![Mérgezés, sérülések és kiállhatatlan rendező keserítette meg a Titanic forgatását](https://img.hvg.hu/Img/da658e97-86c0-40f3-acd3-b0a850f32c30/63059330-fd7d-4e81-a4b4-5807f949d9ce.jpg)
Mérgezés, sérülések és kiállhatatlan rendező keserítette meg a Titanic forgatását
Ki rajzolta le a meztelen Kate Winsletet, és mitől jött zavarba Leonardo DiCaprio? Mi a gond a leghíresebb jelenettel és a végzetes éjszaka égboltjával? És meghal-e Rose a Titanic végén? Valentin-nap alkalmából összegyűjtöttünk néhány érdekességet minden idők talán legromantikusabb filmjéről.
A Titanic minden bizonnyal a történelem legismertebb hajója: az első útján jéghegynek ütköző és elsüllyedő óceánjáró története több mint 110 évvel a katasztrófa után is érdekli az embereket. A tragikus sorsú hajó történetét feldolgozó alkotások közül James Cameron 1997-es filmje a legismertebb, amely egyben minden idők egyik legnagyobb sikerű romantikus mozija is. A kanadai filmrendezőt mindig is érdekelték a hajóroncsok, és eredetileg kincsvadászokról akart filmet készíteni (így került bele Brock Lovett karaktere a filmbe), kutatásai során azonban megismerkedett a hajó történetével, ami annyira rabul ejtette, hogy úgy döntött, filmet készít belőle. A legenda szerint Cameron úgy győzte meg a film producerét, hogy kiterített elé egy festményt, ami a fényárban úszó, süllyedő gőzöst ábrázolja, és csak ennyit mondott:
Ez a hajó, meg Rómeó és Júlia!
A 20th Century Fox áldását adta az ötletre, Cameron pedig nem ismert tréfát, ha alaposságról és hitelességről volt szó: a film előkészítése során megkereste azokat a cégeket, amelyek a valódi Titanic fedélzetére készítettek bútorokat, illetve a hajót majd’ száz évvel korábban építő Harland & Wolff hajógyár archívumát is kinyitották számára. Így bár a film cselekményének jelentős része fikció, sok olyan részlete is van, amely a történelmi hűség szempontjából is kiállja a próbát.
![](https://img.hvg.hu/Img/27315920-08f2-479a-bc05-0514a7db57d5/81cedc3c-101f-4086-8269-5d9b490aa8a3.jpg)
Jéghideg víz, angyalpor és kétszázmillió dollár
Már a film első jelenetinek forgatása sem ment zökkenőmentesen: a napjainkban játszódó jeleneteknek helyszínt adó Akagyemik Msztyiszlav Keldis nevű, orosz kutatóhajó fedélzetén ugyanis valaki hallucinogén kábítószer, úgynevezett angyalport kevert a stáb ételébe, ami miatt többen – köztük a rendező is – kórházba kerültek.
A Titanicon játszódó jelenetek forgatása csak ezt követően, 1996 szeptemberében kezdődött el. Mivel a díszlet nagy része még nem volt kész, elsőként a film egyik leghíresebbé váló jelenetét vették fel, amelyben Jack lerajzolja Rose-t. Cameron eredeti elképzelése szerint maga Leonardo DiCaprio skiccelte volna fel az aktot, azonban a színész annyira nem tudott rajzolni, hogy végül maga rendező rajzolta le Kate Wisnletet, aki fürdőruhában állt modellt, utólag pedig senkinek nem tűnt fel, hogy a forgatás idején 22 éves DiCaprio helyett a 42 éves Cameron keze van a papír felett.
![](https://img.hvg.hu/Img/27315920-08f2-479a-bc05-0514a7db57d5/3bfba74b-b052-4f05-87e5-2c6726be6251.jpg)
A jelenet többi részét másnap vették fel, így ez volt az első alkalom, amikor a két színésznek együtt kellett szerepelnie, ráadásul rögtön egy ilyen intim szituációban. Dicaprio egyszer bele is hibázott a szövegébe, Cameron szerint ez azonban csak hitelesebbé tette az alakítását, így bekerült a filmbe.
Ennél is emlékezetesebb jelenet, amikor Jack és Rose egymásba kapaszkodva „repülnek” a hajó orrában, aminek a leforgatása szintén nem volt sétagalopp. A háttérben látható naplemente valódi, emiatt viszont csak pár perce állt a stáb rendelkezésére, hogy elkészítsék a felvételt. Mindössze két snittet tudtak rögzíteni, melyek közül az első teljesen életlen lett, a másodiknak viszont csak az eleje lett homályos, így végül ez került be a filmbe. Bár szándékosság nem volt benne, talán ez is hozzájárul a jelenet különlegességéhez.
Titanic: 25th Anniversary Exclusive! Behind The Scenes w/ Kate Winslet and James Cameron | Paramount
In this exclusive interview with Kate Winslet and James Cameron, hear first hand stories of what it was like filming Titanic. From the first time Kate Winslet met Leonardo DiCaprio, to their chemistry on set, to the incredible “underwater” production techniques, we’re celebrating 25 years of one of the most iconic films in cinema history.
Az viszont már erősen kérdéses, hogy a valóságban is megtörténhetett volna-e meg a romantikus jelenet, ennek pedig két oka is van. Az egyik, hogy a hajó orra el volt zárva az utasok elől, bár ezt egy kordon átugrásával meg lehetett kerülni, legalábbis egészen addig, amíg fel nem tűnik a személyzetnek. A másik problémás aspektus az időjárás: a túlélők visszaemlékezései szerint aznap este nagyon hideg volt, a valóságban talán még a szereplők lehelete is látszott volna.
![](https://img.hvg.hu/Img/27315920-08f2-479a-bc05-0514a7db57d5/84243cc2-1969-4a1a-a1a8-bde9f03dd221.jpg)
A forgatás további része sem alakult idillien a stáb tagjai közül ugyanis sokan panaszkodtak Cameron narcisztikus stílusára és kemény elvárásaira.
A süllyedés jeleneteit egy 1 300 000 liternyi víz befogadására képes tartályban vették fel, csak a főlépcsőház elöntéséhez 340 000 liternyi használtak fel. A korábbi Titanic-filmekkel ellentétben Cameron szerette volna méltóságteljesen bemutatni a grandiózus hajó elsüllyedését, a katasztrófa utolsó perceit bemutató jelenet forgatása alatt azonban több kaszkadőr is megsérült, így Cameron leállította a veszélyesnek ítélt mutatványokat. Ezek egy részét végül számítógépes effektekkel pótolták. Azok a statiszták sem voltak szerencsések, akik megúszták törések nélkül: nekik ugyanis a jéghideg vízben kellett eljátszani a menekülő utasokat, nem meglepő módon közülük is rengetegen megfáztak.
Az embert próbáló körülmények mellett a forgatás költségei is gyorsan elszálltak: többször felmerült a film megrövidítése, Cameron azonban nem volt hajlandó a kompromisszumra. A film költségvetése így végül átlépte a 200 millió dollárt, vagyis a 195 perces alkotás percenként több mint egymillió dollárba került. Ez azonban bőségesen megtérült: A Titanic világszinten több mint másfél milliárd dollárnyi jegybevételt hozott, ezzel korának nemcsak legdrágább, de egyben legnyereségesebb filmjévé is vált. Ezt a rekordot később csak Cameron következő filmje, a 2009-es Avatar tudta megdönteni.
Hősök és nem is annyira gonosztevők
A Titanic tragédiájának több hőse is volt, az egyikük pedig bizonyára a hajó első tisztje, William Murdoch, aki az utolsó pillanatig irányította a mentőcsónakok feltöltését. Ő – más tisztekkel ellentétben – férfiaknak is engedte, hogy beszálljanak, ha a nők és a gyerekek mellett még maradt hely, ezzel megmentve az életüket.
A filmben ezzel szemben elég negatívan ábrázolták Murdochot, aki a hajó süllyedése közben lelő egy utast, majd öngyilkosságot követ el. Ez – érthető okokból – gyorsan kiverte a biztosítékot Murdoch családjában és az első tiszt skóciai szülőfalujában, Dabeattie-ben. A stúdió végül elnézést kért azért, ahogy a tisztet ábrázolták, és támogatják a Murdoch-emlékdíjat, amelyet a Dabeattie középiskola adományoz 1912, vagyis a Titanic elsüllyedése óta.
A Titanic “korrupt” első tisztjének holmiját hozták fel a mélyből
James Cameron kasszasikerré vált Titanic című filmjében hamisan megvesztegethető gazemberként ábrázolt első tiszt, William Murdoch tárgyaiként azonosítottak az Atlanti-óceán négy kilométeres mélységében fekvő hajó roncsaiból évekkel ezelőtt előkerült leleteket.
Murdochhoz hasonlóan a hajót üzemeltető cég, a White Star Line tulajdonosával is elbánt Hollywood. Bruce Ismay a hajó elsüllyedése óta az összes Titanic-kal kapcsolatos film és könyv kötelező gyáva karaktere, a valóságban azonban az ő szerepe is sokkal árnyaltabb: sokáig a süllyedő hajón maradt, és győzködte a vonakodó utasokat, hogy szálljanak be a mentőcsónakokba. Ő maga pedig csak akkor fogta menekülőre, amikor már elkezdték leereszteni az egy csónakot, amiben még több üres hely is volt, beszállni kívánó utasok pedig nem voltak a közelben. Bár túlélte a katasztrófát, reputációja teljesen tönkrement, ami részben annak is betudható volt, hogy már a hajó elsüllyedése előtt elmérgesedett a viszonya William Randolph Hearst sajtómágnással, így élete hátralevő részét megtörten és visszavonultan tengette.
Titanic Scandal: How J. Bruce Ismay’s Reputation Was Ruined
In 1912, White Star chairman J Bruce Ismay found himself thrust into international scrutiny as the highest-ranking White Star official to survive the tragic sinking of the Titanic. This video unveils the details of Ismay’s life, from his influential role in the White Star Line to the controversial events surrounding his escape from the doomed vessel.
Szabálytalan égbolt és egy megválaszolatlan kérdés
Bár a film bizonyos pontokon nagy precizitással ábrázolja a részleteket, a hajó elsüllyedését követő jelentben azonban van egy apró hiba. A készítők ugyan figyeltek arra, hogy a végzetes éjszakán újhold volt, az égbolt látványával azonban már nem voltak ilyen gondosak: csak az ég felét dolgozták ki digitálisan, majd azt tükrözték át a képkocka másik oldalára. Erre az ismeretterjesztő tevékenységéről ismert csillagász, Neil DeGrasse Tyson hívta fel a figyelmet, aki a rendezőnek is elmondta, hogy a filmben ábrázolt égbolt nem olyan, amit Rose a valóságban láthatott volna. Tyson visszaemlékezése szerint Cameron a következőképpen reagált:
A Titanic egymilliárd dollárnyi bevételt termelt. Képzelem, mennyivel többet hozott volna, ha az eget is eltaláljuk!
A perfekcionista rendezőt azonban a cinikus válasz dacára mégis csak zavarhatta az apró pontatlanság, mert a digitálisan felújított verzióban kijavították az égboltot.
A végére pedig egy nagy talány: a film zárójelenetében az idős Rose-t látjuk a kabinjában, ahol az eseménydús életét ábrázoló képei mellett álomra hajtja a fejét, az azonban nem derül ki, hogy ez a halálát jelenti, vagy sem. A fiatal Rose-t alakító Kate Winslet szerint a főszereplő meghal a jelenetben, a rendező James Cameron viszont elmondta: neki éppen az volt a célja, hogy ez ne legyen egyértelmű, és a nézőkre bízza a jelenet megfejtését.