Az EU másfélszer több biciklist szeretne 2030-ra, ehhez a kormánynak nagyon rá kellene hajtania
Hiába készül az egységes európai kerékpáros-stratégia, a kormány autósbarát hozzáállása miatt aligha kapnak tömegek nyeregre.
Hiába készül az egységes európai kerékpáros-stratégia, a kormány autósbarát hozzáállása miatt aligha kapnak tömegek nyeregre.
Eddig sem volt könnyű áttekinteni és megérteni, hogy mi történik a Magyarországot megillető különböző uniós pénzek kapcsán, a tárgyalásokról szóló hivatalos információk hiányában arról is nehéz képet alkotni, hogy éppen melyik ügyben hol tartunk. Az EUrologus brüsszeli és budapesti források segítségével összeszedte, ami a jelenlegi helyzetről tudható.
Az Európai Parlament elfogadott egy javaslatcsomagot, ami lényegesen átláthatóbbá tenné az európai munkaerőpiacot, és ezáltal megszüntetné az azonos munkát végző nők és férfiak közti bérszakadékot.
Az Európai Bizottság tavaly nyáron közzétett, minden tagállamra vonatkozó éves jogállamiság jelentésről az Európai Parlament állásfoglalásban mondta el a véleményét.
Összesen uniós szinten mintegy 18 millió, határokon átnyúló tevékenységet folytató kis- és középvállalkozás (túlnyomó többségük korlátolt felelősségű társaság) számára jelentenek adminisztratív könnyebbséget azok az intézkedések, amelyekre szerdán tett javaslatot az Európai Bizottság.
A migráció szabályozásával kapcsolatos rendkívül fontos jogszabály ügyében hozott döntést az Európai Parlament Állampolgári Jogi, Bel- és Igazságügyi Bizottsága (LIBE). Ennek azért van jelentősége, mert ez lesz majd az alapja a parlament tárgyalási mandátumának, amelynek birtokában a tagállamokkal megkezdik a tárgyalásokat. Az új szabályok az eddigieknél lényegesen szigorúbbak.
Bár a megállapodás pontos részletei nem ismertek, és nem is támogatja minden tagállam, de megszületett a többségi álláspont a károsanyagkibocsátás-mentes személyautók és kisteherautók kizárólagos forgalmazásáról 2035-től.
A szokásos rendtől eltérően elmaradt a tavaszi EU-csúcs végét lezáró sajtótájékoztató – azt a benyomást keltve a sajtóban, mintha a banki részvények zuhanása elnémította volna az eurócsoport vezetőit.
Az Európai Tanács elnöke, Charles Michel azt emelte ki az uniós csúcstalálkozó első napjának eseményei közül, hogy az EU egységes abban, hogy el kell számoltatni az ukrajnai háborúban elkövetett bűncselekmények felelőseit. Ennek része, hogy támogatják a Nemzetközi Büntetőbíróság munkáját, amely Vlagyimir Putyin orosz elnök, illetve az ukrán gyermekek deportálását szervező orosz tisztségviselő ellen bocsátott ki elfogatóparancsot.
Jóváhagyták az állam- és kormányfők az Ukrajnának szánt lőszermennyiség megnövelését és a szállítások felgyorsítását.
Több mint kétórás eszmecserét folytattak az uniós állam- és kormányfők António Guterressel, az ENSZ főtitkárával. A megbeszélés után kiadott közlemény szerint az Európai Tanács és a főtitkár hangsúlyozta az EU és az ENSZ közötti együttműködés fontosságát “korunk sürgető globális kihívásainak kezelésében”.
Több uniós ország vezetője is nyilatkozott a nemzetközi újságíróknak az Európai Tanács ülése előtt. António Guterres ENSZ-főtitkár részvétele a tanácson a nemzetközi és külpolitikai témákra tereli ugyan a hangsúlyt, de az európai gazdaság helyzete és az olajársapkák kérdése is asztalon lehet.
A szokásosnál is hosszabb első napra lehet számítani az állam- és kormányfők csúcstalálkozóján. Csütörtökön délelőtt ugyanis Antonio Guterressel, az ENSZ főtitkárával tárgyalnak „kulcsfontosságú geopolitikai kérdésekről és a globális kihívásokról", majd munkaebéden vesznek részt az állam- és kormányfők, ezt követően veszi kezdetét a szokásos napirend.
Januárban a svéd állami bányászati vállalat, az LKAB több mint 1 millió tonna ritkaföldfémet fedezett fel Kirunában, Svédország legészakibb városában. Ez a legnagyobb ilyen jellegű lelőhely Európában, és az EU következő évtizedekre szóló egyik nagy programjának szimbólumává válhat. Az Európai Bizottság bemutatott egy javaslatot a kritikus fontosságúnak minősített nyersanyagok jövőbeni beszerzéséről.
Az Egyesült Államok történetének második legnagyobb bankcsődjének európai hatásai bebizonyították, hogy a 2008-as - szintén az USA-ból induló - bankválsághoz hasonló eseménysorozat az EU-ban már nem fordulhat elő - vélik az EU bankszektorát felügyelő vezetők.
Jelentős fordulat állt be a magyar politikában Ukrajnával összefüggésben – erről Szijjártó Péter számolt be, bár nem ezekkel a szavakkal. A külügyminiszter a NATO főtitkárával tárgyalt, ezt követően tette a bejelentést.
7 milliárd eurós kötelezettségvállalást tettek a kormányok Törökország és Szíria javára – jelentette be Ulf Kristersson svéd miniszterelnök Brüsszelben.
Húszmillió eurót fizet be a magyar kormány az Európai Békekeretbe a magyar költségvetésből. Ebből a keretből finanszírozzák a tagállamoknak az Ukrajnának szánt fegyvereket. Magyarország azonban kikötötte: ezt a pénzt nem lehet erre a célra használni.
Az Európai Parlament plenáris ülésen vitatta meg az aktivizmus szerepét a nők szexuális és reprodukciós egészségének védelmében. A probléma, hogy az EU-nak nem igazán van konzisztens és átfogó álláspontja a témában, a vitán résztvevő képviselőknek pedig még kevésbé. Pedig a nők szabad döntéshez való joga olyan komoly, egyetemes értékeket is érint, mint az emberi jogok és az egyenlő bánásmódhoz való jog.
A magyar kormánypárti politikusokat a megmérgezett iráni diáklányok sem hatották meg, nem beszélve egy tunéziai újságíróról, vagy a kambodzsai ellenzékről.