Tízből kilenc embert rákszűrésre küldene az Európai Unió

A korai felismerés, a hatékony terápiák és a támogató ellátás javításával csökkentené a mai rákkal összefüggő halálozások számát az Európai Bizottság. Pénzt is ad, nem is keveset, de nem közvetlenül gyógyításra.

  • Folk György (EUrologus) Folk György (EUrologus)
Tízből kilenc embert rákszűrésre küldene az Európai Unió

Ma Európa-szerte több mint 12 millió ráktúlélő él, köztük 300 000 ember gyermekkori rákos megbetegedés túlélője – villantja fel a korai diagnózis és a modern kezelésekhez való hozzáférhetőség biztosításának fontosságát az Európai rákellenes terv. Brüsszel ugyanis év két éve zászlójára tűzte, hogy az Európai rákellenes terv megvalósítása révén segít a tagállamok polgárainak hozzáférhetőbbé tenni a megelőző szűréseket. Miközben felvilágosító és tájékoztató kampányokkal igyekszik növelni a lakosok részvételét, és a kiterjeszteni a szűrésen részt vevők társadalmi csoportjait.

Utóbbira nagy szükség is van, mert nem elég, hogy a százezer lakosra jutó rákos megbetegedések száma Magyarországon globális összevetésben is a 10. legmagasabb, vannak még rosszabb statisztikákkal élő EU államok, így a globális képzelt dobogó 3. helyén szerepel Írország a 2020-as adatok alapján. A top tízben szerepelnek még a dánok, a hollandok, a belgák és a franciák is hazánkat előzve. Érdekes megjegyezni a lista legvégén olyan államok szerepelnek, mint Niger, Nepál és Gambia.

Orbánék lopva az egyénre terhelik a kockázatokat, és piacosítják a családpolitikát 

Orbánék lopva az egyénre terhelik a kockázatokat, és piacosítják a családpolitikát 

Cunamiként zúdítja a kormány a támogatásokról szóló bejelentéseket az emberekre a Pride miatti blamázs óta, hátha ezzel szavazókat nyer vissza. Pedig ezek a támogatások valójában azt mutatják, hogy az állam továbbra is igyekszik kivonulni a szociálpolitikából, és az egyénre próbál hárítani minden felelősséget – mondja Kramarics Szandra, a HUN-REN Társadalomtudományi Kutatóközpont kutatója.