szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A csütörtöki, vegyes irányzatú spekuláció után a pénteki kiigazításban egy irányba, fölfelé indult mint az amerikai, mind az északi-tengeri referenciafajta ára. Rövidesen némi enyhülés várható, mert továbbra is langyos időt jósolnak az időjárás-előrejelzések az északi féltekén, és lehet, hogy az utóbbi hetekben fölerősödött árakra tekintettel az OPEC mégsem határoz el további termeléscsökkentést a december 14-i miniszteri értekezletén.

Az OPEC meg nem nevezett illetékeseitől a további csökkentés mellőzésére utaló jelzéseket idézett pénteken a Wall Street Journal Europe, és Szaúd-Arábia washingtoni nagykövete azt mondta, országa elégedett a 60 dollár körüli olajárral. A tagországok még az előző, októberben elhatározott, napi 1,2 millió hordós csökkentést sem hajtották végre teljesen.
 
A nyugati féltekén irányadó amerikai könnyűolajfajta, a West Texas Intermediate a legközelebbi, januári határidőre péntek reggel hordónként (159 liter) 62,83 dollár volt a New York-i árutőzsde (NYMEX) Szingapúrban folytatódó, elektronikus ACCESS-jegyzésében, 34 centtel drágább a csütörtöki New York-i zárónál.

A West Texas Intermediate februárra csütörtökön 63,38 dolláron zárt New Yorkban, 14 centtel olcsóbban, mint szerdán.

Az etanolkeverésre alkalmas normálbenzin a legközelebbi, januári határidőre péntek reggel gallononként (3,78 liter) 1,6320 dollár volt a szingapúri ACCESS-ben, 0,0088 dollárral drágább a csütörtöki NYMEX-zárónál.

Az északi-tengeri Brent könnyűolaj referenciafajta a legközelebbi, januári határidőre péntek reggel hordónként 62,88 dollár volt az Intercontinental Exchange (ICE) londoni IPE-jegyzésében, 31 centtel drágább a csütörtöki zárónál.

Péntek reggel az arany unciánként (31,1035 gramm) 632,20 dollár volt Londonban azonnali szállításra, 1,10 dollárral olcsóbb a csütörtöki későinél.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Bizonytalan az olajár

Csütörtök reggel bizonytalanul, szűk sávban alakult a kőolaj ára a szabadpiacon, miután szerdán kissé drágult, mert a szerdán megjelent, új adatok szerint az Egyesült Államok stratégiai kőolajtartaléka ugyan megint nőtt a múlt héten, de a terméktartalékok a vártnál jobban csökkentek, a benzintartalék már elmarad a tavalyi ilyenkori szinttől.

euractiv.hu Gazdaság

Visszaesett a kőolajtermelés az EU-ban

A most ismertetett adatok szerint 2005-ben 10,4 százalékkal, azaz 119 millió tonnával csökkent az Európai Unió kőolajtermelése. Az EU legnagyobb kitermelőjeként számon tartott Nagy-Britanniában folyamatosan romlottak a mutatók.

MTI Gazdaság

Jelentősen esik az olajár

Péntek reggel közel fél dollárral süllyedtek a kőolajárak a szabadpiacon a profitkivétek hatására. A profitrealizálás a négy megelőző üzleti napon bekövetkezett közel 4 dolláros áremelkedést követi, ami a tél előtti amerikai készletmérséklődés hatására következett be. Az amerikai energiaügyi minisztérium adatsora a stratégiai kőolaj- és terméktartalékok múlt heti fogyását jelezte, az elemzők várta gyarapodás helyett.

MTI Gazdaság

55 dollár alá esett az amerikai könnyűolaj ára

Pénteken kora délután az amerikai könnyűolaj(WTI) határidős ára az elektronikus kereskedésben hordónként 55 dollár alá esett. Ezzel újabb mélységi csúcsot ért el tavaly júniusa, az áremelkedési szakasz kezdete előtti időszak óta.

MTI Gazdaság

Enyhe áremelkedéssel nyitott az olaj

Pénteken reggel alig mozdult el a kőolaj ára a szabadpiacon: a nyugati féltekén irányadó amerikai könnyűolajfajta, a West Texas Intermediate a legközelebbi, januári határidőre péntek reggel hordónként (159 liter) 59,25 dollár volt a New York-i árutőzsde (NYMEX) Szingapúrban folytatódó, elektronikus ACCESS-jegyzésében, mindössze 1 centtel drágább, mint szerdán. A kontraktussal csütörtökön nem kereskedtek, a Hálaadás Napja miatt zárva voltak a tőzsdék.

MTI Gazdaság

Olajár-csökkenés késő délután

Kilencven cent körüli veszteségen állt a kőolaj ára hétfőn késő délután Londonban és New Yorkban a befektetők nyereségrealizálására a múlt heti erőteljes drágulás után, amit az a várakozás gerjesztett, hogy az OPEC december 14-i ülésén ismét termeléscsökkentésről dönt, továbbá azokra az előrejelzésekre, hogy hidegebbre fordul az időjárás az Egyesült Államok északkeleti vidékén, amely a világ legnagyobb fűtőolaj felhasználó térsége.