szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) döntése szerint az Invitel Távközlési Szolgáltató Zrt. megvásárolhatja a Tele-2 Magyarország Kommunikációs és Szolgáltató Kft.-t, amelyet a Tele2 AB svéd távközlési konszern adott el - a korábbi információk szerint - mintegy 40 millió svéd koronáért (mintegy 1 milliárd forintért).

A vevő a tranzakció bejelentésekor, július 9-én azt közölte, hogy a Tele2 Magyarország Kft. vállalati értéken kalkulált vételára négymillió euró (1 milliárd forint), de ez a tranzakció lezárásakor módosulhat a Tele2 Magyarország nettó hitelállományától és a forgóeszközök nagyságától függően. Az ügyletet a magyar versenyhatóság jóváhagyása után véglegesítik - közölték akkor.

A GVH csütörtöki közleménye szerint a versenyhivatali vizsgálat megállapította, hogy a két vállalkozás együttesen sem fenyeget egyetlen területen sem a piaci verseny beszűkülésével.

Az Invitel Magyarország második legnagyobb helyi vezetékes telefonszolgáltatója, amelyik saját hálózatán keresztül különféle hírközlési szolgáltatásokat nyújt, de alternatív szolgáltatóként jelen van más társaságok területein is. A Tele-2 pedig alternatív hírközlési szolgáltató.

Az Invitel irányító tulajdonosa a Teledenmark A/S, amelynek 50 százalékot meghaladó tulajdona van a Hungarian Telephone and Cable Corporation (HTCC) nevű amerikai társaságban. A HTCC több társaságon keresztül irányítja a Teledenmark-csoport magyar tagjait, az Invitelt, a Hungarotel Zrt.-t, a Pantel Távközlési Kft.-t, a Pantel Technocom Kft.-t, valamint az Euroweb Zrt.-t. A Tele-2 közvetlen tulajdonosa a Tele2 Europe S.A., amelyet Európa vezető alternatív telekommunikációs szolgáltatója, a svéd Tele2 AB irányít.

A GVH várakozásai szerint a HTCC csoport a Tele-2-vel együtt még inkább képes lesz versenyt generálni a legnagyobb magyar szoláltatóval, a Magyar Telekommal szemben. A versenyhivatal közleménye megállapítja továbbá, hogy a kábelszolgáltatók a HTCC területén is erősítik a versenyt.

A piaci folyamatok elemzése során a GVH úgy találta, hogy a hírközlési piac liberalizálása nyújtotta lehetőséget a Tele2 és más alternatív szolgáltatók kihasználták. A hívásforgalmazás területén az alternatív szolgáltatók kezdeti sikeres piacszerzésére a hálózattal rendelkező korábbi koncessziós szolgáltatók (így például az Invitel, a Hungarotel és a Magyar Telekom) díjaik megfelelő kiigazításával reagáltak, aminek következtében a volt koncessziósok piacvesztése megállt. A korábban megnyílt és vonzónak tűnő piaci lehetőségek bezárultak, illetve kevésbé bizonyulnak vonzónak az alternatív szolgáltatók számára. Mindezt a folyamatot csak felerősítette az, hogy a szóban forgó piac stagnáló, vagy inkább szűkülő. Míg 2000-ben országosan 3,798 millió volt a bekapcsolt fővonalak száma, addig 2006 végére ez a szám 3,381 millióra esett vissza. A csökkenést elsődlegesen az egyéni előfizetések számának visszaesése magyarázza - írja a GVH a közleményben.

A svéd távközlési cég korábbi közlése szerint 2007 május végén a Tele2 Magyarország mintegy 490 ezer vonalas telefonfelhasználót szolgált ki. A Tele2 Magyarország árbevétele 2006-ban 374 millió svéd koronának (mintegy 10 milliárd forintnak), EBITDA vesztesége pedig 31 millió koronának (837 millió forintnak) megfelelő összegű volt.

A New York-i tőzsdén jegyzett HTCC cégcsoport az Invitel, a Pantel és a Hungarotel tulajdonosaként összesen 700 ezer előfizetőnek nyújt hang-, adat- és internet szolgáltatást, és jelentős erőt képvisel a közép- és kelet-európai nagykereskedelmi távközlési piacon.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!