szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A baleseti statisztika egy dolog, de gyakorlatilag eltörpül egy másik tényező mellett, ha a kerékpározás és az autózás hatásait hasonlítjuk össze.

Érdekes videót tett közzé nemrég a YouTubeon a Global Cycling Network. A körülbelül negyedórás videó készítői szerint a biciklizés nemcsak biztonságosabb, mint gondoljuk, de egyenesen a legjobb módja a munkába járásnak, ha szeretnénk egészségesek maradni.

We Need To Talk About The Risks Of Cycling

Si Richardson shares his honest thoughts on the safety risks of cycling. Why are so many people afraid of cycling when driving might actually be more dangerous? He examines whether this fear is irrational by comparing collisions and deaths from driving versus cycling, along with the difference in overall mortality between those who commute by car and bike.

Bár kiemelik azt is, hogy a biciklizés közben nagyobb eséllyel ér minket baleset, mint az autóban ülve, az autósokat és a bicikliseket ért balesetek valószínűsége között sokkal kisebb a különbség, mint azt a legtöbben gondolnánk. A közlekedési módok biztonságosságáról szóló statisztikákat ugyanis sokszor a megtett kilométerekre vetített halálesetek számából állítják elő.

A videóban idézett statisztika szerint az Egyesült Királyságban például 1 milliárd mérföldnyi megtett távolságra az autósok esetén 3 haláleset jut, míg a biciklisek esetében 24 haláleset (az Egyesült Államokban ugyanez az arány 13:55).

Az ilyen adatok azonban csalókák, hiszen gyalog és biciklivel jellemzően kisebb távolságokra szoktunk közlekedni, mint repülőgéppel, vonattal vagy éppen autóval. Ha a megtett távolságokat arányosítjuk, akkor a biciklizés bár kockázatosabb marad az autózásnál, de már csak jóval kisebb mértékben.

Ennek ellenére nemcsak Magyarországon, de máshol is jellemző, hogy a biciklizést veszélyesebbnek ítéli a közvélemény más közlekedési eszközökhöz képest, aminek részben a baleseteket övező médiafigyelem az oka. Míg az autósokat vagy a gyalogosokat ért baleseteket sokszor nem kötik össze az emberek, addig a bicikliseket érintő balesetek egy mintává állnak össze a fejükben, ezzel fals képet kialakítva a kerékpározás kockázatairól.

Biciklis futár Budapesten, a Deák téren 2020. november 12-én, késő este
MTI / Balogh Zoltán

A videó készítői szerint a balesetekkel szemben érdemes szem előtt tartani a bringázás előnyeit, ezek ugyanis sokkal többet nyomnak a latban. Egy skót kutatás szerint – melyben több mint 82 ezer résztvevő adatait elemezték – a rendszeresen kerékpárral munkába járók jóval kevésbé kitettek bizonyos betegségeknek. A kutatás eredménye alapján a biciklivel ingázóknak

  • 20%-kal kisebb eséllyel kellett gyógyszert szedniük mentális problémák kezelésére,
  • 24%-kal kevesebben kerültek kórházba szív- és érrendszeri betegségek miatt,
  • 51%-kal kisebb eséllyel haltak meg rák következtében,
  • és ami a legfontosabb: 47%-kal volt alacsonyabb a bármilyen okból bekövetkezett halálozás kockázata, beleértve a közúti baleseteket is.

Az eredményhez hozzátartozik, hogy az amúgy is jobb fizikumú, egészséges emberek szívesebben választják a biciklizést az autóval szemben, de persze ez a hatás fordítva is érvényesül.

A Global Cycling Network szerint a következtetés egyértelmű: még ha kicsivel nagyobbak is egy baleset esélyei biciklizés közben, a várható pozitív egészségügyi hatásai miatt sokkal jobban járunk, ha a kerékpárt választjuk – és persze közlekedjünk körültekintően.

Ha pedig valaki tekerés nélkül szeretne egészségesebbé válni, választhatja a sétát is, az garantáltan biztonságos:

Hogyan adtam le 20 kilót egyszerű sétálással ingyen, Ozempic nélkül?

A világ legegyszerűbb és legnagyszerűbb testmozgása a gyaloglás: ideális azoknak, akik annyira elfoglaltak, hogy nem tudnak amolyan igazi sporttevékenységre időt szakítani. Egyébként még fogyni is lehet tőle, bár ahhoz azért másra is figyelni kell.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!