Tetszett a cikk?

A tőkepiaci törvény értelmében idén december 31-ig minden papír formában létező részvényt dematerializálni kell, azaz be kell vonni és meg kell semmisíteni a papírokat. A részvényes jogai nem vesznek el, részvényei elektronikus adattá változnak.

A törvény értelmében a részvényátalakítás minden tőzsdei cégre vonatkozik, így sokan közülük már meg is tették a szükséges lépéseket. Az eljárás során a papírok értékpapírszámlákra kerülnek - írja a Népszabadság.



Az átalakítás után a tényleges részvényeket kilyukasztják, vagy felülbélyegzik, így azok érvénytelenné válnak. Ezt követően a megsemmisítés előtt még fél évig kell őrizniük a bankoknak és a brókercégeknek.



A tőzsdei cégeknek nem kötelező személy szerint értesíteniük a részvényeseket a dematerializálásról, elegendő egy nyilvános közleményben tájékoztatni a tulajdonosokat. Azoknak a részvényeseknek, akiknek még papír formában vannak meg részvényeik, a dematerializálás előtt célszerű értékpapírszámlát nyitniuk egy banknál vagy brókercégnél, majd átadni a részvényeket, amelyek értékét jóváírják a számlán.



Akinek nincs fizikailag a kezében a részvény, annak is meg kell győződnie, hogy a letéti számla kezelőjének van-e dematerializált részvényekre vonatkozó számlavezetési joga. Ha nincs, a részvényesnek át kell transzferálnia papírjait egy olyan brókercéghez, amelynek megvannak a szükséges jogosítványai.



Eddig 693 dematerializált részvénysorozatot tartanak számon, de a közeljövőben további 254 sorozat átalakítása várható, ezek között vannak például a Matáv részvényei is - idézi a Népszabadság Tóth Miklóst, a KELER Rt. részvénykönyv-vezetési osztályvezetőjét.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!