Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Az elmúlt időszak a korábbiaknál jelentősebb korrekciót jelentett a hazai piac életében. A nemzetközi szintű folyamatok is a feltörekvő piaci emelkedés ellen hatottak, hiszen a dollár erősödése rendre a feltörekvők gyengülését hozta magával.
A kormány által bejelentett „kiigazítás, avagy „megszorítás” váltott ki éles reakciókat. A piac egésze egyetért a sürgős kormányzati intézkedésekkel, amely az államháztartás rendbetételére irányul, de a bejelentett csomagot rossz szerkezetűnek ítéli, amely a növekedést gátolja, ugyanakkor az átfogó reformot nem valósítja meg. És valóban; inkább csak a bevételi oldal erősítése jelenik meg a csomagban, míg a nagy ellátórendszerek, az államháztartás átalakítása (praktikusan a kiadási oldal) szinte változatlan marad. Ráadásul az intézkedések jó része kifejezetten piacellenesnek hat, egy olyan helyzetben, amikor a piac iránti bizalmat éppen erősíteni kellene.
Devizapiac. A nemzetközi folyamatok a dollárt erősítették, hiszen a külkereskedelmi hiány mértéke váratlanul az előzetes várakozások alatt alakult ez Egyesült Államokban, miközben az újabb kamatemelés valószínűsége csökkent, akkor, amikor a kamat/hozamszintek még mindig meglehetősen magasak.
Az 1,29-es szint „megtartotta” a dollárt még a hónap elején, mára már viszont az 1,26-os szint alá is „benézett”. Ez csakis a nagyarányú dollárvételek generálhatják, ami annak köszönhető, hogy – a döntően amerikai illetőségű – befektetők a pénzüket újra a hazai piacra allokálják, miközben a fejlődő piacokról fokozatosan vonják ki befektetéseiket.
Ez a folyamat hazánkban éreztette leginkább hatását, hiszen a makrogazdaságot érintő kérdések nálunk jelentek meg a legélesebb formában. A pénzkivonás pedig nem egyenletesen megy végbe, hanem a leggyengébb láncszem elvén. Ez azt jelenti, hogy ma megint Magyarország tűnik a legsebezhetőbbnek a régióban, hiszen a makrogazdasági feszültségek oldására hivatott kormányzati tervek nem nyerték el a piac szimpátiáját, mivel nem átfogó reform, hanem csak az eddig is alkalmazott bevételfokozást jelenti a bejelentett intézkedés csomag.
Jól látható, hogy a dollárral és az euróval (történelmi mélypontot ért el a jegyzés) szemben is gyengülő forint az év eleji 250-es szinthez mérten ma már jelentősen alulértékeltnek tűnik. Történt mindez úgy, hogy komoly tőkekivonás nem történt e piacról, az állampapíroknál is inkább csak a lejáró értékpapírok újra befektetése maradt el, míg a részvénypiacon is csak pár milliárdnyi eladást láthattunk.
Ebben a helyzetben a forint euróval szemben mért árfolyamában technikai kapaszkodókat nem nagyon lehet tetten érni, míg fundamentális alapon ma nehéz megítélni a jövőbeli helyzetet. Minden esetre 275-ös EUR/HUF szint fölött érdemes lehet az utóbbi időben nem túl jó teljesítményt hozó euróban denominált (kötvény)befektetéseinket egy időre rövid – forintalapú – befektetésekre konvertálni, de egy esetleges 265-ös szintnél ismét az euróban denominált kötvények vétele javasolt. A részvényeket, illetve a részvény alapokat ezúttal nem említjük, hiszen a keresztárfolyamok mozgása is éppen elég nyereséggel kecsegtet – és ezzel együtt kockázatot hordoz – ahhoz, hogy további rizikót ne vállaljunk részvények tartásával.
Kötvénypiac. A kötvények hozamai ismét emelkedtek, hiszen a kormányzati csomag, az MNB „semmiresejó” 25 bázispontos emelése nem nyerte el a befektetők bizalmát. A referencia hozamok először – ebben a periódusban – június 8-án lépték át a 7 százalékos szintet, míg mára a 3 éves papírok hozama már a 8 százalékot ostromolja.
Ez a hozamemelkedés a rövid lejáratoknál – természetes módon – kisebb árelmozdulást jelentettek, így ezek tartása ezúttal a lehető legkisebb veszteséget jelentette. A továbbiakban ezek eladása továbbra sem javasolt, de lejáratkor már érdemes lehet 8 százalékos hozam felett 1-3 éves futamidejű állampapírok vétele. Fontos, hogy a jövőre várható inflációs előrejelzések ismeretében ezek tartása csak egy-két hónapos időtávon javasolt, hosszabb távon továbbra is a rövidebb futamidők tartása ajánlott.
Ma tehát a rövid futamidők tartását javasoljuk, kockázatosabb (max. a kötvényportfolió 30 százaléka) befektetésként pedig 1-3 éves papírok vételét. Fontos, hogy egy 50 bázispontos hozamesésben már ismét érdemes lesz a rövid papírokat visszavenni.
Részvénypiac. A részvénypiac – miután az év eleji szintet maga mögött hagyta – újabb lendülettel esett, egészen 18 500 pontos minimumáig, majd az utóbbi egy-két nap fejleményeként ismét emelkedést láthattunk. Ez még gyenge lábakon áll, hiszen a forgalom alacsony és nem látható, hogy újabb friss tőke érkezne a piacra, de egyes részvényeknél már kezdenek kialakulni igen kecsegtető árszintek.
A Mol és az OTP az a két részvény, amelyek vásárlása – bár esetleg csak hosszabb távon – jó befektetésnek tűnik. A Mol akvizíciós kilátásai, a továbbiakban is magas olajárak, a finomítói árrés okán perspektivikus, míg a bankpapír azért lehet jó befektetés, mert a kormányzati intézkedések negatív hatásait jelentősen túlreagálta a piac. A kisebb részvényeknél még túl kockázatos ma a vétel.
Állampapír piac:
- állampapírok: 3-6 h. tartás, részleges vétel 1-3 év
- vállalati kötvények: eladás
Nemzetközi részvénypiac:
- EU részvények: eladás
- USA részvények: eladás
- Orosz részvények: tartás
Hazai részvénypiac:
- Hazai részvények: Mol, OTP vétel
- Befektetési alapok:
ingatlan alapok
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Összefoglaló a kedvezményes konstrukciók feltételeiről: mire, milyen feltételekkel lehet igényelni ilyen forrást?
Főszabály szerint a munkabért forintban kell fizetni. Vannak azonban kivételek, amely esetekben ettől el lehet térni.
Az idénymunkásokat foglalkoztató vállalkozásoknak kihívás a szabályok szigorodása.
Magyarországon már szinte hagyománya van az asztronauták köszöntésének, de az utolsó óta is eltelt 45 év. Nem tudni, Kapu Tibort mivel fogják fogadni, mindenesetre az MNB már rárepült az űrrepülésére.
Politikusokat, és résztvevőket kérdeztük Tusványoson arról, hogy el tudják-e képzelni, hogy a Fidesz 2026-ban ellenzékbe kerül.