szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az évente a világon palackozott 17 milliárd üveg borból ma még 70 százalékot parafából készült dugóval zárnak le, ám az arány folyamatosan csökken. Terjednek a műanyagból vagy üvegből készült dugaszok, feljövőben van a csavarzáras megoldás, sőt a sörösüvegekről jól ismert koronazár is. A parafatermelők azonban ellentámadásba kezdtek.

Parafadugók. Végzetes pimpó
© hvg.hu
A portugál fővárostól keletre tartó turista különös fákra lesz figyelmes a spanyol határig terjedő Alentejo régión áthajtva. Az autópályát mindkét oldalon félig lecsupaszított törzsű fákból álló ültetvények szegélyezik, jelezve, hogy szeptemberben lezajlott az idei parafaszüret: a paratölgyek egy részét 2 méter magasságig megfosztották 5-8 centiméter vastag kérgüktől. A csupasz törzsre a "szüretelők" évszámot mázoltak: 2007 után legkorábban 9-10 év múltán lehet az idén kéregtelenített fákról parafát hántani. Ennyi idő kell a fának ahhoz, hogy újabb, iparilag hasznosítható vastagságú kérget növesszen.

A paratölgy (Quercus suber) a dél-portugáliai Alentejo régió legfontosabb gazdasági növénye az olajfa és a szőlő mellett. Mintegy 700 ezer hektáron állnak errefelé örökzöld paratölgyfák, hektáronként 80-120 példány. Ez a Föld paratölgy állományának csaknem egyharmada - és Portugália féltve őrzött kincse. Egy példány kivágásához hatósági engedélyre van szükség. A suber faj ugyanis – akárcsak a Quercus nemzetséghez tartozó többi tölgy – csak lassan növekszik. Törzse 20-25 éves korban éri el a 70 centiméteres kerületet; legkorábban ekkor lehet először lehántani a fa kérgét. A borászatban használatos dugók gyártásához azonban finom pórusú parafa szükséges, ilyent pedig csak a fa 40 éves korában esedékes harmadik szüret eredményez.

Portugáliában tervszerűen folyik újabb és újabb paratölgyesek telepítése: jellemző, hogy az 1998. évi lisszaboni Expo területét átszelő sétányok mentén is paratölgyeket látott e sorok írója. Ezzel párhuzamosan erősödnek az aggályok a pár évtizede még nélkülözhetetlennek tartott parafa dugó jövőjéért. Az ok: Európában egyre több bortermelő és palackozó áll át alternatív dugókra. Az évente a világon palackozott 17 milliárd üveg borból ma még 70 százalékot parafából készült dugóval zárnak le, ám az arány folyamatosan csökken. Terjednek a műanyagból vagy üvegből készült dugaszok, feljövőben van a csavarzáras megoldás, sőt a sörösüvegekről jól ismert koronazár is.

Alternatívák keresésére a TCA késztette a borászokat: ami nem más, mint a 2,4,6 triklór-aniszol nevű vegyület, amely a boron érződő „pimpós” íz első számú okozója. Az így megromlott italt a népnyelv egyszerűen dugós bornak nevezi. Vegyészeti vizsgálatok kiderítették, hogy a TCA bizony a rossz minőségű parafából, illetve az abból készült dugóból kerül át a borba és teszi tönkre annak élvezetét. Az Európai Unió becslése szerint a 90-es években csak Európában évi 500 millió euró értékű bor romlott meg a TCA miatt.

Aki parafadugós bort iszik, harcol a globális felmelegedés ellen (Oldaltörés)



Paratölgyek Portugáliában.
Kéregtelenítés
© Straw Sticks & Bricks
A portugálok levonták a tanulságokat, s az ország mintegy 300 parafatermelője átfogó minőségellenőrző és javító intézkedéseket foganatosított. A cégek 1999 és 2002 között több pénzt fektettek be a fenti lépésekbe, mint korábban ötven év alatt. Ennek eredményeként ma mindenütt cementpadlón tárolják a parafa táblákat, szállításukhoz nemesacél lemezeket használnak, és gondosabban válogatják ki a selejtet. Így például a talajhoz közeli, mintegy tenyérnyi széles tölgykérget még a szüretkor eltávolítják: ebből dugó nem, csakis granulátum készülhet, amelyet padlók vagy hangszigetelő falak készítéséhez használnak fel.

A borászok egyelőre szkeptikusak a portugál parafatermelők erőfeszítései láttán. Sokuk komolyan gondolkozik az alternatív dugókra való végleges átálláson, dacára annak, hogy független amerikai laboratóriumokban végzett vizsgálatok igazolták: 2001 óta 80 százalékkal csökkent a portugál parafával lezárt palackokban tárolt borok TCA-terhelése. A korábbi, literenként átlagosan 4 nanogramm TCA szintje 1 nanogramm alá csökkent, ami már nem éri el az érzékelhető mennyiséget – bizonygatta egy lisszaboni újságnak Carlos de Jesus, a világ legnagyobb parafatermelő cége, az Amorim menedzsere.

A parafa dugók gyártói ellentámadásba mentek át. Meggyőződésük szerint az alternatív dugók nagyobb veszélyt jelentenek a borra, mint azt eddig feltételezték. Ausztráliai tanulmányok kimutatták, hogy az olcsó műanyag dugók elősegítik a borok oxidációját és kellemetlen mellékízek kialakulását. A csavarzárak viszont redukciós folyamatokat indítanak el, amelyek ártanak a bor aromájának, s végül akár záptojásra emlékeztető ízt okozhatnak. Az efféle hibák ma már gyakrabban fordulnak elő, mint a parafa által okozott „pimpó” – állítják a hagyományos dugó szószólói.

Végső érvük az ökológia. A parafa ugyanis a természet terméke, amelyet hántás után 100 százalékig feldolgoznak, még a fakéreg porát is. Egy-egy fáról átlagosan 60 kilogramm parafát fejtenek le szüretkor, ebből mintegy 4000 dugó készül. Mindegyik dugó jelentős mennyiségű széndioxidot köt le. Aki tehát napi két pohár bort iszik meg, s e célból évente 120 parafa dugós borospalackot nyit fel, az 1,183 kilogramm széndioxidtól kíméli meg a Föld légkörét azzal, hogy ösztönzi a paratölgyesítést – állítja brosúrájában az Apcor, a portugál parafa termelők szövetsége.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Gazdaság

Milliárdos borászatok somlói bányásztelkeken

Ha a somlói bor kerül szóba, a magyarok többsége elismerő hümmögéssel jelzi, hogy az bizony jó dolog, még ha soha nem is kóstolta. A legkisebb magyar borvidék valamifajta misztikus hangulatot áraszt, mintha az ottani borok többek volnának egyszerű italnál, afrodiziákumnak vagy medicinának is számítanának. A somlói különlegességét a piac is mindinkább felfedezi.

MTI Gazdaság

Megosztottak a borászatok betétdíj-ügyben

A betétdíj-rendszer jövőjét illetően nem egységes a borászatok véleménye; az ágazat nagy része támogatja a környezetvédelmi tárca terveit, egyes cégek ugyanakkor a zöld szervezetek álláspontja felé hajlanak.

hvg.hu Ingatlanmenedzser

Mennyiért lehetünk borosgazdák?

Ha szőlővásárlásra adjuk a fejünket, megdöbbentő árkülönbségekkel találkozhatunk az ország különböző pontjain. Míg Villányban és Tokajhegyalján aranyárban mérik az ültetvényeket − pontosabban mérnék, ha egyáltalán eladnák −, addig más vidékeken fillérekért vásárolhatunk termőterületeket, akár nyaralónak is.

MTI Gazdaság

A bortermelők nem kérnek az uniós reformból

A szőlő és borágazat legfontosabb feladata most, hogy elérje az európai borpiaci reform módosítását – mondta Horávth Csaba, a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának főtitkára a XV. Jubileumi Balatonlellei Borhét szőlőtermesztési és borászati tanácskozásán.

Me&Mo Gazdaság

Kinek kell 25 millió palack egri bor?

Az elmúlt másfél évtizedben az egri szőlészek és borászok némi tétova útkeresés után, mintha megtalálták volna az új (szakmai és üzleti szempontból egyaránt) követendő irányt. A helyszínen igyekeztünk megtudni, hogy pontosan merre is fordultak?

hvg.hu Gazdaság

Miből van a pénz Villány milliárdos borászataiban?

Olyan kiváló hírnévnek örvend, az innen kikerülő borok olyan népszerűek, hogy a nagyközönség – annak borissza része is – úgy véli: a villányi az egyik legnagyobb hazai borvidék. Pedig a horvát határ mentén meghúzódó 1760 hektárnyi terület csak a fele-harmada az egrinek és negyede a tokajinak. Az utóbbi években a villányi borászkodás jó hírnevét sokmilliárdos befektetések alapozták meg. A helyszínen igyekeztünk kipuhatolni, hogy az elköltött rengeteg pénz fialni fog-e valaha.

hvg.hu Gazdaság

Etyek-Buda felzárkózik a borvidékek elitjéhez

A magyar bortermelő tájak között az Etyek-Budai Borvidék alighanem különleges és fontos szerepet fog betölteni. Bár pontos helyét még keresi, a főváros közelsége, természeti szépségei, kiváló termőhelyi adottságai s néhány turisztikai szempontból is vonzó beruházás (filmstúdió, golfpálya, lovaspóló pálya, horgásztó stb.) miatt a szép tájat, az izgalmas programokat és a jó borokat kedvelő utazók egyik fő magyarországi célpontjává válhat. Belestünk a kulisszák mögé.

hvg.hu Gazdaság

Magyarország legvidámabb borai a szekszárdi hegyhátakon

A szekszárdi talán a legszínesebb magyarországi borvidék. Az erősen tagolt domborzat, a változatos termőhelyek, a sok szőlőfajta, a hangulatos régi és látványos újonnan emelt borospincék, a nagy szőlőtáblák és az apró parcellák egyedi ritmusú látványától a látogatónak az a benyomása, hogy ez igazán jókedvű vidék.