Novák Katalin nem akar asszisztálni ahhoz, hogy Oroszország háborús jóvátételt fizessen
Az uniós tagállamok közül egyedül Magyarország nem csatlakozott ahhoz, hogy nyilvántartást vezessenek az oroszok által okozott károk bizonyítékairól.
Az uniós tagállamok közül egyedül Magyarország nem csatlakozott ahhoz, hogy nyilvántartást vezessenek az oroszok által okozott károk bizonyítékairól.
Az elmúlt napokban csak meg nem erősített hírek szóltak arról, hogy Magyarország blokkolja az Ukrajnának szánt fegyvervásárlások további 500 milliós eurós uniós támogatását, most azonban a külügyminiszter is megerősítette. Kijelentette, hogy nem csak ezt a pénzt, hanem a következő szankciókat is megakadályozza a kormány azért, mert az OTP-t a háború nemzetközi szponzorainak listáján szerepelteti Ukrajna.
Johannes Hahnnal, az Európai Bizottság költségvetésért felelős tagjával tárgyalt Brüsszelben Navracsics Tibor. A megbeszélésen a közalapítványi formában működő egyetemek kuratóriumaival kapcsolatos aggályokról esett szó, csakúgy, mint a miniszter korábbi brüsszeli látogatásain már többször is az elmúlt hónapok során.
Az Európai Unió próbálja nem tétlenül nézni, milyen sokan élnek és dolgoznak még olyan környezetben, ahol ki vannak téve az azbeszt egészségre káros hatásainak. Magyarországon ma is csaknem 2 millió négyzetméternyi épület érintett.
Diplomáciai nagyüzem vár ezen a héten az EU vezetőire. A 46 tagot számláló páneurópai szervezet, az Európa Tanács állam- és kormányfői Reykjavíkban, a világ legfejlettebb nagyhatalmait tömörítő G7-ek Hirosimában találkoznak, Szöulban pedig EU-Dél-Korea-csúcstalálkozót rendeznek.
2023-ban a magyar GDP-növekedés lényegesen elmarad az uniós átlagtól, ugyanakkor az infláció mintegy tíz százalékkal meghaladja a 27-ek átlagos pénzromlásának mértékét. Az Európai Bizottság tavaszi gazdasági előrejelzése megállapítja: az alacsonyabb energiaárak javítják a növekedési kilátásokat.
Az OTP Bank érdekeinek védelmében szólalt fel Szijjártó Péter az uniós külügyminiszterek informális találkozóján Stockholmban. A magyar tárcavezető azt mondta, hogy amíg az OTP rajta van a háború nemzetközi szponzorainak ukrán listáján, addig Magyarország nem tárgyal a következő szankciós csomagról. Az OTP Bank tételesen cáfolta az ukrán állításokat.
A magyar kormánynak megint nem tetszik az uniós szankciós lista – írja a Politico két brüsszeli diplomatára hivatkozva. Kihúznák például Tatárföld elnökének a nevét, aki az ukrán gyerekek erőszakos áttelepítését segíti és Tatárföldön deportáló táborokat működtet.
A migránsok megerőszakolják az európaiakat, toloncoljuk ki őket Ruandába, az EU migrációs politikája engedékeny és elhibázott, különben az iszlám hatása alá kerülünk – tort ültek a bevándorlásellenesek az EP-ben.
Nagy többséggel elfogadta az Európai Parlament azt a javaslatot, hogy az Európai Unió is váljon részesévé a nőkkel szembeni erőszak elleni küzdelmet biztosító Isztambuli Egyezménynek. A Fidesz a javaslat ellen szavazott, holott néhány éve még Szájer József is a támogatók között volt.
Mától Mariya Gabriel uniós biztos fizetés nélküli szabadságát tölti – jelentette be Dana Spinant, az Európai Bizottság szóvivője. Gabriel azért kérte ezt a lehetőséget Ursula von der Leyen bizottsági elnöktől, mert hazájában, Bulgáriában miniszterelnöknek jelölik.
Több mint egymilliárd eurót mozgatna meg az Európai Bizottság új javaslata, amelynek célja, hogy az európai fegyvergyárak kapacitását növelje. Erre egyrészt az ukrán védekezés megsegítése, másrészt a fogyóban lévő európai készletek pótlása miatt van szükség. A fegyverkezés segíti az európai demokrácia védelmét is, ahogy a járvány idején az oltás – mondta a területtel foglalkozó uniós biztos.
A német kancellár az Európai Parlamentben mondott beszédet az Európa Nap alkalmából. A beszédben nem sok új dolog hangzott el, de amit Olaf Scholz szavai a mostani politikai kontextusban jelentenek Európa jövőjével kapcsolatban, az mindenképpen érdekes. Kielemeztük, mit is mondott Scholz, és mire lesz érdemes odafigyelni a jövőben a német kancellárral kapcsolatban.
A kémprogramokat az ellenfelek, az újságírók és a civil társadalom megfigyelésére, megfélemlítésére és hiteltelenítésére használták, a jövőben így csak szigorú feltételek teljesülése esetén kellene engedélyezni őket, emellett a nemzetbiztonság egységes meghatározására is szükség lenne. Ezek állnak azokban a jelentésekben, amelyet az EU illetékes vizsgálóbizottsága fogadott el a kémprogramokkal kapcsolatban.
Szerdán hírt adtunk arról, hogy az Európai Bizottság alelnöke, Vera Jourova azt mondta, hogy csak akkor juthat Magyarország bármilyen uniós forráshoz, ha mind a 27, úgynevezett szupermérföldkövet teljesíti. Vagyis az igazságszolgáltatási csomag önmagában nem szabadít fel forrásokat. Csütörtökre azonban Brüsszelben árnyalták ezt a kijelentést, ettől viszont nem kerültek közelebb az uniós pénzek.
Túl korai még erről beszélni – mondta Vera Jourova, az Európai Bizottság alelnöke azzal kapcsolatban, hogy mennyiben viszi közelebb Magyarországot az uniós forrásokhoz az, hogy elfogadta a parlament az igazságügyi reformot.
Az Európai Bizottság elfogadta azt a dokumentumot, amely alapján javasolják a tagállamoknak az európai védelmi ipar, konkrétan a lőszergyártás felpörgetését. A cél évi egymillió darab lőszer előállítása.
Kevés figyelmet kap a vezető halálokok – mint a szív- és érrendszeri vagy a daganatos megbetegedések – mellett, hogy az antibiotikumoknak egyre jobban ellenálló baktériumok miatt évente immár 35 ezren halnak meg az Európai Unióban.
Brüsszelben bejelentették, hogy elfogadták azokat a kivételes intézkedéseket az Ukrajnából származó mezőgazdasági termékekre, amelyeket többek között Magyarország is követelt.
A tagállamok nagyköveteinek péntek délelőtti döntése értelmében további egy évig vámmentesen jöhetnek a mezőgazdasági termékek az EU-ba.