szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Agrártámogatásainak jelentős megkurtításával fenyegette meg az Európai Bizottság Romániát a mezőgazdasági ágazatban mutatkozó adminisztrációs és pénzügyi ellenőrzési hiányosságok miatt, ha ezeket Bukarest a fizetési év kezdetéig, december elejére nem korrigálja.

Az Európai Unió brüsszeli végrehajtó testülete - szerdai bejelentése szerint - a román kormánynak írt levelében 25 százalékos támogatáscsökkentést helyezett kilátásba. A bizottság azt is jelezte, hogy a szankcióra a csatlakozási szerződés lehetőséget ad.

Mariann Fischer Boel mezőgazdasági biztos a döntést úgy kommentálta, hogy Románia jelentős haladást mutatott fel az uniós elvárások teljesítésének terén, de nem elegendőt ahhoz, hogy a rendszer tiszta és helyes működését biztosítsa. A bizottságnak kötelessége biztosítani, hogy az uniós agrárkasszából az előírt feladatokra költenek, és a kifizetéskor nem történnek szabálytalanságok - szögezte le a dán biztosasszony.

Romániának a szankciók elkerülése érdekében gyorsan működőképessé kell tennie azokat a szoftvereket, amelyek biztosítják az egységesített adminisztrációs és ellenőrzési rendszer működését, illetve mellőznie kell a kifizetéseket addig, amíg az ellenőrzés nem biztosított. A földterületek azonosításának felügyeletét pedig eseti ellenőrzéssel kell segíteni az országban. Bukarestnek egy hónapon belül reagálni kell az említett levélre, ellenkező esetben a bejelentett támogatásvisszatartás életbe lép.  

Az ugyancsak most értékelt Bulgáriát nem fenyegette meg forráscsökkentéssel a bizottság. Fischer Boel méltatta Szófia haladását az uniós ellenőrzési és adminisztrációs kritériumok teljesítésének szempontjából. Hozzátette ugyanakkor, hogy kisebb hiányosságok még Bulgária esetében is adódnak, és a rendszeres uniós pénzügyi ellenőrzést ebben az országban is kellő szigorral végzik majd.

Az uniós rendszer szerint az EU-tagországok december elsejétől kezdhetik meg a közvetlen támogatások kifizetését nemzeti kasszából. Ezt később az uniós kasszából megtérítik a tagországnak. Az esetleges 25 százalékos támogatásmegvonás ezért nem közvetlenül a gazdákat érinti, hanem a nemzeti költségvetést, ugyanis az uniós térítés lesz ennyivel kevesebb. 

Jövőre Romániának 443, Bulgáriának 202 millió euró járna közvetlen agrártámogatásként az uniótól. Románia esetében ez 2013-ra milliárdos nagyságrendűvé válna, és a 2008-2013 közötti időszakban összesen 4,2 milliárd eurót tenne ki.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Egyedül mi úsztuk meg az agrárkészletek miatti EU-bírságot

Nem kell bírságot fizetnie Magyarországnak az Európai Unió kasszájába, miután az Európai Bizottság a most befejeződött felmérések során nem talált túlzott, spekulatív készleteket mezőgazdasági termékekből az országban - derül ki abból a kimutatásból, amelyet a brüsszeli uniós végrehajtó testület szerdán tett közzé.

MTI Gazdaság

Jóváhagyták az EU-agrárminiszterek a mini-tejreformot

Jóváhagyták az Európai Unió tagországainak mezőgazdasági miniszterei szerdán az uniós tejágazat irányításának javítására irányuló intézkedéscsomagot, többek között az iskolatejprogram jelentős fejlesztését - jelentette be az Európai Bizottság.

MTI Tech

A géntechnológia elválaszthatatlan az agrár-biotechnológiától

Bár sokat kárhoztatják manapság a genetikailag módosított élő szervezeteket, tudomásul kell venni, hogy a géntechnológia elválaszthatatlan az agrár-biotechnológiától - jelentette ki Dudits Dénes, a Magyar Tudományos Akadémia Szegedi Biológiai Kutatóközpontjának (MTA SZBK) főigazgatója szerdán Szegeden.

Társadalom

Agrárhivatali változat

Közel kell lenni a gazdákhoz - ezzel indokolta az agrártárca, hogy a január 1-jével a felügyelete alá tartozó...

Külkapcsolati stratégia

A világ mezőgazdasága és az agrártermékek világkereskedelme

A jövő mezőgazdaságának alakulását alapvetően a népesség- és jövedelemnövekedés indukálta kereslet fogja meghatározni, de jelentős tényezők lesznek: az olajárak alakulása, az éghajlatváltozás, az állat- és növénybetegségek előfordulása, az agrárhatalmak (EU, USA) agrárpolitikájának változása és a WTO Dohai Fordulójának agrár-megállapodása.

MTI Gazdaság

Az agrárkormányzat az országban tartaná az intervenciós gabonát

A Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az országban szeretné tartani a Magyarországon lévő uniós intervenciós gabonakészletet, azaz a 900 ezer tonnányi kukoricából annyit, amennyi csak lehetséges – közölte Benedek Fülöp, az agrártárca szakállamtitkára.