szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az amerikai Standard & Poor's nemzetközi hitelminősítő pénteken "A mínusz"-ra, illetve "A-2"-re rontotta Magyarország helyi valutában jegyzett szuverén hosszú, illetve rövid lejáratú adósságának osztályzatát. A leminősítés rontotta a hangulatot a BÉT-en, s hatására enyhén gyengült a forint a bankközi devizapiacon.

Leminősítés

Az európai Fitch Ratings hasonló lépése után a legnagyobb nemzetközi hitelminősítő, az amerikai Standard and Poor's pénteken "A mínusz"-ra, illetve "A-2"-re rontotta Magyarország helyi valutában jegyzett szuverén hosszú, illetve rövid lejáratú adósságának osztályzatát az eddigi "A"-ról, illetve "A-1"-ről, a meggyengült költségvetési várakozások és a költségvetési konszolidáció középtávon szegényes kilátásai miatt. Az új besorolás kilátása stabil. A devizában jegyzett magyar szuverén hosszú és rövid lejáratú adósság "A mínusz" és "A-1" besorolását a cég pénteken megerősítette.

Bár a Standard and Poor's hitelminősítő intézet pénteken módosította a hosszú és rövid lejáratú belföldi állampapírok besorolását, ezek továbbra is a befektetőknek ajánlott kategóriában maradtak. A hitelminősítő intézet is úgy látja, hogy a magyar gazdaság kilátásai kedvezőek - áll a Pénzügyminisztérium (PM) közleményében, amelyben a Standard and Poor's lépésére reagált pénteken.
   
A PM közleménye megjegyzi: a magyar állampapírok minősítése most megegyezik az unióhoz május elsején csatlakozott országok közül Lengyelország, Lettország, Litvánia és Szlovákia állampapírjaiéval.
   
A PM azt is kiemeli, hogy az idén tovább csökken az államháztartás hiánya, ennek biztosítéka többek között a mintegy 160 milliárd forintos államháztartási tartalék.

A PM szerint az eredetileg megjelölt 3,6 százalékos GDP-arányos, eredményszemléletű, a nyugdíjreform hatásával korrigált államháztartási hiánycél tartható.  
   
Forintgyengülés
Enyhén gyengült a forint a bankközi devizapiacon. A 16 óra tájban bejelentett visszaminősítés előtt 253,40 forint körül jegyezték az eurót. A hírre a már gyér forgalmú piacon egy forinttal 254,40-re emelkedett az euró árfolyama, de rövidesen 253,60/70 forintig ment vissza a jegyzés, ami a kereskedés befejezésekor jegyzett 253,25/35 forintnál alig ötven fillérrel magasabb. A visszaminősítés hatása igazán a jövő hét elején várható.
Veres János pénzügyminiszter már több alkalommal elmondta: az ez évi hiánycél csak intézkedésekkel teljesíthető, s ezekre sor fog kerülni - írja a közlemény.
   
A költségvetési konszolidáció előrehaladását szolgálják egyéb intézkedések is, így július elsejétől az Európai Unión kívüli országokkal folytatott külkereskedelemben visszaáll a korábbi áfa-rezsim, vagyis a vámkezeléssel egy időben kell megfizetni az import esetében az általános forgalmi adót, módosul a Szerencsejáték törvény és változások várhatók a járulék szabályokban is annak érdekében, hogy a járulékbevételek növekedjenek, többen fizessenek járulékot, illetve hozzájárulást.


Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 208,48 pontos, 1,25 százalékos emelkedéssel, 16.932,22 ponton zárt pénteken.
   
A BUX a nap folyamán 17 ezer pont fölött is járt, és az elmúlt napokhoz képest erősödött a részvénypiac forgalma is, amely 14,5 milliárd forintot ért el. A vezető részvények a Magyar Telekom kivételével erősödtek az előző napi záráshoz viszonyítva.
   
Juhász Richárd, a Concorde Értékpapír Rt. üzletkötője így kommentálta a mai napot: napközben közepes forgalom mellett szépen erősödtek a részvényárak, a kereskedés végén azonban "jött a feketeleves". A Standard and Poor's hitelminősítő bejelentésére a magyar adósságbesorolás leminősítéséről pillanatok alatt eltűntek a vevők a piacról, és az utolsó tíz percben lefelé indultak az árfolyamok.
   
A kereskedő hozzátette: mivel a bejelentés kevéssel a piac zárása előtt történt, az igazi piaci reakció a jövő héten várható. Véleménye szerint mindenképpen csökkenés lesz a hét elején, de hogy mekkora, az csak hétfőn válik el.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Londoni befektetők nem hisznek a PM-nek

A pénzügyminisztérium államháztartási előrejelzését megkérdőjelező elemzéseket adtak ki csütörtökön vezető londoni befektetési házak. Egyes vélemények szerint a magyarországi költségvetési folyamatok a magyar szuverén adóskockázati besorolás visszaminősítésének veszélyével járnak.

MTI Gazdaság

Leminősítheti Magyarországot az S&P

A Sandard & Poor's hétfői jelentése szerint ha Magyarország nem hajt végre költségvetési reformot, és ha - főleg a 2006-os választások előtt - "félvállról veszi" a jelentős deficitcél-túllépéseket, az "negatív adósminősítési lépésekhez" vezethet a cég részéről.