szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Mellbevágó megállapításra jutott a Lisszaboni Tanács brüsszeli székhelyű gazdasági kutató központ: a népesség fogyása miatt egyes kelet-európai országok soha nem fogják tudni elérni a nyugat-európai életszínvonalat.

A testület megállapításai szerint elsősorban az oktatási célú beruházások elégtelensége, a szakképzett munkaerő elvándorlása, illetve az alacsony születésszám fogja fékezni a növekedést. A lehetséges megoldás a szakértők szerint Törökország integrálása az Európai Unióba, hiszen lényegében Törökország az egyetlen olyan ország, ahol a lakosság erőteljesen gyarapodik, és sok tekintetben része az európai kultúrának, illetve művészetnek. A tanulmány szerint 2050-re minden ötödik aktív európai török lesz.

A Lisszaboni Tanács a tizenkét új kelet-európai tagországot, illetve két potenciális új tagot, Horvátországot és Törökországot vont be a felmérésbe a European Human Capital Index, azaz az emberi erőforrás helyzetének az elemzéséhez. A mutató elsősorban azt jelzi, hogy az egyes országok mennyire képesek az emberi erőforrás fejlesztésére illetve megtartására. E tekintetben Magyarország a 8-ik helyen van, s a listát sorrendben Szlovénia, Törökország, Litvánia, Csehország, Észtország vezeti, az utolsó Horvátország és Lengyelország. A listavezetőknek van reális esélyük arra, hogy két éven belül elérjék a nyugati életszínvonalat. Rosszak viszont Bulgária, Horvátország és Lengyelország kilátásai, Náluk „reális az esély arra, hogy az európai átlaghoz képest relatív szegénységben fognak élni”.

Az emberi erőforrás fejlesztését célzó egy főre eső ráfordítások terén Szlovénia után Csehországot, Észtországot, Magyarországot és Litvániát emeli ki a tanulmány. E tekintetben Lengyel- és Horvátország a középmezőnyben található, míg a törökök, szlovákok és románok sereghajtónak számítanak, elsősorban az oktatás alacsony színvonala és elégtelen támogatása miatt. A szerzők a humántőke minőségének javítása végett azt javasolják a régió országainak, hogy a közkiadások nagyobb hányadát fordítsák oktatásra és szakképzésre.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Gazdaság

Határokon átnyúló államosítástól rettegnek a nyugati országok

Nyugati országok egyre nagyobb aggodalommal figyelik az állami befektetési alapok növekedését. Bár eddig komoly jelek nem mutatkoztak, mégis növekszik azok tábora, akik szerint az ilyen alapok befektetései kezdenek hasonlítani egy határon átívelő államosításra. E szakértők úgy vélik, hogy az állami alapok idegen földön történő befektetéseikkel akár be is avatkozhatnak az adott ország szabad piaci folyamataiba, sőt politikai nyomást is gyakorolhatnak.

MTI Gazdaság

Nyugat-európai körkép: lefelé indulnak a tőzsdék

A nagy nyugat-európai részvénypiacok szerda reggel lejtőn kezdtek, kiigazítva a hétfői, majd a keddi rekorddöntést; a keddi is már épphogy csak sikerült. A hangulatot rontja az euró drágulása és a további EKB-kamatemelések kilátása.

hvg.hu Gazdaság

A nyugati cégfőnökök szerint a vodka Oroszország fő terméke

A nyugati világ üzleti szereplői nem készültek fel a fejlődő országok világgazdaságra gyakorolt hatására – derült ki a BT (korábban British Telecom) nagyszabású, nemzetközi kutatásából. Míg az amerikai, brit, francia és német nagyvállalatok vezetőinek többsége (64 százaléka) egyetért azzal, hogy a fejlődő országok jelentősen átalakítják a nemzetközi üzleti életet, sokan közülük meghökkentően tájékozatlanok a témában.