szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A houstoni csődbíróság elutasította az orosz olajcég csődvédelmi kérelmét.

Letitia Clark texasi szövetségi bírónő úgy döntött, hogy az ügyet nem lehet tárgyalni a többi érdekelt fél, mindenekelőtt az orosz kormány részvétele nélkül, mivel a Jukosz tevékenységének túlnyomó része Oroszországban van.

A cég arra alapozta az amerikai bíróság illetékességét, hogy a cég pénzügyi igazgatója, Bruce Misamore Houstonban lakik. Moszkva viszont eleitől fogva hangsúlyozta, hogy nem ismeri el az amerikai bíróság illetékességét.

A houstoni bírónő határozatával a Deutsche Bank óvásának adott helyt, amely a múlt év végén kölcsönt akart nyújtani az óriásvállalat fő termelőegysége, a Juganszknyeftgaz megvételéhez, miután az orosz hatóságok kényszerárverésre bocsátották a Jukosz több mint 27 milliárd dolláros, vitatott adóhátraléka egy részének behajtására.

Az olajos cég decemberben benyújtott csődvédelmi keresete vitával fenyegetett az Egyesült Államok és Oroszország között, és - a Jukoszkedvező döntés esetén - veszélyeztette volna a Jukosz vagyonának széthordásában finanszírozással segédkező nyugati bankok amerikai érdekeit.

A Jukosz még megfellebbezheti a texasi döntést, és európai döntőbíróságokhoz is fordulhat. Az olajcég azzal érvelt, hogy orosz bíróságon nem számíthat korrekt eljárásra.

Clark döntése megnyitja az utat a jelenleg 39 százalékban állami Gazprom monopólium és az immár Juganszkot ellenőrző, teljesen állami Rosneft olajcég tervezett fúziójának megvalósításához, ami állami többséget eredményezhet a Gazpromban.

Moszkvai elemzők azzal számoltak, hogy az adóvégrehajtók folytatják a Jukosz feldarabolását két másik termelő leányvállalata, a Szaramanyeftyegaz és a Tomszknyeft kiárusításával.

A Jukosz anyacégének, a Menatep holdingnak és a Jukosznak magának még két keresete van függőben amerikai és nyugat-európai bíróságok előtt, összesen 48,3 milliárd dollár kártérítésért.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

A Mol is bukhat a Jukosz csődjén

A Mol csoport az idén várhatóan legfeljebb 10 milliárd forint céltartalékot képez a Jukosz olajtársasággal kapcsolatos lejárt követelésekre - közölte a társaság a tőzsde honlapján.

MTI Gazdaság

A Jukosz után a Gazprom is adócsapdába került

A legnagyobb orosz olajtársaság, a Jukosz és a második számú orosz mobilszolgáltató, a Vimpelcom után a világ legnagyobb gáztársasága, a Gazprom is fölkerült az orosz kormány adóüldözötteinek listájára.

MTI Gazdaság

Állami cég vette meg a Jukoszt

Az orosz állami Rosneft olajvállalat vette meg a halálra ítélt Jukosz óriáscég fő termelőegységét, gyakorlatilag államosítva a Yuganskneftegazt, és nehezítve a Jukosz perelési törekvését feldarabolói ellen.