szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A nemzetközi Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) kedden javította az euróövezet idén lehetséges gazdasági növekedésére szóló előrejelzését: 2,7 százalékra a májusban valószínűsített 2,2 százalékról.

A legnagyobb euróövezeti gazdaságok közül Németországban valószínűleg 2,2 százalékos lesz az idei évi átlagos GDP-növekedés a májusban jósolt 1,8 százalék helyett, Franciaországban 2,4 százalékos 2,1 százalék helyett, Olaszországban 1,8 százalékos 1,4 százalék helyett.

Ezzel együtt az OECD szakértői úgy vélik, hogy a mostani harmadik, majd a negyedik negyedévben az euróövezeti gazdasági növekedés üteme lassulni fog, negyedévről negyedévre 0,7 százalékra, majd 0,6 százalékra. A második negyedévben az euróövezeti GDP 0,9 százalékkal, az első negyedévben 0,8 százalékkal gyarapodott, rendre az előző negyedhez viszonyítva.

A kedden ismertetett elemzés alapján az OECD szakértői úgy vélik, hogy az Európai Központi Bank kamatemelés-sorozatának folytatása indokolt, mert egyértelműek a fellendülés jelei. Az év végére 3,5 százalékos EKB-kamatszintet valószínűsítő piaci előrejelzések megfelelnek az OECD szakértői véleményének is, tették hozzá. Az EKB irányadó kamatminimuma jelenleg 3 százalékos.

Az Egyesült Államok gazdasága teljes kapacitása körül termel az OECD szerint, ezért az amerikai GDP-növekedésre szóló előrejelzésen nem változtattak, a jóslatot 3,6 százalékon hagyták. Úgy vélték, az augusztusi szünet után még szükség lehet további pénzügypolitikai szigorításra az Egyesült Államokban is, hiszen „az árstabilitás még nem biztosított, és a gazdaság még nem hűlt olyan szintre, amelyen a tőkepiacok a szigorítás végét feltételezhetnék".

A japán gazdaság az OECD szerint ötven éven belül a leghosszabb bővülési szakaszra számíthat. Az OECD most mindazonáltal csak 2,5 százalékos GDP-növekedést jósol Japánnak a májusban várt 2,8 százalék helyett, és eltanácsolta a Bank of Japant a további szigorítástól mindaddig, amíg nem lesz egyértelmű a maginfláció megjelenése.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Infinit Tech

Az OECD jelentése szerint a Wi-Fi konkurál a 3D-hálózatokkal

Az OECD 2003-2004-es változásokat vizsgáló kommunikációs kilátásokról szóló jelentésének induló megállapítása, hogy az iparág kilábalt a dotcom lufi kidurranása utáni krízisből. Ezt jelzik a szektor növekvő bevételei, az új technológiák elterjesztésébe történő megerősödő befektetések, valamint az előfizetők számának növekedése.

hvg.hu Kult

Az OECD a fájlcserélők legalizálása mellett

Egyre inkább terjednek a fájlcserélő rendszerek és szélesedik a felhasználói körük az OECD legújabb tanulmánya szerint. Az internet-felhasználók egyharmada töltött már le filmeket, zenéket, szoftvereket P2P rendszereken keresztül. Az illegális, jogsértő letöltések ellen a fájlcserélő rendszerek legalizálása lehet a megoldás.

Nemzetközi gazdaság

Főbb segélyezők az OECD-ben

Rekordot döntött tavaly is a párizsi székhelyű Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) fejlesztési támogatási bizottsága (DAC) által a fejlődő országok számára folyósított segélyek összege.

hvg.hu English version

OECD Criticizes Bank Sector

The Organization of Economic Cooperation and Development (OECD) stated in its recent country report that the Hungarian bank sector is exceedingly profitable compared to other EU members and the discrepancy calls for scrutiny both from legislation and market authorities.

hvg.hu Gazdaság

OECD: túl sokat keresnek a magyar bankok

Túlzottan magas a jövedelmezősége a magyar bankrendszernek, ami nagy valószínűséggel piacszerkezeti problémákra vezethető vissza – áll a világ legfejlettebb államait tömörítő Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) Magyarországról készülő 2005-ös országjelentésében.

MTI Gazdaság

Az OECD hatékonyabb költségvetést sürget

Hatékonyabb és egyensúlyőrzőbb költségvetést és a jelenleginél magasabb foglalkoztatottsági szintet ajánl 2005-ös magyarországi országtanulmányában a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD).

MTI Gazdaság

OECD: megugrott az infláció

Éves szinten együttesen 3,1 százalékosra gyorsult az infláció a legfejlettebb országokat tömörítő OECD tagországaiban májusban. A szervezet szerint a havi drágulás 0,4 százalékos volt a nevezett hónapban, elmaradva az április 0,7 százaléktól, de akkor még az éves szintű infláció 2,7 százalékot ért el.