szerző:
EUrologus
Tetszett a cikk?

Estére várható a megállapodást az uniós gázársapkáról, a tagállamok jelenleg ennek a szintjéről vitatkoznak. A döntést minősített többséggel hozhatják meg a kormányok, így nem döntő jelentőségű, hogy Magyarország minden formájában ellenzi a felső árkorlátot.

Múlt héten az uniós állam- és kormányfők megegyeztek abban, hogy lezárják azokat a tárgyalásokat, amelyek a gáz árának felső határára vonatkoznak. Ennél több részletet azonban nem tartalmaz a csúcs után elfogadott nyilatkozat, a feladatot az energiaügyi miniszterek kapták meg – minden további iránymutatás nélkül.

A miniszteri tanács már két hónapja dolgozik a témán, azonban a tagállamok nagyon megoszlottak. Az Európai Bizottság javaslata egy olyan magas küszöböt (275 euró/Mwh) tartalmaz, amelyet még a nyári rekordárak során sem ért el a gáz ára. Ezen kívül számos egyéb biztosítékot is tartalmaz a javaslat annak érdekében, hogy se a piaci folyamatokat ne veszélyeztessék, se az eladókat ne riasszák el. Sok kormány azonban amellett érvelt, hogy ennél jóval alacsonyabb szinten kellene ezt az árat meghatározni. A Reuters értesülései szerint a nap folyamán a cseh elnökség egy kompromisszumos javaslatként 180 euró/MWh–t indítványozott, amelyet csak akkor lehetne alkalmazni, ha az irányadó holland gáztőzsdén (TTF) a gáz ára három napon keresztül meghaladná ezt az értéket.

A nagy tagállamok közül Németország ellenzi ezt a javaslatot is, szerintük nagy óvatosságra van szükség. Robert Habeck energiaügyi miniszter azonban a nap folyamán azt mondta, ha bevezetik a gázársapkát,

együtt kell élnünk vele.

Tudni kell, hogy ez a döntés a tagállamok minősített többségével hozható meg, ami legalább 15 tagállamot jelent, amelyek az EU népességének minimum 65 százalékát adják.

A kategorikus ellenzők között van a magyar kormány. Szijjártó Péter külügyminiszter a tanácskozás szünetében kizárólag a kormánypárti médiumok tudósítóinak tartott sajtótájékoztatóján kijelentette:

Magyarország semmilyen szín alatt nem támogatja a földgázra ársapka bevezetését.

Szijjártó szerint a javaslat:

  • káros, veszélyes, teljesen felesleges,

  • spekulációs lehetőséget rejt magában, veszélyes és mesterséges beavatkozás a nemzetközi energiapiac működésébe,

  • nem volt tesztelve, modellezve, ezért veszélyes és

  • veszélyes, mert nem piaci és nem megbízható körülményeket teremt, ezért a szállítók máshová irányíthatják át a szállítmányokat, ahol nem lesz önkényes beavatkozás.

Szijjártó azt mondta, hogy "a gázársapkával szerencsétlenkedik az EU, ahelyett, hogy a vezetékrendszert fejlesztenék és a bejövő mennyiséget növelnék". Arról is beszélt, hogy az ársapka áremelkedéshez fog vezetni, mert a felső árkorlát magasabb a jelenlegi árszintnél és

ez azt mutatja, hogy hajlandóak vagyunk többet fizetni, mint a jelenlegi piaci ár.

Azt a veszélyt is megemlítette a magyar külügyminiszter, hogy a Gazprom egy ilyen lépésre reagálva csökkentheti az ide szállított gáz mennyiségét, így az ár növekedni fog.

Ez érinti a hosszú távú gázvásárlási megállapodás árazását is, de az orosz fél kész a szerződés újratárgyalására

– fogalmazott Szijjártó, aki már múlt héten jelezte, hogy a tervezett uniós lépésekről egyeztetett az orosz kormánnyal is.

A gázársapkáról a döntés az esti órákban várható.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Tiszai Balázs Gazdaság

Hosszú kényszerszünet után éledezik a műtrágyagyártás, de úgy tűnik, már késő

Az extrém energiaárak miatt nyáron sorra álltak le a kontinens gyárai, az eltűnt műtrágyát jellemzően amerikai importból igyekeztek pótolni az európai gazdaságok. A kiesett mennyiséget azonban valójában semmi sem pótolhatja, ha nem folyamatos a gyártás, akkor nem lesz elég anyag a tavaszi vetéskor. A hazai Nitrogénművek három hónapig állt, most készül újraindulni, de már önmagában ez is vagyonokba kerül, a kockázatok pedig nem lettek kisebbek. A műtrágyabalansz megbillenése pedig még súlyosabb éhínségeket hozhat Afrikában – Európában meg azt, hogy kevesebb lesz a kenyér és a sör.