Balla István
Balla István
Tetszett a cikk?

Továbbra is veszélyben érzik a szülők a XVIII. kerületi Kapocs Magyar–Angol Két Tannyelvű Általános Iskola megszokott működését. Minden tiltakozás ellenére a Rábel Krisztina által vezetett tankerület átszervezi a népszerű intézmény működését.

A szülők körében igen népszerű intézmény két termében állítólag rossz a levegő minősége, ezért elrendelték ezek bezárását, így viszont helyhiány alakult ki, amire hivatkozva „kiszerveznék” onnan a tanítást – írtuk korábbi cikkünkben. A szülők mindezt sérelmezik, több fórumon tiltakoznak, a két terem felújításával ráadásul megszüntették a levegőminőségi problémákat. Az ügy a palamentben is téma volt. Ott egyébként Rétvári Bence államtitkár kijelentette, hogy a hatósági vizsgálat szerint a tantermek levegőminősége megfelelő a tanításra, továbbá hogy a szülők, gyerekek véleményének erősen meg kell jelennie a döntéshozatalban.

A Kapocs-ügyről itt írtunk bővebben:

A tankerület rászállt a népszerű iskolára, a szülők szerint ellehetetlenítenék az eddig megszokott oktatást

A tankerület szerint a 18. kerületi Kapocs Magyar-Angol Két Tannyelvű Általános Iskola két termében rossz a levegő minősége, ezért elrendelte ezek bezárását, így viszont helyhiányra hivatkozva „kiszerveznék” onnan a tanítást. A szülők mindezt sérelmezik, és léptek az ügyben, de azt nem értik, mi köze ennek a két tannyelvű oktatás szűkítéséhez.

Ennek ellenére az első szülői panaszlevélre április 15-én kelt tankerületi válaszban megerősítik a leendő elsősök Kandó Téri Általános Iskolába költöztetésének tervét, és leszögezik, hogy mindent megtesznek a gyerekekért, „mivel a mi érdekünk is, ahogy a szülőké, illetve az iskoláé – összhangban az Nkt. alapelveivel –, hogy minden tanulónak elősegítsük a harmonikus lelki, testi és érzelmi fejlődését”. Azt is kiemelték, hogy „szükség van a két tanítási nyelvű osztály mellett egy másik normál tantervű osztályra is” azoknak a tanulóknak, akik képességeik alapján nem tudtak haladni a két tannyelvű program szerint.

Erre az egyik szülő határozottan jelezte, hogy a szülői közösség nem fogadja el az átszervezésre tett észszerűtlen törekvéseket.

„Ha bármiféle harmonikus lelki fejlődésnek az elősegítése lenne a céljuk, akkor nem a legérzékenyebb első osztályos gyermekeket rángatnák át egy távoli, teljesen ismeretlen közegbe, sok esetben a testvéreket szétszakítva, akik a mindennapi biztonságot jelentik a kisebbeknek a beilleszkedés és intézet váltás stresszes kezdeti szakaszában! Törekvéseik, válaszaik, szervezeti működésük az emberekhez és a gyermekekhez való hozzáállásuk, elfogadhatatlan, sértő és szégyen a lakosság és az oktatás intézményére nézve!” – írta, és megállapította, hogy jelenleg a tankerület az oktatás folyamatos és szisztematikus szétrombolásában jeleskedik.

A szülői válaszlevélre gyorsan megjött egy rövid, hivatalos tankerületi levél, idézzük:

„Na, ezt jól megkaptuk…”

A tankerület már március elején arról értesítette a leendő elsősök szüleit – nem megvárva a véleményezési szakasz lezártát –, hogy szeptembertől a Kapocstól gyalog több mint két és fél, autóval három és fél kilométerre lévő másik iskolában (Kandó Téri Általános Iskola) kezdik meg a tanulást a gyerekeik. Mindez erősen megnehezítené azoknak a családoknak a „logisztikáját”, akiknek a nagyobb gyerekei már a Kapocsba járnak (így két helyre kellene vinni a gyerekeket), kizárná az elsősöket a Kapocs szabadidős programjaiból, illetve nehéz helyzetbe hozná a pedagógusokat is, akiknek szintén ingáznia kellene a két épület között.

A beiratkozás április 10-11-én volt, úgy tudjuk, mindkét nap két tankerületi munkatárs felügyelte. Ezen is több szülő is jelezte nekik az átszervezéssel kapcsolatos ellenvéleményét. Megnyugtató választ nem kaptak.

Szülők és diákok tüntetnek a Kapocs mellett március 20-án.
Facebook

Április 10-én egyébként tüntetést tartottak a XVIII. kerületi Kossuth téren, ahol Rábel Krisztina tankerületi vezető (ő akkor került először a hírekbe, amikor a Karinthy Gimnáziumból a tanártiltakozások idején hat pedagógust kirúgott, nemrég ennek perében hazugsággal vádolták meg) lemondását és az iskolával kapcsolatos tervek visszavonását követelték.

Az iskolába két osztálynyi jelentkező iratkozott be, és mindenki a két tannyelvű tanrendet választotta. Ez utóbbi azért is érdekes, mert a tankerület a két induló osztály egyikében meg akarja szüntetni a két tannyelvű oktatást, ezt az iskola nevének megváltoztatásával is jelezni akarja.

A kerület egy másik iskolájához, a Kondor Béla Általános Iskolához is – a szülők, pedagógusok megkérdezése nélkül – hozzá akar nyúlni a tankerület, és nem engedi, hogy elsős évfolyam induljon ott szeptembertől.

Korábban úgy tűnt, a tiltakozások hatására visszalép a tankerület, de most újra veszély fenyegeti az iskola jövőjét – számolt be a kerület országgyűlési képviselője, a szocialista Kunhalmi Ágnes a Facebook-oldalán.

„A hozzám eljutott információk, illetve a szülői munkaközösség hivatalosan nekem írt levele alapján Rábel Krisztina és a Külső-Pesti Tankerületi Központ megpróbál nyomást gyakorolni a Kondorba már beiratkozott elsős szülőkre, és próbálja adminisztratív úton elérni, hogy a 2025/2026-os tanévben ne indulhasson elsős évfolyam – írta. – Jóllehet az intézmény megmaradásáról korábban már pozitív döntés született, de nem gondoltam volna, hogy ilyen hamar újra megpróbálják ellehetetleníteni az iskolát.”

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!