szerző:
EUrologus
Tetszett a cikk?

Az Európai Parlamentben megválasztották a 24 állandó bizottság és albizottság elnökeit és a bizottságonként négy alelnököt. A magyar képviselők három pozícióhoz jutottak, mindhármat a Tisza Párt kapta. A Patrióta- és a Szuverenitás-frakcióval szemben működött a karantén. 

Múlt héten megválasztották az Európai Parlament elnökét és alelnökeit, valamint a háznagyokat, a képviselőcsoportok delegálták tagjaikat a bizottságokba, most pedig a bizottságok vezetéséről döntöttek.

Demokrataként elfogadom a választás eredményét, de nem gratulálok

– ezt mondta Roman Haider, az Osztrák Szabadságpárt képviselője, a Patrióták Európáért-frakció tagja, akit a közlekedési bizottság elnökének jelöltek, de alulmaradt néppárti riválisával szemben. Utána a már az elnöki székben ülő Elissavet Vozemberg-Vrionidinak intézve a szavait, így fogalmazott:

Ön ezzel az elfogadhatatlan, ótvar viselkedéssel kárt okoz Európának, ez rossz karma, amit önök tettek, azt a fasiszták csinálják, ön a valódi ellensége a demokráciának, szégyelljék magukat!

– majd felállt, és a többi Patrióta-pártival elhagyta a termet. Ha hasonló jelenet nem is, de hasonló szavazás lezajlott a kulturális bizottságban is, ahol a zöldpárti Nela Riehlt választották elnöknek Marila Sorellel, a Patrióták képviselőjével szemben.

Az Orbán Viktor kezdeményezésére létrehozott, a Fideszt is magában foglaló és az EP-ben a harmadik legtöbb képviselővel rendelkező pártcsoport tagjait a parlamenti többség kizárta a pozíciók megszerzésének lehetőségéből, arra hivatkozva, hogy az EU-t gyengíteni igyekvő, esetenként az EU elhagyása mellett kampányoló politikusok ne juthassanak olyan szerepkörbe, ahol az Európai Parlamentet képviselhetik. Erre a sorsra jutott a szélsőjobboldali Szuverén Nemzetek Európája nevű, 25 fős parlamenti formáció is.

A parlamenti bizottságok alakuló ülésein három magyar képviselőt választottak meg bizottsági alelnöki posztra, mindhárman a Tisza Párt képviselői.

  • Kulja András Tivadar (EPP), negyedik alelnök, Környezetvédelmi, Közegészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Bizottság;
  • Gerzsenyi Gabriella (EPP), első alelnök, Regionális Fejlesztési Bizottság;
  • Magyar Péter (EPP), negyedik alelnök, Alkotmányügyi Bizottság.

A választás érdekessége, hogy Kulja András alelnöki posztjára egy Patriótát is indítottak, mégpedig a spanyol VOX képviselőjét, Jorge Buxadé Villalbát. Kulja 64, Villalba pedig 24 szavazatot kapott.

Mindez azt jelenti, hogy egyelőre ebben a ciklusban sem lesz magyar bizottsági elnök, bár az alelnökök számát illetően ez kétségkívül előrelépést jelent. És azt is meg lehet állapítani, hogy fideszes politikus 2019 óta nem jutott bizottsági (al)elnöki helyhez. 

A Patrióták felháborodottan kommentálták az eseményeket, sőt, Győri Enikő fideszes képviselő egy videót tett közzé az X-en, amelyen az látható, hogy az új parlamenti irodáját takarítja. Arra panaszkodott, nem ahhoz öltözött, hogy kosz fogadja a munkahelyén, ami egy újabb szégyen az EP számára a „cordon sanitaire”, vagyis a politikai karanténba helyezést követően.

Enikő Győri on X (formerly Twitter): “Not properly dressed for today’s challenges. Not just #cordonsanitaire but a lot of dirt waited for me in my new office in #EuropeanParliament. Another shame. pic.twitter.com/QjUVmtpawV / X”

Not properly dressed for today’s challenges. Not just #cordonsanitaire but a lot of dirt waited for me in my new office in #EuropeanParliament. Another shame. pic.twitter.com/QjUVmtpawV

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!