Kemény bírálatot fogalmazott meg az Európa Tanács emberi jogi biztosa a magyar médiahelyzettel kapcsolatban

Úgy véli, legfőbb ideje, hogy Magyarország helyreállítsa az újságírás és a média szabadságát.

  • EUrologus EUrologus
Kemény bírálatot fogalmazott meg az Európa Tanács emberi jogi biztosa a magyar médiahelyzettel kapcsolatban

A biztos szerint 2010 óta a magyar kormány rendszeresen aláássa a független és szakmai jellegű újságírást, ezáltal korlátozza a különböző vélemények szabad kicserélését, különösen a fővároson kívül.

A politikailag vezérelt médiaszabályozó-hatóság és a médiapiacon megjelenő, torzító hatású állami beavatkozás együttes hatása kikezdte a média pluralizmusát és a véleménynyilvánítás szabadságát Magyarországon

– mondta Dunja Mijatović, az Európa Tanács emberi jogok biztosa egy ma megjelent memorandumában. Az anyag arra a munkára épít, amit a biztos a médiaszabadság védelmében végzett Európában, és online konzultációk előzték meg 2021. január 29. és február 4. között magyarországi hatóságokkal, nemzeti emberi jogi szervezetekkel, valamint a magyarországi civil társadalom és médiaközösség képviselőivel.

A biztost aggasztja és riasztónak találja, hogy lejárató kampányok folynak az emberi jogok védelmezői és az oknyomozó újságírók ellen, melyeknek az a célja, hogy elfojtsák a civil társadalmat, és azt az egyértelmű üzenetet küldjék, hogy a kormány bármilyen fajta kritikájával szemben azonnali megtorlás várható. Felhívja a figyelmet arra, hogy az állami hirdetési bevételek elosztásának átláthatatlan, politikai hűségen alapuló folyamatai és a Médiatanács – amelynek az összes tagját a kormánypárt választja ki – széles mérlegelési mozgástere, felszámolták a média számára szükséges egyenlő játékteret és korlátozták a véleménynyilvánítás szabadságát Magyarországon. A hatások az egész magyar társadalomban megfigyelhetők, így a tudományos élet és a kultúra szabadságában is.

Mijatovic rámutat: a helyzet orvoslása érdekében módosítani kell a médiára vonatkozó jogszabályokat, le kell építeni a Médiahatóság Elnökének a túlzott jogköreit, azok egy részét több független testület között kell megosztani, és korlátozni kell a Médiatanács mérlegelési hatáskörét.

Magyarországnak a törvények szerint és a gyakorlatban is be kell tartania az Európa Tanácsnak a média pluralizmusáról szóló előírásait, és megfelelően tiszteletben kell tartania minden köz- és magánmédium szerkesztői függetlenségét

– mondta a biztos. Arra is felhívja a magyar hatóságokat, hogy vegyék tudomásul azt a fenyegetést, amit az újságírókkal szembeni gyűlöletbeszéd a társadalom egészére jelent, és nyilvánosan ítéljék el annak minden megnyilvánulását, valamint vessenek véget a civil társadalom szervezetei, az emberi jogvédők és a kormányt kritizálók elleni lejárató kampányoknak és a róluk szóló félrevezető információk terjesztésének.