Tetszett a cikk?

Meredeken emelkedik jövőre az európai feltörekvő térség - benne Magyarország - külső finanszírozási igénye, miközben jelentősen szigorodik a globális pénzügypolitikai környezet is, áll a Fitch Ratings kedden Londonban kiadott globális szuverén adóskockázati elemzésében.

A legnagyobb európai hitelminősítő félévente összeállított előrejelzésének új, 16 oldalas kiadása szerint az európai feltörekvő piacok működőtőke-beáramlással leszámítolt bruttó külső finanszírozási igénye jövőre várhatóan eléri a 105 milliárd dollárt,az idei 96 milliárd, és a 2002-ben mért 50 milliárd dollár után. Ez messze a legmagasabb a világ összes feltörekvő térsége közül, jegyzik meg a cég elemzői.

A hitelminősítő kimutatása szerint az európai, közel-keleti és afrikai feltörekvő piaci térség idei - 29,7 milliárd dollárra becsült - új szuverén kötvénykibocsátásának háromnegyedét Magyarország, Lengyelország és Törökország vitte a piacra. A Fitch előrejelzése szerint ugyanakkor a térség jövőre már csak 21 milliárd dollárnak megfelelő új adósságajánlattal jelenik meg a külső tőkepiacokon.

Mindeközben azonban a vártnál jó eséllyel nagyobb mértékben szigorodik a globális kamatkörnyezet, nemcsak az Egyesült Államokban, amelynek gazdasága a várakozásoknál nagyobb ellenállóképességet mutatott 2005-ben, de az euróövezetben is, "amit viszont már nehéz megérteni", áll a Fitch elemzésében.

Az előrejelzés szerint a Fitch az elmúlt 18 hónapban azt várta, hogy az amerikai Federal Reserve az idei év végére 4 százalékra emeli irányadó szövetségi célkamatát, és innen már csak kis mértékben mozdítja tovább. Most már azonban további szigorítás tűnik valószínűnek, és a hitelminősítő azt várja, hogy a Fed szigorítási ciklusa 5 százalék körül tetőzik jövőre, áll a jelentésben.

Ez korántsem a legagresszívabb amerikai pénzügypolitikai előrejelzés valamely londoni elemző ház részéről. A JP Morgan bankcsoport londoni irodája minapi prognózisában 6 százalékos irányadó szövetségi célkamat-szinten - vagyis jóval a 4,75 százalékos plafont valószínűsítő londoni piaci konszenzus felett - valószínűsítette a Federal Reserve már javában zajló szigorítási ciklusának tetőzését 2007-re.

A Fitch keddi jelentése szerint a kamatemelési kurzus valószínűleg érezhetően lelassítja az amerikai, és így a világgazdasági növekedést is. A cég a 2005-re jósolt 3,6 százalék után jövőre 2,7, 2007-ben már csak 2,0 százalékos amerikai GDP-növekedés vár. Az euróövezeti előrejelzés rendre 1,4, 1,9 és 1,8, a feltörekvő európai prognózis ugyanerre az időszakra 5,2, 5,0 és 5,1, a globális növekedési jóslat 3,2, 3,1 és 2,8 százalék.

A világgazdasági növekedés fenntarthatóságának egyik kockázati tényezője a Fitch Ratings szerint az elszabaduló amerikai folyómérleg-hiány, amelyet a cég 800 milliárd dollár körül vár a tavalyi 664 milliárd dollár után, és nem zárja ki, hogy 2007-re - még az olaj esetleges fokozatos árcsökkenése esetén is - eléri az ezer milliárd dollárt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

A Fitch odavan a szlovák gazdaságért

Alig több mint egy évvel a szlovák külső adósság elsőrendű "A" sávba emelése után, kedden tovább javította, és ezzel a magyar szint fölé emelte Szlovákia szuverén adóskockázati besorolását a Fitch Ratings, amely szerint az ország a „figyelemreméltó" költségvetési reformok révén „legkésőbb" jövőre az euróövezet előtti átváltási mechanizmus (ERM-II.), 2009-ben pedig az euróövezet tagja lesz.

MTI Gazdaság

Gyurcsány: a Fitch leminősítése bátorítás

A miniszterelnök szerint az, hogy kedden a legnagyobb európai hitelminősítő rontott Magyarország besorolásán, azt jelenti, hogy Magyarország további ösztökélést és bátorítást kapott a kormány által megkezdett változtatások átfogóbb és mélyebb bevezetéséhez. A Fidesz szerint viszont újabb, aggasztó figyelmeztetést kapott Gyurcsány kormánya.