatokat, például a biológiai órát vagy a szívritmust – állítja a Jagruti rehabilitációs központ.

Alighanem sokan hallották már valahol, hogy nem tanácsos telefonnal a kézben elaludni, vagy hogy káros sugárzást bocsátanak ki a mobilok, de vajon valójában mennyire kell tartani tőlük?

Telefon és alvás

Nagy egyetértés mutatkozik a szakértők között abban, hogy az egészségünk egyik alapja az elegendő és jó minőségű alvás, arra pedig sajnos biztosan nincs jó hatással a telefon. Már csak azért sem, mert a párnák közt elhelyezkedve nagyon könnyű belefeledkezni a mobilunk által kínált ingerekbe, amivel a szükséges alvásidőnket rövidítjük meg. De amiatt is érdemes már lefekvés előtt félrerakni a telefont, hogy csökkentsük a kék fénynek való kitettségünket. Ez azért fontos, mert a kék fény megzavarhatja a szervezet napszaki ritmusát (ez biztosítja a testünk működéséhez szükséges energiát és teszi lehetővé a pihenés alatti feltöltődést), késleltetve a melatonin – az elalvásért felelős hormon – termelődését.

Egy mumbai pszichiátriai kórház szakértői elmagyarázták, hogy az említett napszaki ritmus régen a napfelkeltéhez és napnyugtához igazodott, és alapesetben még még ma is próbál ahhoz igazodni, vagyis a testünk automatikusan tudná, mikor van itt az ideje az ébredésnek, és mikor kell aludni menni.

Az okostelefonok által kibocsátott kék fény miatt azonban sok ember ritmusa felborult. Ha lefekvés előtt kék fénynek vagyunk kitéve, vagy ha éjszaka érkező értesítések világítják meg a telefonunkat, akkor az jelentősen megzavarhatja az alvásciklusunkat, ennek következményeként pedig fáradtnak és kialvatlannak érezhetjük magunkat ébredés után.

Így tud gyorsan visszaaludni, ha felébredt éjszaka

Ha önnel is előfordul, hogy hajnali háromkor csak hánykolódik az ágyában, de sehogy sem képes visszaaludni, érdemes kipróbálnia ezt a módszert.

Telefon és sugárzás

Nem árt tisztában lenni azzal sem, hogy a mobiltelefonok sugárzást bocsátanak ki, ugyanis körülbelül 900 MHz-es hullámhosszon működnek. Emiatt ha hosszú ideig a fejünk közelében tartjuk, akkor fejfájást, izomfájdalmakat és egyéb egészségügyi zavarokat vehetünk észre magunkon. A mobiltelefonok úgynevezett nem ionizáló sugárzást bocsátanak ki, aminek ismert mellékhatása a hőtermelés. Így tehát ha hosszú ideig használjuk a telefonunkat, az felforrósodik, és ha a fejünkhöz tartva telefonálunk, a környező szövetek is felmelegedhetnek.

Rákot is okozhatnak a mobilok?

Időnként hallani arról is, hogy akár rákot is okozhat a telefonhasználat. Azonban az amerikai rákkutató intézet szerint nem változott meg az agy- és központi idegrendszeri daganatok előfordulási gyakorisága a mobiltelefon-használat növekedésének időszakában. Bár ők főleg az amerikai adatokra koncentráltak, azok alapján nem mutatott emelkedést a rákos esetek száma a telefonok széles körű elterjedése után.

Mobilozás este
Credit Eugenio Marongiu / Connect Images / Connect Images via AFP

Azt tehát már tudjuk, miért lehet ártalmas a telefonunk, de mutatunk néhány praktikát is, amivel csökkenthetjük a káros hatásokat, és végre jól kialudhatjuk magunkat.

Tartsuk távol a telefont a hálószobától

Ha túlságosan erős a csábítás, hogy a telefon után kapkodjunk, inkább hagyjuk egy másik szobában tölteni éjszakára, és próbáljunk meg zavartalanul aludni anélkül, hogy az értesítéseinket figyelgetnénk.

Váltsunk ébresztőórára

Egyik praktikus oka annak, hogy karnyújtásnyira van a telefonunk még éjszaka is, hogy az kelt fel minket reggel. Ahelyett, hogy a telefonunk ébresztőjét használnánk, fektessünk be inkább egy hagyományos ébresztőórába, igazán nem nagy költség.

Alvászavarral küzd? Próbálja ki ezt a pofonegyszerű módszert

Egy bárki által véghez vihető változtatás csodákra lehet képes: a biológus szakértő személyes példáját mesélte el a HVG Kösz, jól podcastjában.

Javítsuk az alvási környezetünket

Gondoljuk át, hogyan tehetjük a hálószobánkat az alvás ideális helyszínévé. Legyen letisztult, otthonos és a megfelelő hőmérsékletű, mivel ha hűvösebb szobában, hűvösebb ágyneműben alszunk, akkor az jótékony hatással lehet az egészségre, a hangulatra és az öregedésre is. Itt írtunk arról részletesebben, hogy hány fokban lehet a legjobban aludni.

Lassuljunk le estére

A telefonunkon kívül is minimalizáljuk az éjszakai fényeket, és próbáljuk meg az utolsó lefekvés előtti egy-két órát pihenéssel és relaxációval tölteni, ami sokat segíthet abban, hogy megfelelő mennyiségű és minőségű legyen az alvásunk.

Nyitókép forrása: Eugenio Marongiu / Connect Images / Connect Images via AFP

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!