szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Tavaly is az Egyesült Államokból jelentették be a legtöbb szabadalmat a Szellemi Tulajdon Világszervezetének (WIPO) svájci központjánál, amelyhez több mint 120 ezer ilyen jellegű kereset érkezett a világ minden részéből.

Francis Gurry, a WIPO főtitkárhelyettese az osztrák sajtónak elmondta, hogy a szabadalmi védettség iránti tavalyi keresetek 35 százaléka az Egyesült Államokból érkezett, Japánból 16,6, Németországból 12,4, Franciaországból 4,4, Nagy-Britanniából pedig a 4,2 százaléka.

Az összesítések azt mutatják, hogy egyre több harmadik világbeli, illetve az ipari fejlődésben csak az utóbbi időben nagyobb eredményeket felmutató ország kér szabadalmi védelmet találmányai és újításai számára. Az ezekből az országokból érkezett szabadalmi bejelentések 24 százalékkal szaporodtak tavaly az előző évhez képest, és az összes kérelem 6,3 százalékát érték el.

Ezeknek az országoknak a ranglistáját Dél-Korea vezeti 3512 bejelentéssel, majd Kína 1782, India 784, Dél-Afrika 416, Szingapúr 415, Brazília 280 és Mexikó 137 bejelentéssel következik.

Tavaly a WIPO-hoz eljuttatott legtöbb szabadalmi bejelentés az elektronika és az orvostudomány területeire vonatkozott. A legtöbb szabadalmat benyújtó tíz vállalat között volt a holland Philips Electronics, a japán Matsushita, a német Siemens, a finn Nokia, a német Bosch, az amerikai Intel, a német BASF, az amerikai 3M, az amerikai Motorola és a japán Sony.

A WIPO szabadalmi együttműködési megállapodása (PCT) a világ 126 országa számára nyújt szabadalmi védelmet. Két évvel ezelőtt 110 ezer szabadalmi bejelentés érkezett a WIPO-hoz, amely idén januárban vette nyilvántartásba az egymilliomodik ilyen bejelentést.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Az IBM 500 szabadalmat tesz nyílttá a szabad szoftver közösségnek

Az IBM 2005 január 11-től nyílt hozzáférést ajánlott fel a szabad szoftvereken dolgozó magánszemélyek illetve csoportok számára félezer, szoftver-szabadalommal védett fontos újításához. Az IBM szerint ez eddig a legnagyobb szabadalom-felajánlás, amely egy szabadalom-bank megalapozását szolgálja.

MTI Tech

Az EU jóváhagyta a szoftverszabadalmi jogszabálytervezetet

Az Európai Unió tagországai jóváhagyták hétfőn az úgynevezett szoftverszabadalomról szóló uniós jogszabálytervezetet, de annak életbe lépéséhez még az Európai Parlament, egyelőre nehezen megszerezhetőnek tűnő jóváhagyására is szükség van.