szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az államháztartás áprilisi hiánya 115 milliárd, az első négy havi deficit 904,2 milliárd forint, az éves előirányzat 58,5 százaléka volt.

Az első négyhavi hiány 44,2 milliárd forinttal lett kisebb a Pénzügyminisztérium (PM) által korábban prognosztizált 948,4 milliárd forintnál.

A PM áprilisra - önkormányzatok nélkül - 159,2 milliárd forint, az első négy hónapra 948,4 milliárd államháztartási hiányt prognosztizált, ami az éves várható államháztartási hiány 61,5 százaléka lett volna. 

Márciusban az államháztartás deficitje 353,7 milliárd forint volt, az első negyedévi hiány 789,2 milliárd forintot tett ki.

Tavaly áprilisban az államháztartás 225,1 milliárd forint hiánnyal zárt, az első négy havi összesített deficit 710 milliárd forintot tett ki, az éves prognózis 69,4 százalékát.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Trend

ÁLLAMHÁZTARTÁS

A magyar gazdaság növekedése uniós összehasonlításban erőteljes, az újonnan csatlakozott tagállamok mezőnyében viszont csak az alsó középzónához elegendő. A növekedést az export, a reálkereset gyors emelkedése, illetve az államilag szorgalmazott beruházások táplálták. Ugyanakkor mind az államháztartás, mind a folyó fizetési mérleg hiánya évek óta olyan jelentős, hogy mára külön-külön is destabilizációs tényezőkké váltak. A túlköltekező és túlterjeszkedő, a magángazdaságra nehezedő állami szféra elszívja a forrásokat, ezáltal fékezi a gazdaságban rejlő lehetőségek kiteljesedését. 2001 és 2003 között a versenyképesség is számottevően romlott, aminek fő tényezői - az export jövedelmezőségének mérséklődésén keresztül - a forint erősödése, a minimálbérek gyors emelése - ez például könnyűipari vállalkozások tömegét tette tönkre -, illetve a költségvetési szférában végrehajtott, de a magánszektort is elérő béremelések.