Tetszett a cikk?

Az amerikai kormány nemzetközi segélyügynöksége (USAID) eddig öt szerződést ítélt oda amerikai fővállalkozóknak iraki újjáépítési feladatokra. Külföldi cégek egyelőre csak alvállalkozóként vehetnek részt a programokban.

Csütörtökön kapta meg a Bechtel Group Inc. amerikai óriás-építővállalat az iraki áram-, víz- és csatornahálózat legsürgősebb javításaira vonatkozó, az iraki újjáépítés során az eddigi legnagyobb értékű szerződést 34,6 millió dolláros induló összeggel, másfél évre 680 millió dolláros teljes kerettel. A program bővíthető kórházak, iskolák, más közszolgálati intézmények és mezőgazdasági öntözőrendszerek felújításával. A BBC információi szerint a Bechtel már az 1991-es öbölháború előtt is tevékenykedett Irakban: egy petrokémiai üzemet épített a háború kitörése idején, a hadműveletek kezdetekor azonban abbahagyta a munkálatokat. A cég az 1950-es évek elején kapta az első megbízását Irakban, akkor egy csővezeték-hálózatot épített ki.
A többi amerikai cég már korábban leszerződött a USAID-del: a Creative Associates International Inc. a múlt héten 2 millió dolláros szerződést kapott, egy évre 62 millió dolláros felső határral, iraki iskolák felújítására, osztálytermek felszerelésére, tanárok képzésére. A Research Triangle Institute ugyancsak a múlt héten kapott 9,7 millió dolláros szerződést az iraki helyi önkormányzatok fejlesztésére. A Stevedoring Services of America március végén 4,8 millió dolláros szerződést írhatott alá az iraki kikötők igazgatásának újjászervezésére. Az International Resources Group 7 millió dollárért három hónapon át tanácsokat ad a USAID-nek az iraki újjáépítés tervezésére és szervezésére.
A USAID jelenleg további négy szerződés odaítélését vizsgálja az iraki légi segélyszállítás, a raktárak, a teherautó-forgalom, a vám, a palackos ivóvízellátás, a közegészségügyi szolgálat szervezésére és javítására, továbbá a szegénység elleni küzdelemre. A Bush-kormányt már most sok kritika éri: ellenzéki képviselők szerint nyílt verseny során kellene a cégeket megpályáztatni, nem pedig a kormányhoz közel álló cégek közt szétosztani a feladatokat - írja a BBC. A szervezetnek összesen 34,6 milliárd dolláros, a Kongresszus által még jóváhagyandó kerete van az iraki újjáépítés finanszírozására. A USAID közleménye úgy fogalmaz, hogy a nyertes amerikai cégek alvállalkozóként külföldieket is foglalkoztathatnak. (MTI)
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!