szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az Országgyűlés költségvetési, pénzügyi és számvevőszéki bizottsága szerdai ülésén általános vitára javasolta azt a törvénymódosítást, amely a Magyar Export-Import Bank és a Magyar Exporthitel Biztosító Rt. jogállásáról szóló 1994. évi törvényt kívánja megváltoztatni.

A módosító javaslatot Szabó Lajos (MSZP) és Lakos Imre (SZDSZ) önálló képviselői indítványként adták be a Tisztelt Háznak. A törvényjavaslat célja az, hogy az Eximbank és a Mehib vonatkozásában az európai uniós tőkemegfelelési szabályokat beépítse a hazai jogalkotásba. Egyúttal erősítse az Eximbank és a Mehib hazai versenyképességét, lehetővé tegye a jelentősebb kockázatvállalást annak érdekében, hogy a magyar exportőrök harmadik piaci és hazai versenyképessége is nőjön a jövőben.

A testület szerdai ülésén szintén általános parlamenti vitára javasolta a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi törvény módosítását célzó törvényjavaslatot. Az előterjesztő Szociális és Munkaügyi Minisztérium képviselője elmondta: a törvényi tervezet-változtatások nem az átfogó nyugdíjreformot alapozzák meg, részben az Alkotmánybíróság egy korábbi határozata alapján bizonyos korrekciókat hajtanak végre a jelenlegi nyugdíjrendszeren.

A módosítást azért szükséges, mert az Alkotmánybíróság egy 2007. június 12-i határozatában mulasztásos alkotmánysértést állapított meg az özvegyi nyugdíjrendszerrel kapcsolatban. Arra kötelezte a parlamentet, hogy 2007. december 31-ig készítsen átmeneti szabályokat az özvegyi nyugdíjrendszer még 1993-ban megalkotott módosításához. Ez a módosítás az úgynevezett feléledési időt, vagyis az özvegyi nyugdíj későbbi ismételt folyósításának időtartamát a korábbi 15 évről 10 évre csökkentette és csak az érintettek egy részének biztosított átmenetet. A tervezett új szabályok alapján a mostani javaslat 2008. január elsejétől 15 éves feléledési idővel kívánja biztosítani az 1993. március 1-je előtt elhunyt biztosított hozzátartozójának az özvegyi nyugdíjat.

A nyugellátásról szóló törvény módosításának egy másik, igen lényeges pontja, hogy a javaslat 2009-2013 közötti időszakra megváltoztatná a férfiak előrehozott öregségi nyugdíjra való jogosultságának korhatárát. Így a korábbi alsó korhatárt, vagyis az 59 évet 60 évre emelné, amely a hatályos törvények szerint 2013-tól egyébként is érvényes lesz. 

Képviselői kérdésekre válaszolva a Szociális és Munkaügyi Minisztérium szakértője elmondta, a kedvezményes nyugdíjkorhatár felemelése a férfiak esetében jelentős megtakarításokat eredményezhet, így a mostani számítások szerint 2009-ben a költségvetés megtakarítása félmilliárd forint, 2010-ben hárommilliárd forint, 2012-ben már 14,5 milliárd forint lenne.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Visszavonták a nyugdíjváltási indítványt

Visszavonta Szabó Lajos (MSZP) és Gegesy Ferenc (SZDSZ) az adótörvényekhez benyújtott közös módosító indítványát, amely 2010 végéig lehetővé tette volna az állami nyugdíjrendszerbe való visszalépést azoknak, akik 2008. január 1-jén vagy azt megelőzően betöltik az 50. életévüket, és önként léptek be korábban valamelyik magánnyugdíjpénztárba.

MTI Gazdaság

Változatlan marad a nyugdíj-korhatár

Az előrehozott öregségi nyugdíj feltételrendszerét teszik következetesebbé és a rövid távú finanszírozhatóságot kiszámíthatóbbá azok a nyugdíjtörvényt érintő kisebb módosítások, amelyekről a múlt héten döntött a kormány - közölte Budai Bernadett kormányszóvivő.

MTI Karrier

OÉT: a szakszervezetek elutasították a nyugdíjrendszer szigorítását

Az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) pénteki ülésén a szakszervezetek elutasították, hogy tovább szigorodjanak az előrehozott nyugdíj szabályai, s bár ezzel a munkaadói érdekképviseletek közül többen egyetértettek, ez a tárgyaló oldal nem kifogásolta a kormányzati módosítási javaslatot.

MTI Gazdaság

Bokros: a nyugdíjrendszert ki kell venni a politikai osztály homokozójából

A nyugdíjreform ügye pártállástól függetlenül konszenzust teremt a szakértők között – jelentette ki Kiss Péter kancelláriaminiszter a Pénzügykutató és az Allianz Hungária által szervezett csütörtöki konferencián, ahol Varga Mihály, a Fidesz alelnöke tízpontos nyugdíjreform javaslatot tett. Bokros Lajos, a CEU vezérigazgatója a politikai csatározások sziterétől távol tartaná a kérdést.