szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Sokszorosára nőtt a fogyasztói panaszok száma az utazási irodákkal szemben: sokszor csak a fizetéskor szembesülünk azzal, hogy a meghirdetett árnál jóval többet kell fizetni az utazásért - állítja a Fogyasztóvédelmi Egyesületek Országos Szövetsége (FEOSZ).

A szövetség közleménye szerint amikor a fogyasztó a szállást, utazást, étkezést, és az ezzel összefüggő szolgáltatásokat egy utazási irodától, utazási csomagban vásárolja meg, már az ajánlatból tudnia kellene a teljes végösszeget.
 
A FEOSZ már régóta hiába szorgalmazza az utazási szolgáltatásokkal kapcsolatban az árak egységes feltüntetésének kikényszerítését. A szövetség erre korábban több alkalommal felhívta mind a hazai jogalkotó, mind a gazdálkodó szervezetek figyelmét, de eredménytelenül. Ugyanakkor a FEOSZ álláspontja szerint a hazai szabályozás alapján már most is kötelesek volnának az utazási irodák a teljes tájékoztatásra.
 
Molnár Gabriella, a Magyar Utazásszervezők és -közvetítők Szövetségének (MUISZ) elnöke azt mondta: az utasnak meg kell néznie, hogy a meghirdetett árakba milyen költségek tartoznak bele, és melyek emelik tovább az összeget. Hozzátette, hogy ennek legkésőbb a szerződéskötéskor világossá kell válnia.
 
Az elnök szavai szerint az utazási irodák szövetsége szorgalmazza, hogy az irodák működését szabályozó és a szerződéskötésről szóló rendeletbe kerüljön bele az is, hogy az irodák módosíthassák árukat az üzemanyagok árának változásakor is.
 
A Fogyasztóvédelmi Egyesületek Országos Szövetsége közérdekű keresetet indít a Neckermann Utazási Szolgáltató Kft. ellen, mert úgy véli, az utazási iroda jogszabályba ütköző módon nem tájékoztatja megfelelően a fogyasztókat a járulékos költségekről. Az iroda ugyanis egyik hirdetésében több díjat, így a kerozin pótdíjat és a kötelező biztosítás összegét nem tüntette fel.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Világ

Lehetünk-e saját utazási irodánk?

A fapados repülőjáratok és az internetes utazási portálok lehetőségeit kihasználva az utazási irodák által kínáltnál olcsóbb túrákat is lehet szervezni. Ez a módszer azonban időigényes, és nem is minden esetben alkalmazható.

Gazdaság

Csődbe ment az Eurotours utazási iroda

A társaságot hivatalból törölte a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium Engedélyezési és Közigazgatási Hivatala. Jelenleg ezer ember tartózkodik külföldön az Eurotours-szal, elsősorban Görögországban, Spanyolországban, Olaszországban és Horvátországban, egy részüket a TUI hozza haza.

Gazdaság

Újabb utazási irodát töröltek a nyilvántartásból

A Skyline utazási iroda cégvezetője csütörtökön tájékoztatta a Gazdasági Minisztériumot a fizetésképtelenségről - értesült az Index. Egyetlen utasuk sincs külföldön, de 250 körül van a már befizetett utak száma. A kár nagysága egyelőre ismeretlen.

hvg.hu Gazdaság

Megjelent az elmúlt öt év tönkrement utazási irodáinak listája

Ha télen cunami dúl Ázsiában, és ezrek mondják vissza a megrendelt utakat, akkor nyáron szükségszerűen gondok lesznek az utazási piacon? Még mindig túl sok az utaztató, ráadásul a korábbi csődök felelősei, a szabályokat megkerülve, továbbra is foglalkoznak utazásszervezéssel.

hvg.hu Gazdaság

Nem kérhetnek kerozindíjat az utazási irodák

A Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség az utóbbi időkben olyan áremelésekre és árképzésekre lett figyelmes, ami a hatályos magyar jogszabályok alapján nem engedhető meg. Jogtalan áremelést és helytelen, szabálysértő árképzést utazási irodáknál is találtak, ami az idegenforgalmi szezon és főszezon idején komoly problémát okozhat.