szerző:
Arató László (EUrologus)
Tetszett a cikk?

Követhetetlen, hogy mit csinálnak a vámokkal az amerikaiak – mondta az EUrologusnak Magyar Levente, aki ennek ellenére az Európai Bizottságot tette felelőssé a magyar gazdaságot különösen sújtó autóipari vámokért.

A külkereskedelemmel foglalkozó uniós miniszterek találkoztak Brüsszelben, hogy többek között az Egyesült Államokkal folytatott vámháborút elemezzék. Az esemény szünetében Magyar Levente államtitkár újságíróknak elmondta, hogy a felszólalók közül Magyarország nevében ő volt az egyetlen, aki arról beszélt, hogy

nem tartanánk itt, hogyha a Bizottság időben felkészült volna erre a helyzetre, és megtette volna azokat a megelőző lépéseket amerikaiakkal szemben, amelyek véleményünk szerint elháríthatták volna ezt a helyzetet, vagy sokkal kisebb vámokat eredményeztek volna.

Magyar Levente azt is sérelmezte, hogy Brüsszel részéről az új amerikai elnök hivatalba lépése előtt nem voltak egyeztetések és kapcsolatfelvétel „a trumpi világ irányába”, ez csak akkor történt meg, amikor már kész helyzet állt elő, vagyis Donald Trump bejelentette a vámokat.

Megkérdeztük az államtitkárt, hogy az amerikai elnök vámügyben tett, egymásnak ellentmondó lépéseit milyen logika alapján kellett volna az Európai Bizottságnak értelmeznie, és hogyan lehetett volna minderre felkészülni.

Teljesen hektikus, amit az amerikaiak csinálnak, követhetetlen és nem tudjuk egyik órában, hogy a következő órában nem emelnek-e meg, vagy vezetnek-e be valamilyen új vámtételt. Ez egy tudatos taktika a részükről, a kereskedelmi ellenfeleket bizonytalansággal sakkban tartani

– válaszolta Magyar Levente, de többször hangsúlyozta azt is, hogy „az a helyzet, ami most fennáll, az annyira kedvezőtlen, hogy annál minden jobb”. Az államtitkár biztos abban, hogy nem lesz kölcsönösen nullaszázalékos vám, mint ahogy azt az Európai Bizottság javasolja, de ha az autóiparra kivetett vám lemenne harmadára, negyedére, akkor az komoly megkönnyebbülést jelentene. Jelenleg ugyanis a 25 százalékos vám Magyarország esetében 2 milliárd eurót jelent, ami a teljes – tehát nem csak az Egyesült Államokba irányuló – magyar kivitel másfél százaléka. „Ez akkora tétel, amit muszáj mérsékelni.”

Az államtitkár szerint az is gond, hogy a Trump-adminisztráció lenézi az európai uniós intézményeket, és nem tekinti őket partnernek. Ugyanakkor az EU egy vámunió is, a tagállamok döntése alapján az ezzel kapcsolatos képviseletet az Európai Bizottság látja el, emiatt nincs lehetőség külön alkura egyes tagállamok és az USA között, így ezen a téren nincs mozgástér Magyarország számára sem.

Az amerikaiak nem cicáznak, keményen beleállnak ebbe az egészbe és olyan módon érvényesítik az érdekeiket, amihez az unió nincs hozzászokva. Fel kéne venni a tempót, fel kéne nőni az új realitásokhoz, és akkor leszünk majd sikeresek

– értékelte a helyzetet Magyar. Az EUrologus további kérdésére válaszolva az államtitkár elmondta, hogy a magyar kisebbség ügyében Ukrajnával folyamatos az „adminisztrációs párbeszéd”. Az ukrán miniszterelnök-helyettes hétfőn jelentette be Brüsszelben, hogy jövő héten több más dokumentum mellett beterjesztik a nemzeti kisebbségek helyzetére vonatkozó akciótervet. Ebben reagálnak a magyar fél által felvetett 11 pontos csomagra is. Az ukránok számára ez azért is fontos, mert – és ezt Magyar Levente is megerősítette – Magyarország addig nem járul hozzá a csatlakozási tárgyalások megkezdéséhez, amíg ez a kérdés nincs rendezve.

Dokumentumcsere zajlik, nem mondom, hogy teljes összhangban vagyunk azzal kapcsolatban, hogy minek kellene ebben a papírban szerepelnie, de gyűrjük egymást és reméljük, hogy minél nagyobb arányban fogja ez az akcióterv lefedni ezeket a problémákat

– foglalta össze az államtitkár.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!