szerző:
EUrologus
Tetszett a cikk?

Az Európai Bizottság Brüsszelben bemutatta az európai szemeszter tavaszi gazdasági csomagját, amelynek fontos része az országspecifikus ajánlások. Ezek elvileg nem kötelező jellegűek, a helyreállítási alapok odaítélése során mégis ragaszkodhat hozzájuk az Európai Bizottság. A legújabb Magyarországra vonatkozó ajánlásokból sem hiányoznak a korrupcióellenes fellépéssel kapcsolatos elvárások.

Az Európai Bizottság Brüsszelben bemutatta az uniós országok közötti gazdaságpolitikai egyeztetés, az európai szemeszter tavaszi gazdasági csomagját, amelynek fontos részei az országspecifikus ajánlások. Ezek elvileg nem kötelező jellegűek, a helyreállítási alapok odaítélése során mégis ragaszkodhat hozzájuk a brüsszeli szervezet. A legújabb Magyarországra vonatkozó ajánlásokból sem hiányoznak a korrupcióellenes fellépéssel kapcsolatos elvárások.

A jelentés leszögezi, hogy az EU gazdasága a koronavírus utáni kilábalásban továbbra is ellenállónak bizonyul, de „Oroszország Ukrajna elleni agressziós háborúja új környezetet teremtett”, és további kihívások elé állítja az EU gazdaságait az energiaellátás biztonsága és a fosszilis tüzelőanyagok Oroszországtól való függése kapcsán.

Valdis Dombrovskis, az Európai Bizottság ügyvezető alelnöke azt mondta, hogy Ukrajna orosz inváziója kétségtelenül rendkívüli gazdasági bizonytalanságba sodorta Európát. Az alelnök szerint ez tetten érhető az energia, a nyersanyagok, az áruk és az élelmiszerek jelentős árnövekedésében. Ezek kárt okoznak a fogyasztóknak és a vállalkozásoknak, Dombrovskis szerint azonban ez a helyzet új célokat is kitűzött.

Az európai szemeszter tavaszi csomagjával arra törekszünk, hogy fenntartsuk Európa gazdasági kilábalását a világjárványból, és ezzel egyidejűleg 2030 előtt fokozatosan felszámoljuk az orosz energiától való stratégiai függőségünket

– jelentette ki. Az alelnök hivatkozott a múlt héten bemutatott REPowerEU programra, amelynek célja az orosz fosszilis tüzelőanyagoktól való függőségünk gyors csökkentése azáltal, hogy felgyorsítja a tiszta átmenetet, és

egyesíti erőit egy rugalmasabb energiarendszer és egy valódi energiaunió megvalósítása érdekében.

Megerősítette, hogy a helyreállítási alapokból származó források az elkövetkező években továbbra is a tagállamok reform- és befektetési programjainak hajtóereje lesz. Az európai szemeszter keretében megfogalmazott országspecifikus ajánlások pedig iránymutatást adnak a tagállamoknak ahhoz, hogy megfelelően reagáljanak a fennálló és új kihívásokra, és teljesítsék a közös kulcsfontosságú politikai célkitűzéseket.

Ebben az évben ajánlásokat tartalmaznak a fosszilis tüzelőanyagoktól való függőség csökkentésére reformok és beruházások révén, összhangban a REPowerEU prioritásaival és az európai zöld megállapodással. Ugyanakkor itt kell megjegyezni, hogy mindezt egyelőre nehéz Magyarországra vonatkoztatva értelmezni, merthogy a magyar helyreállítási tervet még nem fogadták el a tagállamok, mert ehhez hiányzik az Európai Bizottság ajánlása. Aminek az a feltétele, hogy a magyar kormány erősítse a korrupcióellenes intézkedéseit, mint ahogy azt a korábbi évek országspecifikus ajánlásaiban is megfogalmazták.

Ugyanakkor az Európai Bizottság a mostani ajánlásaiban úgy tekinti, hogy Magyarország hozzájut ehhez a forráshoz, amelynek későbbi felhasználását tényként tekinti. „Bővítse a zöld és a digitális átállást, valamint az energiabiztonságot szolgáló állami beruházásokat, többek között az RRF, a RePowerEU és más uniós alapok felhasználásával” – javasolják a kormánynak. A korrupcióellenes küzdelem fokozása továbbra is elvárás:

A korrupcióellenes keret megerősítése, többek között az ügyészi erőfeszítések és a nyilvános információkhoz való hozzáférés javítása révén, valamint az igazságszolgáltatás függetlenségének erősítése. A döntéshozatali folyamat minőségének és átláthatóságának javítása hatékony társadalmi párbeszéd, más érdekelt felekkel való együttműködés és rendszeres hatásvizsgálatok révén

– áll az ajánlások között, hozzátéve, hogy a közbeszerzési versenyt is javítani kell. A korábbi évekhez hasonlóan az ajánlások között olvasható a legkiszolgáltatottabb csoportok munkaerő-piaci integrációjának folytatása, a munkanélküli-ellátások időtartamának meghosszabbítása. Ugyancsak felhívják a figyelmet a szociális segélyek megfelelőségének javítására, valamint az alapvető szolgáltatásokhoz és a megfelelő lakhatáshoz való hozzáférés biztosítására mindenki számára. Az Európai Bizottság lényegesnek tart az oktatási eredmények javítását és a hátrányos helyzetű csoportok, különösen a romák részvételének növelését a minőségi általános oktatásban.

Az ajánlások között felhívják Magyarország figyelmét arra, hogy „csökkentse a fosszilis tüzelőanyagoktól való általános függőséget a megújuló energiaforrások elterjedésének felgyorsításával, különösen az engedélyezési eljárások ésszerűsítése és a villamosenergia-infrastruktúra korszerűsítése révén”. Hasonlóan fontosnak tartják a fosszilis tüzelőanyagok importjának diverzifikálását, különösen a más országokkal való összekapcsolás megerősítésével.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!